TZOB Genel Başkan Vekili Sorman: "Ülkemiz bir tarım ülkesi olmasına rağmen ve mensupları para…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkan Vekili Sorman: 
  "Ülkemiz bir tarım ülkesi olmasına rağmen ve mensupları
  para…

TZOB Genel Başkan Vekili Sorman: "Ülkemiz bir tarım ülkesi olmasına rağmen ve mensupları para kazanamamasına rağmen ülkemizde yaklaşık 45, 50 milyar dolar civarında tarımsal israf söz konusudur"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkan Vekili Nuri Sorman, "Ülkemiz bir tarım ülkesi olmasına rağmen ve mensupları para kazanamamasına rağmen ülkemizde yaklaşık 45, 50 milyar dolar civarında tarımsal israf söz konusudur" dedi.
     Sorman, Tokat Ziraat Odası'nda gerçekleştirilen toplantıda, il ve ilçe ziraat odaları başkanlarıyla bir araya geldi. Sorman, burada yaptığı konuşmada, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ın direktifleri doğrultusunda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi tarım politikalarının sivil toplum örgütleri vasıtasıyla uygulanmasını temin için tüm illeri dolaştıklarını, bu illerde tarımsal sorunlar üzerine yapacakları görüşmelerde ortaya çıkan sonuçları rapor haline getirerek ilgili kurumlara vereceklerini söyledi.
     Çeşitli sebeplerden dolayı dünyada tarım alanlarının azalmasının söz konusu olduğunu, bu nedenle tarım sektörünün dünyada stratejik bir önem kazandığını ifade eden Sorman, "Gelişmiş ülkelerde tarım sektöründe çalışan insanlar bizden daha iyi bir seviyede ve tarımlarını da sürdürülebilir bir seviyede devam ettirmektedirler. Ülkemize baktığımız zaman ise bu ülke insanını, gelen turistleri besleyen, çeşitli sektörlere ham madde sağlayan, hizmet sektörüne dahi hizmet veren tarım sektörümüzün maalesef ayaklar altında olduğunu görmekteyiz. Sıcakta ve soğukta tarlada aileleri ile birlikte çalışan mensuplarımız maalesef emeklerinin karşılığını alamamaktalar. Bu ülkede uygulanan tarım politikalarının artık değişme noktası gelmiştir" dedi.
     Türkiye'de tarımsal israf yapıldığını öne süren Sorman, "Ülkemiz bir tarım ülkesi olmasına, mensupları para kazanamamasına rağmen ülkemizde yaklaşık 45-50 milyar dolar civarında tarımsal israf söz konusudur. Bu israfları önlemek, hem mensuplarımızın kazançlarını arttırmak, hem de ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunmak için bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz" dedi.
     Sorman, çalışmalarının, hükümet ile diyalog haline geçtiklerinde olumlu bir sonuç vereceğini tahmin ettiklerini belirtti.
     Konuşmanın ardından Tokat Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, Sorman'a plaket takdim etti.
    
    
    

Bu haberi 337 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir