TÜVİK-DER'den benzin fiyatlarına tepki -TÜVİK-DER Yönetim Kurulu Başkanı Çetin: -"OECD…

  • Yazı boyutu
TÜVİK-DER'den benzin fiyatlarına tepki
  -TÜVİK-DER Yönetim Kurulu Başkanı Çetin:
  -"OECD…

TÜVİK-DER'den benzin fiyatlarına tepki -TÜVİK-DER Yönetim Kurulu Başkanı Çetin: -"OECD rakamlarına göre benzinde en yüksek vergiyi Türkiye uyguluyor"

Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği (TÜVİK-DER) Genel Başkanı Ali Çetin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) rakamlarına göre, benzinde en yüksek verginin Türkiye'de uygulandığını söyledi.
     Çetin, Dünya Tüketici Hakları Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, akaryakıt fiyatlarındaki artışı protesto etti.
     Türkiye'de dolaylı vergilerin yüksekliğine dikkati çeken Çetin, "Bizde dolaylı vergi oranı yüzde 72, AB ülkelerinin ortalaması ise yüzde 35. Bizim ancak yarımız kadar" dedi.
     Çetin, OECD'nin 'Enerji Kullanımının Vergilendirilmesi" raporuna da değinerek, Türkiye'nin 34 üye ülke arasında benzine en yüksek vergi uygulayan ülke olduğunu savundu. Bir litre benzinin 2 lira 17 kuruşunun ÖTV, 76 kuruşunun da KDV olduğunu kaydeden Çetin, bu durumun vatandaşları "delirttiğini" söyledi.
     Açıklamaya destek veren bir grup ise bu sırada "huni" takarak eylem yaptı.
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir