TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Hayvancılıkta müdahale kurumu kurulması istikrar için şart"…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Hayvancılıkta müdahale kurumu kurulması istikrar için şart"…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Hayvancılıkta müdahale kurumu kurulması istikrar için şart" -"Kamuoyuna çalışmaların başlatıldığı yönünde deklare edilen ve Et ve Balık Kurumu bünyesinde oluşturulması düşünülen bu kurumun bir an önce faaliyete geçmesi hayvancılığımız için çok iyi olacak"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hayvancılıkta müdahale kurumu kurulmasının istikrar için şart olduğunu belirtti.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, uzun süredir önemsedikleri, hayvancılıkta müdahale kurumu kurulmasının, hayvancılığın gelişmesine ve sorunlarının çözümlenmesine önemli katkı sağlayacağına inandıkları ve yetkililere her platformda ilettikleri bir çalışma olduğunu ifade etti.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın olumlu karşıladığı, Et ve Balık Kurumu'nun bünyesinde müdahale kurumu oluşturulmasına engel çıkarılmaması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, müdahale kurumu olmamasının Hazine'ye daha fazla yük getirdiğini savundu.
    
     -"İstikrarın sağlanamaması, üreticinin önünü görmesini engelliyor"-
    
     Hayvancılık ve üreticiler için çok faydalı olacağına inandıkları böyle bir kurumun oluşturulması çalışmalarında tüm sektör paydaşlarının görüşlerinin alınması ve tam bir mutabakat sağlanarak kurulumunun sağlanması ve bir an evvel faaliyete geçirilmesinin büyük önem arz ettiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Ülkemizde devletin hayvancılık sektöründe, AB ve ABD'de olduğu gibi gerektiğinde müdahale alımları yoluyla piyasaya girip istikrarı sağlamaması, üreticilerin önünü görerek üretim yapmasını engelliyor, yatırım kabiliyetlerini sınırlandırıyor, yeterince bilgi ve teknoloji kullanımını ve işletme ölçeklerini büyütmesini önlüyor.
     Ülke olarak piyasaya müdahale edecek böyle bir kuruluşun olmamasının en acı tecrübesini 2008 yılında yaşadık. Bilindiği üzere 2008 yılında sütte yaşanan kriz, neticesinde yüksek üretim maliyeti ile düşük fiyat kıskacında kalan birçok üretici damızlık hayvanlarını kasaba sevk etmiş ve üretimden çekilmişti. Birçok işletme küçülmek durumunda kalmıştı. Buna bağlı olarak kırmızı ette yaşanan sıkıntı ithalat kapılarının açılması neden oldu ve 2,5 milyar doları aşkın besilik, kasaplık canlı hayvan ve karkas et ithalatı yapıldı."
     Bunun yanında, ülke hayvancılığının tekrar eski haline gelebilmesi ve işletmelerin yeniden kurulabilmesi için sıfır faizli kredi ile hayvancılık işletmelerinin damızlık hayvan almalarının teşvik edildiğini hatırlatan Bayraktar, damızlık ithalatında ülke kapsamının genişletildiğini, böylece son iki yılda 80 bin baştan daha fazla damızlık hayvan için 300 milyon doları aşkın ithalat yapıldığını bildirdi.
     Bayraktar, şunları anlattı:
     "Ülke içinde kalması ve ekonomiye kazandırılması gereken ciddi meblağlar piyasada yaşanan istikrarsızlık neticesinde yaşanan olumsuzluklar silsilesi ile dışa aktarıldı. Sütte 2008 yılında yaşanan kriz sırasında piyasayı düzenleyecek bir müdahale kurumu olsaydı, yurt dışına giden bu dövizin ve devletçe yapılan yüksek desteklerin oluşturduğu maliyetin çok altında bir maliyetle bu kriz atlatılabilirdi."
    
     -"Kuruluş çalışmaları 2012 içinde tamamlanmalı"-
    
     Türkiye'nin hayvancılıkta yıllardır üretime destek verdiğini ve bu konuda da çok ciddi oranda paralar aktardığını belirten Bayraktar, bugün gelinen noktada tarıma ayrılan bütçeden hayvancılığa ayrılan payın yüzde 25'ler civarına yükseldiğini, yani tarıma verilen desteğin dörtte biri hayvancılığa gittiğini kaydetti.
     Avrupa Birliği'nin, Avrupa Tarımsal Yönlendirme ve Garanti Fonu'nda (FEOGA) yer alan paranın yüzde 80'ini uzun yıllar piyasayı düzenlemek için kullandığına dikkati çeken Bayraktar, piyasayı düzenlemeden, piyasada istikrar sağlamadan sektöre aktarılacak her kaynağın istenilen yerlere ulaşamayacağını artık Türkiye'nin çok net anlaması gerektiğini ifade etti.
     Bu nedenle Türkiye'de öncelikle hayvancılıkta piyasa düzeninin ve bunu hayata geçirebilecek müdahale kurumunun oluşturulması, bütçeden bu piyasa düzenine yönelik paranın ayrılması ve kaynağın burada kullanılması gerektiğini belirten Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Bu sayede üretim daha güçlü temeller üzerinde devam ettirilebilecek. Üreticiler önlerini görerek üretim yapabilecekler. Yatırım kabiliyetlerini geliştirebilecekler. Geleceğe daha güvenle bakabilecekler.
     Kamuoyuna çalışmaların başlatıldığı yönünde deklare edilen ve Et ve Balık Kurumu bünyesinde oluşturulması düşünülen bu kurumun, kuruluş çalışmalarının 2012 yılı içinde tamamlanarak, bir an önce faaliyete geçmesi hayvancılığımız için çok iyi olacak."
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir