TZD Başkanı Yetkin: -"Pazar yerlerinin özelleştirilmesi" olarak da tanımlanan tasarı kabul…

  • Yazı boyutu
TZD Başkanı Yetkin:
  -"Pazar yerlerinin özelleştirilmesi" olarak da tanımlanan 
  tasarı kabul…

TZD Başkanı Yetkin: -"Pazar yerlerinin özelleştirilmesi" olarak da tanımlanan tasarı kabul edilirse, pazarcı esnafı kiracı haline gelecektir" -"Bu son derece olumsuz bir yaklaşımdır. Bu girişimden zarar görecek olanlar yalnızca pazarcı esnafı değildir. Konu üretici ve tüketicileri de ilgilendirmektedir" -" Meyve sebze fiyatlarının artmasının altındaki nedenlerden biri de 2B sorunudur. Çiftçiler içinde bulundukları darboğazda, 2B için istenen bedelleri ödeme imkanına sahip değiller"

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, TBMM'ye sunulan, sebze ve meyve ticaretini düzenleyen kanunda değişiklik öngören yasa tasarının kabul edilmesi halinde pazarcı esnafının kiracı haline geleceğini öne sürerek, "Bu son derece olumsuz bir yaklaşımdır. Bu girişimden zarar görecek olanlar yalnızca pazarcı esnafı değildir. Konu üretici ve tüketicileri de ilgilendirmektedir" dedi.
     Yetkin, TZD Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, sebze ve meyve ticaretini düzenleyen kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısının ilgili meslek kuruluşları ve pazarcı esnafının görüşü alınmadan hazırlanarak TBMM'ye sunulduğunu ifade ederek, tasarının adeta kamuoyundan saklanarak hazırlandığını savundu.
     Bu tasarının, birçok maddenin yanı sıra "pazar yerlerinin özelleştirilmesi" olarak tanımlanan bir içerik taşıdığını iddia eden Yetkin, mevcut yasadan farklı olarak tasarıda, belediyelerin yanı sıra özel kişilere de, tahsis alanları dışında kalan alanlarda özel pazar yeri kurma hakkının verildiğini kaydetti. Bunun son derece riskli bir uygulama olduğunu savunan Yetkin, "Bu son derece olumsuz bir yaklaşımdır. Bu tasarı kabul edilirse, pazarcı esnafı kiracı haline gelecektir. Bu girişimden zarar görecek olanlar yalnızca pazarcı esnafı değildir. Konu üretici ve tüketicileri de ilgilendirmektedir. Meyve sebze fiyatları da artacaktır. Zaten meyve sebze fiyatları tavan yapmış durumda. Üretim yerinde 3,5 lira olan fasulyenin kilosu, pazarda manavda 10 lira, AVM'lerde 20 liraya kadar çıkıyor" diye konuştu.
     Haksız rekabeti yaratanın pazarcılar olmadığını vurgulayan Yetkin, pazarcıların AVM'lerden alışveriş yapma gücüne sahip olmayan tüketici kesime hitap edebilmesi ve daha ucuza satış yapabilmesinin kira ödememesi ile mümkün olduğunu söyledi.
    
     -2B sorunu-
    
     Sebze meyve üreticilerinin önemli sorunlarından birinin de 2B olduğunu belirten Yetkin, çiftçilerin içinde bulundukları darboğazda, 2B için istenen bedelleri ödeme imkanına sahip olmadıklarını dile getirdi. Meyve sebze fiyatlarının artmasının altındaki nedenlerden birinin de bu durum olduğunu kaydeden Yetkin, özellikle Akdeniz Bölgesi'nde birçok seranın bu sebeple boş durumda olduğunu, çiftçinin ellerindeki 2B arazilerini kaptırmamaya gayret gösterdiğini bildirdi.
    
     -"Doğu ve Güneydoğu'da yaylalar besicilere açılmalı"-
    
     Yetkin, uzun yıllar Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da görülen terör olayları nedeniyle çiftçilerin bu bölgelerdeki yayla ve meraları kullanamadığına dikkati çekerek, son yıllarda artan havyan stokunun bir bölümünün, geçen kış saman kıtlığı ve yem fiyatlarının yüksekliği nedeniyle kesimhanelere gönderildiğini vurguladı.
     Terörün bitirilmesine yönelik gündemde olan somut çalışmalara bakıldığında, terör olaylarının kısa bir dönem içerisinde sona ereceğinin görüldüğünü ifade eden Yetkin, terör olaylarının sona ermesiyle bölge insanının tekrar yaylalarını, meralarını kullanabilir hale gelmesinin hayvancılığı olumlu yönde etkileyeceğine işaret etti. Yetkin, "Bu koşullarda içine girdiğimiz bahar aylarında bu yayla ve meraların acilen besicilerimizin kullanımına açılması, Türkiye'nin mevcut hayvan stokunu muhafaza edebilmesi ve hayvan kesiminin ardından gelmesi beklenen arz darlığı nedeniyle fiyat artışlarının önlenebilmesi açısından hayati önem taşımaktadır. Ben bundan umutluyum" dedi.
    
     -"Et Tebliği, zam fırsatçılığı için kullanılmamalı"-
    
     Yetkin, son günlerin önemli bir diğer konusununda yürürlüğe giren Et ve Et Ürünleri Tebliği olduğuna dikkati çekerek, et ürünlerinde kırmızı ve beyaz et ayrışmasının ardından fiyatların düşmesi beklenirken, aksine yüzde 10-15 oranında artışlar görüldüğünü belirtti. Türkiye'de yeterli miktarda et bulunduğunu, hayvan sayısında da artışlarını görüldüğünü ifade eden Yetkin, "Et fiyatlarının artması için bir neden yok. Bir tebliğ çıktı diye et fiyatlarının artması iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Et Tebliği, zam fırsatçılığı için kullanılmamalı" diye konuştu.
     Gıdanın, son derece hassas bir sektör olduğunun altını çizen Yetkin, gıda güvenliğini sağlamanın, sadece yasayla, tebliğle mümkün olmadığını, denetim mekanizmasının daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulması gerektiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 212 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir