TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Kırmızı et üretimi hala kişi başına 11 kilogram dolaylarında…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Kırmızı et üretimi hala kişi başına 11 kilogram dolaylarında…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Kırmızı et üretimi hala kişi başına 11 kilogram dolaylarında seyrediyor. Bu rakamın en az 2-3 katına çıkarılması gerekiyor" -"Et üretiminin ve dolayısıyla tüketiminin artırılması için hayvancılığın desteklenmesi, süt ve et fiyatlarının istikrarı için müdahale kurumunun kurulması bir zorunluluk"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'de kırmızı et üretiminin hala kişi başına 11 kilogram dolaylarında seyrettiğini, bu rakamın en az 2-3 katına çıkarılması gerektiğini ifade ederek, et üretim ve tüketiminin artırılması için hayvancılığın desteklenmesi, süt ve et fiyatlarının istikrarı için müdahale kurumunun kurulmasının bir zorunluluk olduğunu belirtti.
     Bayraktar, yaptığı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde kırmızı et üretiminin yüzde 8,6 ile 171 bin 465 tona, ikinci çeyreğinde yüzde 6,7 artışla 183 bin 17 tona, üçüncü çeyreğinde ise yüzde 13,2 artışla 196 bin 108 tona yükseldiğini bildirdi.
     Kurban Bayramı'nın geçen yılın son çeyreğine denk geldiğini anımsatan Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Bundan dolayı üretim 274 bin 210 ton olmuştu. Bu yıl da Kurban Bayramı 25 Ekim'de başladı. Bu nedenle son çeyrek rakamları yine geçen yılki 274 bin 210 tonluk rakam düzeylerinde olacağını tahmin ediyoruz. Bundan dolayı yıl sonu itibarıyla kırmızı ette bir üretim rekoru kırılması çok yüksek bir ihtimal."
     Türkiye'de kırmızı et üretim rakamlarının hala gelişmiş ülkelere göre oldukça geride olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Kırmızı et üretimi hala kişi başına 11 kilogram dolaylarında seyrediyor. Bu rakamın en az 2-3 katına çıkarılması gerekiyor ki gelişmiş ülkelere yaklaşalım. Tabii kırmızı et tüketim açığı ithalatla karşılanmamalı. 2008 süt krizi sonrası yaşanan et krizi sonucu ülkemiz 2,7 milyar doları aşkın ithalat yapmak zorunda kaldı. Türkiye, hem cari açık verirken hem de bu kadar bir dövizi canlı hayvan ve et ithalatı için yurtdışına ödememelidir" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Üretim artışı için acilen önlem alınmalı"-
    
     Et üretiminin ve dolayısıyla tüketiminin artırılması için hayvancılığın desteklenmesi, süt ve et fiyatlarının istikrarı için müdahale kurumunun kurulmasının bir zorunluluk olduğunu bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Gelir seviyesinin yükselmesiyle kırmızı et tüketimi arttıkça Türkiye kırmızı et için çok daha fazla ithalat yapmak zorunda kalabilir. Buna acilen önlem alınması gereken bir zorunluluktur. Öncelikle ithalat kararından vazgeçilmeli, iç üretim desteklenmeli, maliyeti düşürücü (yem, canlı hayvan ve benzeri) tedbirler hayata geçirilmeli, ıslah çalışmalarına devam edilmelidir. Üreticimizin süt üretiminden para kazanabilmesi için de, 1 kilogram süt sattığında, en az 1,5 kilogram yem alabilmesi gerekmektedir."
     Et ve Balık Kurumu'nun birkaç ay içinde Et ve Süt Kurumu'na dönüştürüleceğini anımsatan Bayraktar, "Bu kurum hem sütte hem de ette fiyat istikrarını sağlayacaktır. Bu durum, sektörde yatırımları artıracak, uzun dönemde etkinliği ve verimliliği sağlayacaktır" görüşünü bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir