TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Türk çiftçisi bol miktarda üreterek enflasyonun düşmesinde çok…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Türk çiftçisi bol miktarda üreterek enflasyonun düşmesinde
  çok…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Türk çiftçisi bol miktarda üreterek enflasyonun düşmesinde çok büyük etki yapmıştır. Taze meyve ve sebze fiyatlarındaki aylık yüzde 2,66; yıllık yüzde 5,61'lik düşüş enflasyondaki gerilemenin temel nedenidir" -"Tüketici fiyatlarında en belirgin düşüş 0,92 puanla gıda fiyatlarında kaydedildi"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türk çiftçisinin bol miktarda üreterek enflasyonun düşmesine çok büyük etki yaptığını belirterek, "Taze meyve ve sebze fiyatlarındaki aylık yüzde 2,66; yıllık yüzde 5,61'lik düşüş enflasyondaki gerilemenin temel nedenidir" değerlendirmesinde bulundu.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası'nın Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'na göre, geçen ay tüketici fiyatlarının yüzde 0,38 oranında arttığını, yıllık enflasyonun ise yüzde 6,37'ye gerilediğini kaydetti.
     Tüketici fiyatlarında en belirgin düşüşün 0,92 puanla gıda fiyatlarında olduğuna işaret eden Bayraktar, bu düşüşün daha çok işlenmemiş gıda fiyatlarından kaynaklandığını belirtti.
     Bayraktar, şu bilgileri verdi:
     "Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 3,55 puanlık azalışla yüzde 4,32'ye düştü. Bu gelişmede, meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüşle yüzde 1,76 oranında gerileyen işlenmemiş gıda fiyatları belirleyici oldu. Mevsimsellikten arındırılmış işlenmemiş gıda fiyatları yılın üçüncü çeyreğindeki yükselişin ardından ekim ve kasım aylarında belirgin ölçüde azaldı. Kasım ayı itibarıyla eksi yüzde 1,87'ye gerileyen yıllık işlenmemiş gıda enflasyonu geçmiş yıllara kıyasla oldukça olumlu bir seyir izledi.
     Son bir yıllık dönemde enerji fiyatları yüzde 14,48, işlenmiş gıda fiyatları yüzde 9,13, hizmetler yüzde 7 arttı. Yıllık düzeyde taze meyve sebze fiyatları yüzde 5,61 geriledi. Bu da enflasyonu düşürdü."
    
     -Mısır ve ayçiçeği fiyatlarında düşüş-
    
     Kasım ayında üretici fiyatlarının enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 1,66 oranında arttığını ve yıllık enflasyonun 1 puan yükselerek yüzde 3,60 olduğunu bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Üretici fiyatlarında tarımda enflasyon aylıkta yüzde 2,66; yıllıkta yüzde 0,73 gerilemiştir. Bitkisel, meyve ve sebze ürünlerinde aylık enflasyon yüzde 4,41'e; yıllık enflasyon yüzde 1,63 düşmüştür. Canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde aylık enflasyon değişmezken, yıllık enflasyon yüzde 2,53 azalmıştır. Üretici fiyatlarında sanayideki aylık enflasyon yüzde 2,60, yıllık enflasyon yüzde 4,49 iken, elektrik, gaz ve suda aylık enflasyon yüzde 30,12, yıllık enflasyon yüzde 27,34'ü bulmuştur.
     Bu dönemde mevsimsellikten arındırılmış tarım fiyatlarındaki gerileme meyve ve sebze fiyatlarındaki azalmaya bağlı olarak devam etmiştir. Bitkisel ürünlerden mısır ve ayçiçeği fiyatlarında düşüş gözlendi."
    
     -Süt, buğday, pamuk fiyatları-
    
     Bayraktar, taze süt fiyatlarının son dört aylık dönemde yüzde 17,5 oranında arttığını, süt fiyatlarının çok düşük düzeyde olması nedeniyle bu artışın normal olduğunu bildirdi.
     Artış hızı azalmakla birlikte buğday fiyatlarında son 6 aydaki birikimli artışın yüzde 14 seviyesine ulaştığını, kasım ayında canlı hayvan fiyatlarının azaldığını, süt fiyatlarının yüzde 5,3 arttığını belirtti.
    
     -Hizmet fiyatlarında artış, mal fiyatlarında düşüş-
    
     Bayraktar, geçen yılın kasım ayında yüzde 9,48 olan yıllık tüketici fiyatları endeksinin bu yıl yüzde 6,37'ye gerilediğini, hizmetlerde ise yüzde 6,65'ten yüzde 7'ye yükseldiğini, yıllık enflasyondaki düşüşün, yüzde 10,52'den yüzde 6,13'e inen mal grubundan kaynaklandığını kaydetti.
     İşlenmemiş gıda ürünlerinin bundaki en yüksek paya sahip olduğunu bildiren Bayraktar, "Türk çiftçisi üreterek enflasyonun düşmesinde çok büyük etki yapmıştır. Taze meyve ve sebze fiyatlarındaki aylık yüzde 2,66, yıllık yüzde 5,61'lik düşüş enflasyondaki gerilemenin temel nedenidir" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir