TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Türk tarımında inanılmaz bir ihracat potansiyeli var"…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Türk tarımında inanılmaz bir ihracat potansiyeli var"…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Türk tarımında inanılmaz bir ihracat potansiyeli var" -"Çiftçimiz, rekabet koşulları sağlanırsa, Türkiye'nin ihracatta dünyanın en büyük ülkeleri arasına girmesini sağlayabilir"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım sektörünün ihracat potansiyelinin "inanılmaz yüksek" olduğunu ifade ederek, gerekli şartların sağlanması halinde çiftçilerin, Türkiye'nin dünyanın en büyük ihracatçıları arasına girmesini sağlayabileceğini belirtti.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, gıda ve tarımda yüksek dış ticaret fazlası verdiğini belirtti.
     Şubat ayında genel ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 64,12'de kalırken, gıda ve tarımda bu oranın yüzde 148,47'yi bulduğunu ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Gıda ve tarımda ihracatın ithalatı karşılama oranı, Şubat ayı itibarıyla son bir yıllık dönemde yüzde 142,24'e ulaşıyor. Rakamlar da gösteriyor ki Türkiye gıda ve tarımda net ihracatçı bir ülke, önemli bir miktarda dış ticaret fazlası veriyor. Türk tarımının inanılmaz bir ihracat potansiyeli var."
     Bayraktar, Türkiye'nin kendisinin yanı sıra, başta Ortadoğu, Orta Asya, Kafkaslar, Kuzey Afrika ve Rusya olmak üzere çok büyük alanların gıda açığını kapatabileceğini savundu.
     Yüksek ihracat rakamlarına ulaşılabilmesi için tarım sektöründeki sorunların çözülmesi, çiftçinin finansman sıkıntısının giderilmesi, rekabet koşullarının sağlanması, girdi fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini belirten Bayraktar, bunlar yapıldığında çiftçinin Türkiye'nin ihracatta dünyanın en büyük ülkeleri arasına girmesini sağlayabileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 225 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir