TZOB'dan ağaçlandırma seferberliği -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Orman ve Su İşleri…

  • Yazı boyutu
TZOB'dan ağaçlandırma seferberliği
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Orman ve Su İşleri…

TZOB'dan ağaçlandırma seferberliği -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla yaptığımız protokol kapsamında 81 ilde Ziraat Odası Hatıra Ormanları oluşturacağız" -"Ağaçlandırma seferberliği kapsamında 5 milyon çiftçimizin ağaç dikmesini sağlayacağız"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ağaçlandırma seferberliği başlatacaklarını bildirerek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birlikte yaptıkları protokol kapsamında 81 ilde Ziraat Odası Hatıra Ormanları oluşturacaklarını belirtti.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Ankara'da Çevreyolu-İvedik kavşağında TZOB'a tahsis edilen ağaçlandırma alanına gelecek günlerde 2 bin fidan dikeceklerini bildirdi.
     Ormanların sadece yüzde 52'sinin normal, yüzde 48'inin ise bozuk alanlardan meydana geldiğine işaret eden Bayraktar, "Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri erozyon. Türkiye kara yüzeyinin yüzde 90'ında, işlenen tarım alanlarının yüzde 75'inde yoğun erozyon yaşanıyor. Arazinin yüzde 63'ü çok şiddetli ve şiddetli, yüzde 20'si orta şiddetli, yüzde 7'si hafif şiddetli erozyonla karşı karşıya" değerlendirmesinde bulundu.
     En değerli varlık olan toprağın korunması gerektiğinin altını çizen Bayraktar, kaybedilen toprağın yerine konma imkanının olmadığını, kaybı önlemenin yolunun ağaçlandırmadan geçtiğini vurguladı.
     Bayraktar, bu sebepten ötürü ağaçlandırma seferberliği başlatacaklarını kaydederek, "Ağaçlandırma seferberliği kapsamında 81 ilin tamamında 'Ziraat Odaları Hatıra Ormanları' kuracağız. Bu kapsamda 5 milyon çiftçimizin ağaç dikmesini sağlayacağız" ifadelerini kullandı.
     Her bir hatıra ormanına asgari dikilecek 2 bin fidanın bedelinin il ve/veya ilçedeki ziraat odaları tarafından Orman Genel Müdürlüğü'nün hesabına yatırılacağına vurgu yapan Bayraktar, açıklamasına şöyle devam etti:
     "Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarım arazilerinde, yol kenarı ağaçlandırmaları, zararlılarla biyolojik mücadele, rüzgar perdeleri oluşturma ve erozyonu önleme gayesiyle çiftçilerimiz tarafından ilgili ziraat odaları aracılığıyla talep edilen fidanları bedelsiz olarak tahsis edecek."
    
     -Daha yeşil bir Türkiye-
    
     Bayraktar, küresel ısınmanın gün geçtikçe hızla artış gösterdiğini anımsatarak, bugün ormanların, insan hayatı için vazgeçilmez olan toprak, hava ve su ile doğrudan bağlantılı olduğunu bildirdi.
     Bayraktar, açıklamasında şunları kaydetti:
     "Toprağın koruyucusu ve dünyanın akciğerleri olan ormanların çevre kirliliğini önleme gibi yaşamsal işlevlerinin yanında, biyolojik çeşitliliğin korunmasındaki yeri ve rolü son derece önemlidir. Buna rağmen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre dünyadaki orman varlığı yılda yaklaşık 7,3 milyon hektar azalıyor. Bu rakam Türkiye orman varlığının 3'te birinden fazla bir alanı içeriyor. Türkiye'de 21,5 milyon hektar orman alanın 10,3 milyon hektarı bozuk orman niteliğinde."
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir