TÜVİK-DER Genel Başkanı Çetin: -"2012 yılında tüketicilerin il ve ilçe tüketici hakem…

  • Yazı boyutu
TÜVİK-DER Genel Başkanı Çetin: 
  -"2012 yılında tüketicilerin il ve ilçe tüketici 
  hakem…

TÜVİK-DER Genel Başkanı Çetin: -"2012 yılında tüketicilerin il ve ilçe tüketici hakem heyetlerine başvurusunda ilk sırayı bankalar aleyhine yapılan şikayetler, ikinci sırayı ise ayıplı mal ve hizmetler konusundaki şikayetler aldı"

Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği (TÜVİK-DER) Genel Başkanı Ali Çetin, geçen yıl tüketicilerin il ve ilçe tüketici hakem heyetlerine başvurusunda ilk sırayı bankalar aleyhine yapılan şikayetlerin, ikinci sırayı ise ayıplı mal ve hizmetler konusundaki şikayetlerin aldığını bildirdi.
     Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılında tüketicilerin en çok bankaları şikayet ettiğini ifade etti.
     Türkiye çapından geçen yıl yapılan şikayetlerin büyük çoğunluğunun tüketici lehine sonuçlandığını aktaran Çetin, Türkiye Bankalar Birliği'nin ise tüketicilerin hak arama yollarını kapattığını, adaletten uzak ve tüketiciyi aldatıcı kararlara imza attığını da ileri sürdü.
     Çetin, ayıplı mal ve hizmetlerle ilgili çok sayıda tüketici şikayeti olduğunu ifade etti. Bu kategorinin kendi içinde ilk sırada teknoloji ürünleri satışı yapan firmaların olduğuna işaret eden Çetin, içinde eski müşteriye ait bilgiler olan telefonların ve kullanılmış bilgisayarların yeni diye müşterilere satılması, televizyon ve bilgisayar ayıplarının, grubun öne çıkan şikayetleri olduğunu kaydetti. Çetin, şikayetler arasında konfeksiyon ürünlerine yönelik olanların da önemli bir yer tuttuğunu bildirdi.
     Tüketicilerin günümüzde, eskiye göre daha bilinçli ve istekli olarak hak aradıklarını ancak baskı ve tehditlere maruz kaldıklarını savunan Çetin, "Tüketiciler özellikle bankalardan gelen tehditlere pabuç bırakmamalı ve hak aramaya tüketici derneklerinde örgütlenerek cevap vermelidir" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 205 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir