TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tarım yine üzerine düşeni fazlasıyla yaptı ve Haziran ayında…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Tarım yine üzerine düşeni fazlasıyla yaptı ve Haziran
  ayında…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tarım yine üzerine düşeni fazlasıyla yaptı ve Haziran ayında istihdam artışının üçte ikisini tek başına sağladı" -"Ocak'tan Haziran'a kadar tarımdaki istihdam 1 milyon 139 bin kişi artarak 6 milyon 555 bine ulaştı" -"İşsizliğin yüzde 8'e inmesinde tarımın etkisi tartışılmaz. Nitekim tarımı dışarıda tutarsak Haziran ayı işsizlik rakamı yüzde 10,2 olur"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımın Haziran ayında da üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, Haziran'da istihdam artışının üçte ikisini tek başına sağladığını bildirdi.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Haziran ayında ülke genelinde istihdamın 295 bin artarak 25 milyon 577 bine ulaştığını belirterek, tarımın bunun yüzde 65,1'ini karşıladığını ifade etti. Bayraktar, "Haziran ayında, Mayıs ayına göre, tarımda 192 bin, inşaatta 93 bin, hizmetlerde sadece 9 bin istihdam artışı yaşanırken, sanayide çalışan sayısı değişmedi" ifadesini kullandı.
     Ocak ayında 5 milyon 416 bine inen tarımdaki istihdamın Şubat ayında 5 milyon 427 bin, Mart ayında 5 milyon 613 bin, Nisan ayında 6 milyon 11 bin, Mayıs ayında 6 milyon 363 bine, Haziran ayında ise 6 milyon 555 bine yükseldiğini hatırlatan Bayraktar, Ocak ayında Haziran ayına kadar tarımdaki istihdamın 1 milyon 139 bin kişi arttığını bildirdi.
     Tarımın istihdamdaki payı Haziran'da, Mayıs ayına göre 0,4 puan artışla, yüzde 25,6'ya çıktığına işaret eden Bayraktar, tarımın istihdam rakamını 6 milyon 555 bine taşıyarak, işsizliğin 2 milyon 226 bin kişiye inmesini sağladığını kaydetti.
     Bayraktar, "Eğer tarım Ocak'ta olduğu gibi 5 milyon 416 bin istihdam sağlasaydı, işsiz sayısı 2 milyon 226 bin değil, 3 milyon 365 bin kişi olurdu. İşsizliğin yüzde 8'e inmesinde tarımın etkisi tartışılamaz. Nitekim tarımı dışarıda tutarsak Haziran ayı işsizlik rakamı yüzde 10,2 olur. Tarımın işsizliği düşürmesinden gurur duyuyoruz. Bu Türk çiftçisinin başarısıdır." değerlendirmesinde bulundu.
    
     -Tarım, Haziran'da sanayiden 1,8 milyon fazla istihdam sağladı-
    
     Son 1 yıllık dönemde mevsimsel oynamalar nedeniyle tarımın istihdamdaki payının yüzde 23,1 ile yüzde 26,9 arasında değiştiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Haziran ayı rakamlarına göre 6 milyon 555 bin istihdam yaratan, sanayi ve inşaatın toplamına yakın istihdam sağlayan tarım, bu ülke için elzem.
     Tarım, son 1 yıllık dönemde, her ay sanayiden çok daha fazla istihdam sağladı. Geçen yıl tarım, sanayiden Haziran ayında 1 milyon 903 bin, Temmuz ayında 1 milyon 995 bin, Ağustos ayında 2 milyon 22 bin, Eylül ayında 1 milyon 768 bin, Ekim ayında 1 milyon 635 bin, Kasım ayında 1 milyon 289 bin daha fazla istihdam yarattı. Kış aylarında bile tarım, sanayiden yüz binlerce kişi daha fazla istihdam sağladı. En son Haziran ayında da tarım, sanayiden 1 milyon 795 bin kişi daha fazla istihdam sağladı. Haziran ayında toplam istihdamda görülen 295 bin kişilik artışın üçte ikisi (yüzde 65,1'i) olan 192 bin kişisini tarım karşıladı. Tarımda 192 bin kişilik istihdam artışına karşın, diğer tüm sektörlerdeki istihdam artışı 103 bin kişidir"
    
     -"Türk tarımı 55 üründe dünyada ilk 10'a girebiliyor"-
    
     TZOB Genel Başkanı Bayraktar, tarımın düzenli olarak yüksek istihdam yaratarak ekonomik istikrara büyük katkı sağladığını bildirdi. Dünyadaki krize rağmen tarımın bu yıl ihracatta da 20 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirten Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Sektör, bu sene tabii afetlerle uğraştı. Girdi maliyetleri zaten sektörü zorluyor. Yine de en son açıklanan rakamlara göre Ocak-Haziran 2012 döneminde ekonomik büyüme yüzde 3,1 olurken, tarımdaki büyüme yüzde 4,2'ye ulaştı. Türk tarımı 55 üründe dünyada ilk 10'a girebiliyor. Fındık, kayısı, incir, kiraz, vişne, ayva ve haşhaş tohumu üretiminde dünya birincisi, karpuz, kavun, çilek, pırasa, bal ve fiğde dünya ikincisi, mercimek, elma, salatalık, yeşil biber, yeşil fasulye, kestane, Antepfıstığında, koyun sütünde ise dünyada üçüncü olabiliyor. Birincilik sayısında, Çin ve Hindistan'ın ardından üçüncü sırayı alabiliyor. Tarımda birincilik sayısıyla bir dünya devi olan ABD'nin önünde tutunabiliyor. Bütün bunlar olağanüstü bir gayretle çalışan, üreten, istihdam eden, ihraç eden Türk çiftçisinin başarısıdır. Çiftçimize ayak bağı olan sorunlar derhal çözülmeli, her türlü destek verilmelidir. Çünkü çiftçimiz yaptıklarıyla bunu hak etmiştir."
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir