TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Temelde gerekli bulduğumuz kuyu sularına sayaç takılması…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Temelde gerekli bulduğumuz kuyu sularına sayaç takılması…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Temelde gerekli bulduğumuz kuyu sularına sayaç takılması uygulaması için çiftçilerimize belli bir geçiş dönemi sağlanmalı. Şubat ayında sona erecek süre ertelenmeli"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, temelde gerekli buldukları "kuyu sularına sayaç takılması" uygulaması için çiftçilere belli bir geçiş dönemi sağlanması gerektiğini belirterek, "Şubat ayında sona erecek süre ertelenmeli" talebinde bulundu.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin 112 milyar metreküp su potansiyeline sahip olduğunu, bunun 14 milyar metreküpünün yer altı sularından oluştuğunu bildirdi.
     Kuyulara otomatik sayaç okuma sistemlerinin takılmasına ilişkin kanunda belirtilen tarih yaklaşırken, üreticilerin sıkıntılarının giderilmesi ve ilerde oluşabilecek sorunlarla ilgili önceden tedbir alınması için bu kanunun uygulamaya konulmasının ertelenmesinin şart olduğuna dikkati çeken Bayraktar, yer altı sularında tasarrufa gitmek için sadece sayaç takılması mecburiyetinin, sorunun çözülmesinde yetersiz kalacağına işaret etti.
     Temelde gerekli buldukları kuyu sularına sayaç takılması uygulaması için çiftçilere belli bir geçiş dönemi sağlanması gerektiğini kaydeden Bayraktar, Şubat ayında sona erecek sürenin ertelenmesini istedi.
     Bayraktar, şu ifadelere yer verdi:
     "Kuyulara sayaç takılmasının ertelenmesini gerektiren bir diğer sebep ise satışı ile ilgili müracaat süresi uzatılan 2-B ve hazine arazilerinin üzerinde bulunan ruhsatsız kuyuların satış işlemlerinin tamamlanamaması nedeniyle ruhsatlandırma işlemlerinin kanunda belirtilen tarihe kadar yetiştirilmesinin imkansız olmasıdır. Ayrıca 2-B ve hazine arazilerinin dışında kalan, hali hazırda elektrik aboneliği verilmiş, elektrik dağıtım şirketlerinden elektrik alan ruhsatsız kuyulardan sulama yapan çiftçilerin ruhsat işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için de ilgili süre uzatımı sağlanmalıdır."
     Bayraktar, 167 sayılı Yer Altı Suları Hakkındaki Kanun'da yapılan değişiklikle üreticilerin karşılaştıkları sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik ilk yapılması gerekenin, sulama mevsimi gelmeden değişiklik yapılarak 25 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe girecek sayaç takma zorunluluğunun en az 2 yıl uzatılması olduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir