TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Düşük faizli kredilerin açılması için tebliğ bir an önce…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Düşük faizli kredilerin açılması için tebliğ
  bir an önce…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Düşük faizli kredilerin açılması için tebliğ bir an önce yayımlanmalı" -"Üreticilerimiz, 2013 yılında konusuna göre değişmekle birlikte yüzde 0 ile yüzde 7,5 arasında faiz oranıyla kredi kullanabilecek" -"Bu yıl karara, çok yıllık yem bitkisi üretimi ile su ürünleri yetiştiriciliğine yatırım döneminde, kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliğine ise işletme ve yatırım döneminde yüzde 0 faizle kredi kullandırılması eklendi"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2013 yılını kapsayan düşük faizli kredi kullanımına yönelik Bakanlar Kurulu kararının yürürlüğe girdiğini bildirerek, "Düşük faizli kredilerin açılması için tebliğ bir an önce yayımlanmalı" açıklamasında bulundu.
     TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 16 Şubat Cumartesi günkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla bu yıl da çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden, 2013 yılında bitkisel, hayvansal üretim ve muhtelif konularda işletme ve yatırım kredisi kullanabileceğini anımsattı.
     Karar kapsamında kullanılacak kredilerde, uygulanacak sübvansiyon oranlarının yüzde 25 ile yüzde 100 arasında değiştiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Ziraat Bankası'nın sübvansiyonlu tarımsal krediler için uyguladığı yüzde 10 olan cari faiz oranı dikkate alındığında, üreticilerimiz 2013 yılında konusuna göre değişmekle birlikte yüzde 0 ile yüzde 7,5 arasında faiz oranıyla kredi kullanabilecek.
     İndirim oranları, damızlık etçi sığır ve damızlık düve yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği, yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi ile mode basınçlı sulama sitemleri konularında kullanılacak işletme ve yatırım kredilerinde uygulanacak faiz oranı yüzde 0 olacak."
     Çok yıllık yem bitkisi üretimi ile su ürünleri yetiştiriciliğine yatırım döneminde, kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliğine işletme ve yatırım döneminde yüzde 0 faizle kredi kullandırılmasının bu yıl karara eklendiğini bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Bilindiği üzere, hayvancılığın en önemli sorunları arasında yem maliyetlerinin yüksekliği gelmekte. Bu amaçla yem üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve yeterli miktarda temini için üretimin artırılması zorunluluk haline geldi. Birlik olarak fazlasıyla önemsediğimiz bu konuda, çiftçilere yatırım aşamasında yüzde 0 faizli, işletme döneminde yüzde 2,5 faizli kredi kullandırılması, yem üretiminin artırılması hususunda yapılması gereken bir adımdı.
     Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliğine yatırım ve işletme dönemi için yüzde 0 faizle kredi kullandırılması bu yıl ilk kez eklendi. Son yıllarda üretim ve ihracat rakamlarının hızla arttığı kanatlı sektöründe yeni yatırımların gerçekleşmesine katkı sağlayacak bu karar, sektör açısından olumlu olmuştur.
     Geçen yıl su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığına yatırım kredilerinde yüzde 50, işletme kredilerinde ise yüzde 25 faiz indirimi uygulanırken, bu yıl yetiştiricilik ve avcılık birbirinden ayrılmış, su ürünleri yetiştiriciliğinde yatırım kredisinde yüzde 100 faiz indirimi getirildi."
     Bayraktar, üreticilere kullandırılacak olan işletme ve yatırım kredisi limitlerinin konularına göre 500 bin lira ile 20 milyon lira arasında değiştiğini belirtti. Bu yıl kredi üst limiti artmamakla birlikte konular içinde limit artırımı yapıldığını vurgulayan Bayraktar, "Bakanlar Kurulu kararında geçen yıl hayvansal üretim konularında en düşük 250 bin lira olan kredi dilimi 750 bin liraya, yaygın bitkisel üretim konusunda en düşük 25 bin lira olan kredi dilimi 50 bin liraya çıkarılmıştır. Ayrıca toplamda damızlık süt sığırcılığı hariç kullanılabilecek en yüksek kredi tutarı 10 milyon liradan 15 milyon liraya yükseltildi" ifadelerini kullandı.
    
     -"Ocak, şubat aylarında kredi talebi yok"-
    
     Bu yılın başından itibaren düşük faizli kredi kullanmak amacıyla başvuruda bulunan üreticilerin "karar çıkmadı" gerekçesiyle geri çevrildiği bilgisini veren Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Düşük faizli kredi uygulamasının başlaması için konuyla ilgili uygulama tebliğin de yayınlanması beklenmekte. Karar yayınlanmasına rağmen uygulama tebliği henüz yayımlanmadığı için çiftçilerimiz halen düşük faizli kredi kullanamamakta.
     Çiftçilerimiz genel olarak kış aylarında nakit ihtiyacı konusunda krediye ihtiyaç duyarken, serada üretim ile narenciye, nar gibi ürünleri yetiştiren üreticiler girdi alımı ve hasat için, hayvan yetiştiricileri ise çoğunlukla nakit ihtiyacı, yem ve hayvan alımı için ihtiyaç duymakta. Bu amaçla ocak, şubat aylarında kredi talebinde bulunmaktadır. Ancak, kararın ve uygulama tebliğinin gecikmesi nedeniyle bu aylarda çiftçilerimiz sıkıntı yaşamakta."
    
     -Damızlık sığır işletmeciliğinin desteklenmesi-
    
     Bayraktar, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi Kapsamındaki İllerde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu kararının da 16 Şubat Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, bu kararın amacının Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerinde süt sığırcılığının geliştirilmesi, mode işletmelerin kurulması, hayvansal üretimde verimliliğin ve kalitenin artırılması ile bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması olduğunu, üreticilerin yapacakları sütçü ve kombine ırklarla damızlık süt sığırcılığı işletmesi yatırımlarının desteklenmesinin planlandığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir