TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Et ve sütte bir müdahale kurumu, fiyat istikrarı, üretim…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Et ve sütte bir müdahale kurumu, fiyat istikrarı,
  üretim…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Et ve sütte bir müdahale kurumu, fiyat istikrarı, üretim planlaması, bilgi ve teknoloji kullanımı ile işletme ölçeklerinin büyümesi noktalarında fevkalade önem taşıyor"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sektör açısından çok önemsedikleri ve uzun süredir girişimlerini sürdürdükleri "Et ve sütte müdahale kurumu oluşturulması" çalışmalarında sona gelinmiş olmasının sektör açısından sevindirici olduğunu belirterek, "Et ve sütte bir müdahale kurumu, fiyat istikrarı, üretim planlaması, bilgi ve teknoloji kullanımı ile işletme ölçeklerinin büyümesi noktalarında fevkalade önem taşıyor" ifadelerini kullandı.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, böyle bir kurumun üretici, tüketici ve Türkiye açısından çok faydalı olacağını ve bir an evvel faaliyete geçirilmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.
     Bu kurumun oluşturulması talebini her platformda dile getirdiklerini ve kurumu sektör açısından olduğu kadar Türkiye açısından da önemsediklerini vurgulayan Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da kurum konusunda verdiği sözleri yerine getirdiği için teşekkür etti.
     Bayraktar, piyasaya müdahale edecek böyle bir kuruluşun olmamasının en acı tecrübesinin 2008 yılında yaşandığına dikkati çekerek, "2008 yılında sütte yaşanan kriz neticesinde yüksek üretim maliyeti ile düşük fiyat kıskacında kalan birçok üretici damızlık hayvanlarını kasaba sevk etmiş ve üretimden çekilmişti. Bu dönemde birçok işletme küçülmek durumunda kalmış, buna bağlı olarak besilik, kasaplık, canlı hayvan ve karkas et ithalatı ile 2,5 milyar dolardan fazla bir döviz dışa aktarılmıştı" değerlendirmesinde bulundu.
     Türkiye'de hayvancılığa yıllardır destek verildiğine ve sektöre çok ciddi oranda kaynak aktarıldığına işaret eden TZOB Genel Başkanı Bayraktar, açıklamasını şöyle sürdürdü:
     "Bugün gelinen noktada tarım destek bütçesinden hayvancılığa ayrılan pay binde 5'ler seviyesinden yüzde 28'lere ulaştı. Yani tarıma verilen desteğin dörtte birden fazlası hayvancılığa gidiyor.
     Avrupa Birliği ise tarımı desteklemede kullanılan Avrupa Tarımsal Yönlendirme ve Garanti Fonu'nda (FEOGA) yer alan bütçenin yüzde 80'ini uzun yıllar piyasayı düzenlemek için kullandı. Türkiye'de artık şunun çok net anlaşılması gerekmektedir ki piyasayı düzenlemeden, piyasada istikrar sağlamadan sektöre aktarılacak her kaynak istenilen yerlere ulaşamayacaktır. O nedenle ülkemizde öncelikle hayvancılıkta piyasa düzenin ve bunu hayata geçirebilecek müdahale kurumunun oluşturulması, bütçeden bu piyasa düzenine yönelik paranın ayrılması ve kaynağın burada kullanılması gerekiyor. Et ve sütte bir müdahale kurumu fiyat istikrarı, üretim planlaması, bilgi ve teknoloji kullanımının ve işletme ölçeklerinin büyümesi noktalarında fevkalade önem taşıyor. Bu sayede üretim daha güçlü temeller üzerinde devam ettirilebilecek, üreticiler önlerini görerek üretim yapabilecek, yatırım kabiliyetlerini geliştirebilecek, geleceğe daha güvenle bakabilecekler. Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak, üreticinin en büyük ve tek meslek örgütünün sesine kulak veren başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür eder, kurulacak bu kurumun üreticilerimize, hayvancılığımıza, tüketicilerimize ve ülkemize fayda sağlamasını temenni ederiz."
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir