TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Çiftçilerin 2013 yılında yaşayabilecekleri afetlerin…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Çiftçilerin 2013 yılında yaşayabilecekleri 
  afetlerin…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Çiftçilerin 2013 yılında yaşayabilecekleri afetlerin zararlarını en aza indirebilmeleri için tarımsal ürünleri, hayvan varlıkları ve tarımsal tesislerini sigorta yaptırmaları gerekmektedir"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilere bu yıl yaşayabilecekleri afetlerin zararlarını en aza indirebilmeleri için tarımsal ürünleri, hayvan varlıkları ve tarımsal tesislerini sigorta yaptırmaları çağrısında bulundu.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.
     Tarım Sigortaları Kanunu'nun 2006 yılında uygulanmaya başlandığını belirten Bayraktar, bu çerçevede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararlarıyla bir yıl içinde yaşanan doğal afetlerin çiftçilerin tarımsal ürünleri, hayvan varlıkları ve tarımsal tesislerine vereceği zararların karşılanmasının hedeflendiğini ifade etti.
     Sigorta kapsamına ilişkin bilgi veren Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Seralar için dolu ana riski ile birlikte fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlığı ile sel ve su baskını ek riskleri paket halinde Örtü Altı Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin arazi, sera, işletme ve ürün bilgileri dikkate alınarak, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sigorta kapsamında bulunuyor. Bu karar kapsamında belirtilen riskler için sigorta priminin yüzde 50'si oranında prim desteği ile çiçeklenme evresinin don riski kapsamına alınması nedeniyle verilen bu prim desteğine ilave olarak sadece don riski primine üçte bir oranında ek prim desteği verilecek."
     Türkiye'de son yıllarda aşırı yağış, don, dolu, sel gibi afetlerin daha sık ve üretim dönemlerinde gerçekleştiği için üreticilerin zararlarının daha fazla olduğunu bildiren Bayraktar, "Üreticilerin bu afetlerden korunabilmesi için ülkemizde tarım sigortalarının yaygınlaştırılması ve üreticilerimizde sigorta bilincinin artırılması daha da önemli hale geldi" ifadesini kullandı.
     Bayraktar, çiftçilerin 2013 yılında yaşayabilecekleri afetlerin zararlarını en aza indirebilmeleri için Tarım Sigortası yapmaya yetkili sigorta şirketlerinden herhangi birinin acentesine başvuruda bulunarak tarımsal ürünleri, hayvan varlıkları ve tarımsal tesislerini sigorta yaptırmaları gerektiğine dikkati çekti.
    
    
    

Bu haberi 112 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir