TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"TÜİK ortalama verimleri yerine tarımsal veriler ve uydu…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"TÜİK ortalama verimleri yerine tarımsal veriler ve uydu…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"TÜİK ortalama verimleri yerine tarımsal veriler ve uydu görüntüleri kullanılarak belirlenecek verim değerlerine göre destekleme ödemesi yapılmasının daha adil olacağını beklemekteyiz" -"Gerekçelerimizin başında, 2012 yılı için açıklanan TÜİK ilçe verimlerinin, önceki yıllarda il ve ilçe komisyonları tarafından tespit edilen verimlerden yüzde 30-40 altında olduğu ve bu yüzden çiftçilerimizin mağdur olacakları gelmekteydi" -"Son yapılan değişikliğin içeriği bir an önce kamuoyuyla paylaşılmalı"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ortalama verimleri yerine tarımsal veriler ve uydu görüntüleri kullanılarak belirlenecek verim değerlerine göre destekleme ödemesinin yapılmasının daha adil olacağını bildirdi.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılında yapılacak tarımsal desteklemelere ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair Bakanlar Kurulu kararının, 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı.
     Şemsi Bayraktar, karara göre, Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli'nde öngörülen havzalarda 2012 yılı ürünü yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, mercimek, nohut, çay ve zeytinyağı ürünlerine, tarımsal veriler ve uydu görüntüleri kullanılarak belirlenecek verim değerlerine göre destekleme ödemesi yapılacağını, pamukta sertifikalı tohum kullanma şartı aranacağını belirtti.
     Daha önce aynı kararda yapılan bir değişiklikle yukarıda belirtilen ürünlerin ilçe bazında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ortalama verimleri dikkate alınarak üreticilerin desteklenmesi esası getirildiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:
     "TÜİK'in ilçe bazında verim tespitinin, uygun olmadığı yönündeki görüşümüzü gerekçeleriyle birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza iletmiştik. Bu gerekçelerimizin başında, 2012 yılı için açıklanan TÜİK ilçe verimlerinin, önceki yıllarda il ve ilçe komisyonları tarafından tespit edilen verimlerden yüzde 30-40 altında olduğu ve bu yüzden çiftçilerimizin mağdur olacakları gelmekteydi. Yine bu uygulamayla, her türlü masrafı esirgemeyerek üretimde bulunan, maliyeti yüksek olan fakat yüksek verim ve kaliteden ödün vermeyen, dolayısıyla ülke üretimine ekonomik açıdan katkıda bulunan çiftçilerimizin daha fazla mağdur olacaklarını belirtmiştik."
     Son yapılan değişiklikle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, tarımsal veriler ve uydu görüntülerine dayalı olarak yapılacak verim tespitlerinin daha önceki değişikliklere göre daha adil olacağını beklediklerini bildiren Bayraktar, uygulamanın içeriğinin bir an önce kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 203 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir