TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Hayvansal üretimde verimliliğin artması ve ürünlerin AB ve diğer…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Hayvansal üretimde verimliliğin artması ve ürünlerin
  AB ve diğer…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Hayvansal üretimde verimliliğin artması ve ürünlerin AB ve diğer dış pazarlara kolayca girerek rekabet edebilmesi için hastalıklarla etkin mücadele şart" -"Beklentimiz ülkemizde görülen hayvan hastalıklarının ortadan kaldırılması ve üreticilerimizin mağdur olmalarının önlenmesi, bu başarılana kadar da bütçe imkanları zorlanarak zararı tazmin edilen hastalık kapsamının genişletilmesidir"

Türkiye Ziraat Odaları birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Hayvan Hastalıklarında Tazminat Yönetmeliği"nin yürürlüğe girdiğini belirterek, hayvansal üretimde verimliliğin artması ve ürünlerin AB ve diğer dış pazarlara kolayca girerek rekabet edebilmesi için hastalıklarla etkin mücadelenin şart olduğunu ifade etti.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de hayvansal üretimde verimliliğin artması ve elde edilen ürünlerin AB ve diğer dış pazarlara kolayca girerek rekabet etmesi isteniyorsa, öncelikle hayvan hastalıklarıyla etkin mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.
     Birçok hastalıkta eradikasyonun (ortadan kaldırma) sağlanması gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, özellikle şap, brusella, tüberküloz, çiçek gibi hastalıkların bu kapsamda değerlendirilmesi gereken en önemli ve öncelikli hastalıklar olarak göze çarptığını bildirdi.
     Bayraktar, sınırların hayvan geçişi açısından tam olarak kontrol altına alınamaması ve ülke içi hayvan hareketlerinin kontrol edilememesi nedeniyle bahsi geçen bazı hastalıkların Türkiye'de mevcut olduğunun altını çizerek, gerek insan ve hayvan sağlığında gerekse ülke içi üretim ve dış ticaret imkanlarında yarattığı olumsuzluklar nedeniyle önemli bir tehdit olarak hala güncelliğini koruduğunu ifade etti.
     Hayvan hastalıklarıyla etkin mücadele yanında üreticilerin bu hastalıklar nedeniyle uğradıkları zararların karşılanmasının da büyük önem taşıdığına dikkati çeken Bayraktar, bugün itibarıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bütçe imkanlarındaki yetersizlik nedeniyle yönetmelikte de görüleceği üzere sınırlı sayıda hastalık için üreticilerin zararını tazmin edebildiğini kaydetti.
     Bayraktar, konuya ilişkin "Beklentimiz hastalıklarla etkin mücadele edilerek ülkemizde görülen hastalıkların eradike edilmesi (ortadan kaldırılması) ve üreticilerimizin mağdur olmalarının önlenmesi, bu başarılana kadar da bütçe imkanları zorlanarak zararı tazmin edilen hastalık kapsamının genişletilmesidir" ifadesini kullandı.
    
     -"Hayvan Hastalıklarında Tazminat Yönetmeliği"-
    
     Şemsi Bayraktar, bu yıl uygulanacak yönetmeliğe göre, hayvan hastalıklarından ruam, sığır tüberkülozu, sığır, koyun ve keçi brusellozu, sığır vebası, Afrika at vebası, kuş gribi, kuduz ve şap olmak üzere 9 hastalığın kapsama alındığını bildirdi.
     Bu hastalıklarda, yerel kıymet takdir komisyonu tarafından belirlenen miktarlar üzerinden, yönetmelikte belirtilen esaslara göre hayvan sahiplerine tazminat ödeneceğini kaydeden Bayraktar, yarış atlarının kıymet takdirleri yapılırken damızlık ve yarış atı değerinin dikkate alınmayacağını, at bedeli olarak kıymet takdiri yapılacağını vurguladı.
     Yönetmeliğe göre, her hastalığa göre hayvan kıymet değerinin tamamı ya da belli bir oranın sahiplerine tazminat olarak ödeneceğini belirten Bayraktar, tazminat ödenmesini gerektiren hallerde, hayvanların sarf ve tüketimi mümkün olan et, deri ve diğer kısımlarının bedelinin, üreticinin hak ettiği tazminattan düşüleceğine dikkati çekti.
     Tazminatlı hastalıklara yakalanan hayvanlar ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kesilmesini uygun gördüğü tazminatlı hastalıktan şüpheli hayvanların kesiminin 30 gün içinde yapılacağını vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Bu süre içinde uygun kesim yeri bulunamadığı takdirde söz konusu hayvanlar mahallinde Bakanlıkça itlaf ve imha edilecek. Yönetmeliğe göre, hayvansal ürün, yem, madde ve malzemelerin bedelleri ile imha, nakliye ve dezenfeksiyon masraflarının tamamı da yerel kıymet takdir komisyonu tarafından belirlenen miktarlar üzerinden, yönetmelikte belirlenen esaslar çerçevesinde hayvan sahiplerine tazminat olarak ödenecek. Kuduz hastalığından şüpheli sığırlar 6 ay, koyun ve keçiler 3 ay, masrafları sahibine ait olmak üzere karantinaya alınacak ve karantina süresi içinde elde edilecek hayvansal ürünler halk sağlığının korunması için imha edilecek ve tazminat ödenmeyecek. Ayrıca ihbarı mecburi bir hastalığa karşı koruma sağlamak amacıyla yapılan aşı ve serum uygulaması nedeniyle öldüğü veya ölüm öncesi kesime tabi tutulduğu resmî veteriner hekim raporu ile tespit edilen hayvanların bedellerinin tamamı, yerel kıymet takdir komisyonu tarafından belirlenen miktarlar üzerinden hayvan sahiplerine tazminat olarak verilecek."
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir