TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Üretici fiyatlarının tarımda, Ocak ayı itibarıyla son bir yılda…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Üretici fiyatlarının tarımda, Ocak ayı itibarıyla
  son bir yılda…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Üretici fiyatlarının tarımda, Ocak ayı itibarıyla son bir yılda yüzde 7,57 düşmesi, girdi fiyatlarının arttığı bir ortamda çiftçiye sıkıntı veriyor"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ocak ayı enflasyonunun gıda ve alkolsüz içeceklerde tüketicide yüzde 4 artarken, tarımda üreticide fiyatların yüzde 2,62 gerilediğini anımsatarak, tarımda fiyatların üreticiyi sevindirmediğini ifade etti.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Ocak ayı itibarıyla son bir yıllık dönemde, genel enflasyondaki yüzde 1,88 artışa karşın tarımda yüzde 7,57, tarım, avcılık ve ormancılıkta yüzde 8,03, tarım ve avcılıkta yüzde 8,16, ormancılık ve tomrukçulukta yüzde 3,44 düşüş, balıkçılıkta yüzde 14,41 artış olduğunu hatırlattı.
     Üretici fiyatlarının tarımda, Ocak ayı itibarıyla son bir yılda yüzde 7,57 düşmesinin, girdi fiyatlarının arttığı bir ortamda çiftçiye sıkıntı verdiğini savunan Bayraktar, "Merkez Bankası Ocak ayı fiyat gelişmeleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, tütün ve gıda ürünleri fiyatlarının tüketici enflasyonundaki yükselişin belirleyicisi olduğuna, bu iki grubun yıllık enflasyona katkısının bir önceki aya kıyasla 1,48 puan arttığına dikkat çekiyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Bitkisel ürünler ile meyve ve sebze üretici fiyatlarının aylık bazda gerilediği dönemde, tüketiciye sunulan taze meyve ve sebze fiyatlarının belirgin bir oranda yükselmesiyle sektördeki tüketici ve üretici enflasyon oranları arasındaki farkın açıldığını vurgulayan Bayraktar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Tarımda fiyatlar üreticiyi sevindirmedi. Üretici fiyatlarının tarımda, Ocak ayı itibarıyla son bir yılda yüzde 7,57 düşmesi, girdi fiyatlarının arttığı bir ortamda çiftçiye sıkıntı veriyor. Çiftçi emeğinin karşılığını alamıyor. Gübre, mazot, elektrik gibi ürünlerin fiyatları artarken, finansman maliyeti ortadayken, çiftçinin ürettiği ürünün fiyatının bir yıl önceki fiyatın yüzde 7,57 altında kalması kabul edilebilir bir durum değil. Çiftçi, fiyatlarda istikrar istiyor. Ne tüketiciyi mağdur edecek oranda fiyat artışı, ne de sektörü mağdur edecek oranda fiyat düşüşünden yana değil."
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir