TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tarım, GSYH'yi oluşturan 16 alt sektör içinde ekonomiye yüzde…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Tarım, GSYH'yi oluşturan 16 alt sektör içinde
  ekonomiye yüzde…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tarım, GSYH'yi oluşturan 16 alt sektör içinde ekonomiye yüzde 8,2 gibi büyük katkısının yanı sıra diğer sektörlere ara malı ve hizmet sağlaması yönünden de ekonominin olmazsa olmazıdır"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'de tarımın hala çok önemli olduğu gerçeğinin asla unutulmaması gerektiğini belirterek, "Tarım, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'yı oluşturan 16 alt sektör içinde ekonomiye yüzde 8,2 gibi büyük katkısının yanı sıra diğer sektörlere ara malı ve hizmet sağlaması yönünden de ekonomimizin olmazsa olmazıdır" dedi.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, tarım sektörünün Türkiye için önemini koruduğunu ifade etti.
     Şiddetli kuraklık yılı olan 2007 yılı hariç ve son 8 yılda 7 defa pozitif büyüme gösteren tarımın, ekonomi içindeki yerinin eski hızıyla düşmediğine işaret eden Bayraktar, "Hatta son yıllarda yerinde sayıyor. Çok da iyi yapıyor. (Ekonomi içindeki payının hızla düşürülmesi gerektiği) söylemine kulak asmadan, gelişmekte olan ülkelerin bunu hemen yapmaması gerektiği bilinciyle bu durum bir süre daha devam etmelidir" değerlendirmesinde bulundu.
     Tarımın, son yıllarda ekonomi içindeki payını, üretimdeki büyümesiyle birleştirerek, ülke ekonomisinin de büyümesine katkı yaptığına dikkati çeken Bayraktar, tarımın ekonomide yarattığı gelirden kişi başına düşen gelirin son yıllarda göreceli olarak artmasına rağmen, Türkiye kişi başına ortalama gelirinin 3'te 1'ini alan çiftçinin, bu oranın artmasını beklediğini kaydetti.
    
     -"Tarımın çarpan etkisi yüksek"-
    
     Tarım sektörünün genel ekonomideki yerinin yanı sıra ekonomi içindeki öneminin diğer sektörlerle olan ilişkisinden kaynaklandığının altını çizen Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Tarım diğer sektörlerle ilişkisinde çarpan etkisi yüksek olan sektördür. Tarım sektörü diğer sektörlere çok fazla girdi sağlayarak o sektörlerde katma değer yaratılmasında önemli bir rol oynarken diğer sektörlerden de mal ve hizmet sağlayarak o sektörlerin ekonomiye katkısını artırmaktadır.
     Tarım, GSYH'yi oluşturan 16 alt sektör içinde ekonomiye yüzde 8,2 gibi büyük katkı yaparken, bu sektörlere çok önemli derecede ara malı ve hizmet sağlamak suretiyle de ekonomimizin olmazsa olmazıdır.
     Ekonomiden yüzde 24 pay alan imalat sektörünün 22 alt sektörü içinde yer alan gıda sanayi, üretim değeri olarak tek başına imalat sanayinin yüzde 20'sinden sorumludur. Gıda sanayisinin ana hammaddesi tarımdan gelmektedir. Tekstil ve tütün ürünleri sanayi ise üretim değeri olarak toplam imalat sanayi içinde yaklaşık yüzde 7 oranına sahiptir."
     Bayraktar, tarım sektörünün üretebilmek için girdi kullanması gerektiğini kaydederek, tarım sektörünün sanayi sektöründen gübre, ilaç, tohum ve alet-makine talep ederken, hizmetler sektöründen danışmanlık, kredi gibi girdiler temin ettiğini, bu açıdan da ekonominin diğer sektörlerinin önemli ölçüde pazarı olarak bu sektörlerin genel ekonomi içindeki paylarına doğrudan etki ettiğini vurguladı.
     Tarımın istihdama katkısına da değinen Bayraktar, bu açıdan sektörün tek başına sağladığı yüzde 25,5'lik istihdamla hizmetler sektörünün ardından ikinci sırada olduğunu ifade etti.
     Bayraktar, "Özellikle ekonomik krizler zamanında tarım adeta bir sığınma mekanizması gibi işleyerek ülke insanına iş kapısı açmaktadır. Ayrıca, ekonominin diğer sektörlerine istihdam katkısı tarımı bu açıdan da baş köşeye oturtmaktadır" ifadesini kullandı.
    
     -"Ticaret fazlası var"-
    
     Ekonominin diğer sektörlerinin dış ticaret açığı vermesine karşın tarım ve gıda maddeleri sektörünün dış ticaret fazlası verdiğine işaret eden Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Arz açığımız olduğu için bazı ürünler ithal edilmekte, işlenerek yurt içi ihtiyacı karşılanmakta ve ihraç edilmektedir. Bazılarının ise hammadde olarak ithal edilmesi, kapasitesi yüksek imalat sanayimize en azından kapasitenin kullanım oranını artırması, katma değer yaratması yönünden yardımcı olmakta ve ihraç pazarlarımızın elde tutulmasına katkıda bulunmaktadır. Bu açıdan baktığımızda ekonominin kilit sektörü imalat sanayi ve onun içindeki gıda sanayinin ithal edilen tarım ürünlerini girdi olarak kullanım oranı yüzde 5'tir. Geriye kalan imalat sanayi sektörleri ise yüzde 10-50 arasında ithal girdi kullanmaktadır. İmalat sanayi içindeki 22 alt sektörden 14'ü yüzde 15-50 aralığında ithal girdi kullanmaktadır."
     Genel ekonomiye önemli katkısı olan tarım sektörünün ihmal edilecek bir sektör olmadığına vurgu yapan Bayraktar, sektörün var olan potansiyelini yakalamasının, diğer sektörlere kaynak sağlanmasını da kolaylaştıracağına dikkati çekti.
     Bayraktar, önümüzdeki yıllarda yeterli ve sağlıklı gıdanın daha da stratejik hale geleceğini ifade ederek, bu anlamda tarım sektörünün verimlilik ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerektiğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir