TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tabii afetler nedeniyle yapılacak borç ertelemesi kapsamındaki…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Tabii afetler nedeniyle yapılacak borç ertelemesi
  kapsamındaki…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tabii afetler nedeniyle yapılacak borç ertelemesi kapsamındaki il sayısı 60'dan 81'e çıkarılacak" -"Yeni üretim döneminde de yıllık gelirinin önemli bir bölümünü kaybetmiş ve ödeme güçlüğü içine düşmüş çiftçilerimizin, düşük faizli kredi kullanabilmesi sağlanmalıdır"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tabii afetler nedeniyle yapılacak borç ertelemesinde kapsamdaki il sayısının 60'dan 81'e çıkarılacağını bildirdi.
     TZOB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bayraktar, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Bayraktar, Beşir Atalay'la görüşmesinde tarımın en önemli yapısal sorunlarından biri olan tarım arazilerinin çok parçalılığı sorununu ileterek, TBMM gündeminde yer alan miras hukuku kaynaklı tarım arazilerinin bölünmesini önleyecek tasarının bir an önce yasalaşması konusunda destek istedi.
     TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Başbakan Yardımcısı Atalay'ın, tabii afetler nedeniyle yapılacak borç ertelemesi kapsamındaki il sayısının 60'dan 81'e çıkarılması konusunu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'le ele aldıklarını bilgisini verdiğini kaydetti.
     Bayraktar, Hazine Müsteşarlığı'nın il sınırlamasının kaldırılması ve tabii afetler nedeniyle yapılacak borç ertelemesine bütün illerin dahil edilmesiyle ilgili çalışma yaptığının bildirildiğini belirtti.
     Tüm illerde afetlerden zarar gören ve çok güç durumda kalan çiftçilerin yüzde 5 faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle de olsa borçlarının ertelenmesinin çiftçiye nefes alma imkanı sağlayacağını belirten Bayraktar, yeni üretim döneminde de yıllık gelirinin önemli bir bölümünü kaybetmiş ve ödeme güçlüğü içine düşmüş çiftçilerin, tefecilerin eline bırakılmadan düşük faizli kredi kullanabilmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı.
    
     -Borç ertelemesi kapsamına alınacak iller-
    
     28 Ağustos 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren, 60 ilde sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören çiftçinin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesini içeriyor.
     Çalışmanın tamamlanması ardından Adıyaman, Artvin, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Düzce, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Kırıkkale, Kırklareli, Mardin, Ordu, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Tekirdağ illeri de tabii afetler nedeniyle yapılacak borç ertelemesi kapsamına alınacak.
    
     -Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi-
    
     TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ı ziyaretinde, TBMM gündeminde yer alan miras hukuku kaynaklı tarım arazilerinin bölünmesini önleyecek tasarının bir an önce yasalaşması konusunda destek istedi.
     Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi ve çok parçalı yapısının Türk tarımının önemli bir sorunu olduğunu bildiren Bayraktar, bu arazilerin miras ve diğer nedenlerle her geçen gün daha da küçüldüğünü kaydetti. 1950-2001 döneminde işletme sayısı 2,5 milyondan 3,1 milyona, parsel sayısının 15 milyondan 22 milyona çıktığını, ortalama işletme büyüklüğünün ise 100 dekardan 60 dekara düştüğünü belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
     "İşletme ölçeği küçülürken parça sayısı da artmaktadır. Bugün işletme başına ortalama 7 parça arazi düşmektedir. Yapılan çalışmalarda parsel küçüklüğünden doğan gelir kaybı 10 dekarlık bir buğday tarlasında 150 lira olarak hesaplanmaktadır. Bu miktara 100 lira ulaşım, 80 lira küçük parsellerde yeterli ölçüde makine kullanılamamasından doğan kaybı da ilave ettiğimizde toplam kayıp 330 liraya çıkmaktadır. Bu hesapla ülkemizin toplam kaybı 8 liraya ulaşıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın destekleme bütçesinin yaklaşık 7,5 milyar lira olduğu göz önüne alındığında parsel küçüklüğünden doğan gelir kaybının boyutu daha da dikkat çekici hale geliyor."
     Bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini ifade eden Bayraktar, tedbir alınmaması durumunda 10 dekarlık parsellerin kardeşler arasında bölündükçe daha da küçüleceğini hem çiftçinin hem de ülkenin kaybının daha da artacağını belirtti.
     Bunun sürdürülebilir bir yapı olmadığına işaret eden Bayraktar, "Küçük parselle yatırım yapılamıyor, üretim takip edilemiyor, izlenemiyor. Bu da kalite ve standardı düşürüyor. Maliyetleri artırıyor" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir