TZD Genel Başkanı Yetkin: -"Yaşanan gıda skandalları AB'nin iki yüzlü politikasını ortaya…

  • Yazı boyutu
TZD Genel Başkanı Yetkin:
  -"Yaşanan gıda skandalları AB'nin
  iki yüzlü politikasını ortaya…

TZD Genel Başkanı Yetkin: -"Yaşanan gıda skandalları AB'nin iki yüzlü politikasını ortaya koyuyor"

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, AB ülkelerinde yaşanan at eti skandalına ilişkin, "Yaşanan gıda skandalları AB'nin iki yüzlü politikasını ortaya koyuyor" dedi.
     Yetkin, TZD Genel Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında, AB ülkelerinde yaşanan et skandalı ve 5 Mart'ta yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği konusunda değerlendirmelerde bulundu.
     AB ülkelerinin gıda ithalatı konusunda Türkiye'ye siyasi nedenlerden dolayı haksızlık ettiğini kaydeden Yetkin, "Yaşanan gıda skandalları AB'nin iki yüzlü politikasını ortaya koyuyor. Yüksek bir gıda güvenliği rejimine sahip olan ve dışardan ithal ettiği ürünler söz konusu olduğunda bunu son derece katı şekilde uygulayan AB ülkeleri, acaba neden iç pazarında aynı titizliği göstermiyor-" diye konuştu.
     Yetkin, ülkelerin dış ticaret konusunda kendi iç pazarlarını korumak için bir takım önlemler aldığını hatırlatarak, bu çerçevede AB'nin de gıda güvenliği konusunu çoğu zaman bir araç olarak kullandığını savundu.
     Ekonomik kriz nedeniyle, şirketlerin ülkelerindeki standartları giderek daha fazla göz ardı ettiğini belirten Yetkin, rekabet koşullarında ürünü daha ucuz hale getirip kar marjını arttırmak için şirketlerin bu tarz hilelere başvurabildiğine dikkati çekti.
     AB'nin, kendi iç pazarında oluşan kaçak at eti sektörünü göremediğini yada görmek istemediğini öne süren Yetkin, Türkiye'nin birçok hususta AB'yi örnek aldığını ama AB'nin de "berbat" bir durumda olduğunu ileri sürdü.
     Yetkin, AB ülkelerinin Türkiye'den ürün ithal ederken gösterdiği hassasiyetin, bu ülkelerden ithal edilen gıda ürünleri konusunda da gösterilmesini beklediklerini ifade etti.
    
     -"Et tebliğini olumlu karşılıyoruz"-
    
     Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği hakkında da değerlendirmelerde bulunan Yetkin, bu tebliğden önce et ürünlerinde beyaz ve kırmızı etkin karıştırılabildiğini ancak tebliğle beraber bu uygulamaya son verildiğini hatırlattı.
     Bu uygulamanın olumlu bir adım olduğunu ifade eden Yetkin, "Hileli ürünler bir yana beyaz ve kırmızı etin muhafaza süreleri de farklı olduğun için bu uygulama sağlık açısından yararlı olmuştur" dedi.
     Yetkin, tebliğin tek başına hileyi önlemede yeterli olmadığını ve bu konuda yapılan denetimlerin arttırılması gerektiğine değinerek, "Eskiye oranla denetimler arttırıldı, iyi niyetli çalışmalar var ama hala yetersiz. 4 bin 700 elemanla, üretimden tüketime kadar olan 500 bin işyerini denetleyemezsiniz. 10 bin, 15 bin kişilik bir yapının kurulması gerekiyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 274 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir