"Twist Operasyonu"

  • Yazı boyutu
"Twist Operasyonu"

ABD Merkez Bankası, ABD ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerinde de keskin bir düşüşe giderken, işsizlik oranının bu yıl yüzde 8'in altına düşmeyeceğini öngördü

ABD Merkez Bankası (FED), "Twist Operasyonu" olarak adlandırılan ekonomiye destek programını yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı, ABD ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini ise aşağı yönlü revize etti.
     FED Açık Piyasa Komitesi'nin iki gün süren toplantısının ardından yapılan açıklamada, kısa vadeli tahviller satıp, uzun vadeli tahviller satın alarak faizleri aşağı çekmeyi amaçlayan "Twist Programı"nın 267 milyar dolar genişletilmesi kararı alındığı bildirildi.
     Açıklamada, bu ay sonunda süresi dolacak olan programın süresinin yıl sonuna kadar uzatıldığı belirtildi.
     FED, kısa vadeli faiz oranlarını en az 2014'e kadar sıfıra yakın düzeyde tutma planına bağlı kalacağını da kaydetti.
     Öte yandan FED, Amerikan ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerinde keskin bir düşüşe gitti. Buna göre, bu yılki ekonomik büyümeye dair geçen nisan ayında yüzde 2,4 ila yüzde 2,9 artış tahminini ortaya koyan FED, şimdi bu rakamı yüzde 1,9 ila yüzde 2,4'e indirdi.
     FED, işsizlik oranının da bu yıl yüzde 8'in altına düşmeyeceğini öngördü. Nisan ayında ise FED, bu oranın yıl sonunda yüzde 7,8'e düşebileceği tahmininde bulunmuştu. ABD'de şu an işsizlik oranı yüzde 8,2 düzeyinde.
     FED, ülkedeki enflasyon oranının da bu yıl, yüzde 2'lik hedefin altında, maksimum yüzde 1,7 düzeyinde artmasını beklediğini açıkladı.
     ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, düzenlediği basın toplantısında, bankanın, Amerikan ekonomisinin kötüye gitmesi ve istihdam piyasasında ilerleme sağlanmaması halinde uzun vadeli faiz oranlarını düşürmek ve büyümeyi desteklemek için daha fazla Hazine bonosu satın alma seçeneğine açık olduğunu belirtti.
     Bernanke, "Eğer iş gücü piyasasında bir ilerleme görmezsek, uygun görüldüğü takdirde ilave adımlar atmaya hazırız" dedi.
     FED'in, "Twist Operasyonu"nun süresini uzatma kararını önemli bir adım olarak niteleyen Bernanke, gerekli görüldüğü takdirde ilave adımlar atmaya da hazır olduklarını kaydetti.
     Bernanke, FED'in elinde, büyümeyi desteklemek için sınırlı sayıda seçeneğin kaldığı öngörülerini reddederken, Avrupa'daki borç krizinin ABD ekonomisini etkilediğini, ancak Amerikalı politika yapıcıların, finansal kurumların bölgeden gelen şoklara karşı koyabilmesini sağlamak için gerekli adımları atmakta olduğunu vurguladı.
    
    
    


Bu haberi 255 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir