TÜYADER'den açıklama: -"TÜYADER, son günlerde basında çıkan haberler neticesinde çiğ köfte…

  • Yazı boyutu
TÜYADER'den açıklama:
  -"TÜYADER, son günlerde basında çıkan haberler neticesinde 
  çiğ köfte…

TÜYADER'den açıklama: -"TÜYADER, son günlerde basında çıkan haberler neticesinde çiğ köfte sektörü ile ilgili çalışmalar başlattı"

Tüketici Yararına Araştırma Derneği'nin (TÜYADER), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ankara Gıda Laboratuvarında firmaların tüketiciye sundukları çiğ köfte ürünlerini analiz ettirmeye başladığı bildirildi.
     TÜYADER'den yapılan yazılı açıklamada, derneğin, son günlerde basında çıkan haberler neticesinde çiğ köfte sektörü ile ilgili çalışmalar başlattığı belirtildi. Vatandaşların her sektörde olduğu gibi özellikle gıda sektöründe kaliteli ve güvenli gıdaya ulaşma ve bilgilendirilme hakkı olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Bu aşamada TÜYADER, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ankara Gıda Laboratuvarı'nda firmaların tüketiciye sundukları çiğ köfte ürünlerini analiz ettirmektedir. Bir sivil toplum kuruluşu olarak TÜYADER, tüketiciye iyi olanları göstermek ve sektörün iyi firmalarına 'marifet iltifata tabidir' ilkesi ile kalite sertifikası vermeyi görev edinmiştir.
     Tüketicide oluşan gıda ürünlerine şüpheli ve korkulu yaklaşımı sonlandırmak, tüketiciye bilinç kazandırmak gereklidir. Tüketicide oluşturulan şüphe ve korku ülkemizin iyi kaliteli ve güvenli ürünleri üreten ve piyasa sunan firmalarımızı da zor durumda bırakmaktadır. Bunun o firmalardaki istihdama etkisi olumsuzdur. Ekonomik olarak zorlanan iyi olan firmalarda bu sefer kalite düşmesi yaşanması muhtemeldir. Dolayısı ile kaş yaparken göz çıkarmamak gerektiğini savunuyoruz. Mevcutta kullanılan ithal kalite sertifika programları dışında, yeni bir yerli sertifikasyon programı uygulaması başlatarak hem tüketicimizi hem de firmalarımızı korumalıyız."
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir