Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu: -"Tütün ve Tütün Mamulleri Kaçakçılığı ile Mücadele…

  • Yazı boyutu
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu:
  -"Tütün ve Tütün Mamulleri Kaçakçılığı ile Mücadele…

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu: -"Tütün ve Tütün Mamulleri Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı'nda, yakalanan kaçak sigaraların bandrollenerek devlet tarafından satılması ve bu suretle ekonomiye katkı sağlanması gibi bir politika yer almamaktadır"

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), Tütün ve Tütün Mamulleri Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı'nda, yakalanan kaçak sigaraların bandrollenerek devlet tarafından satılması ve bu suretle ekonomiye katkı sağlanması gibi bir politikanın yer almadığını bildirdi.
     TAPDK'dan yapılan açıklamada, bazı medya organlarında "Kaçak Sigarayı Devlet Satacak" ve "Sigara Kaçak, Satış Resmi" başlığı altında 1-2 Ağustos 2012 tarihlerinde yayımlanan haberlerde, sigara kaçakçılığı sebebiyle, Kurumun da aralarında bulunduğu kamu kurumlarının bir eylem planı hazırladığı, buna göre yakalanan sigaraların bandrollenerek devlet tarafından satılması ve bu suretle ekonomiye katkı sağlaması yönünde politika belirlendiği temasının vurgulandığı kaydedildi.
     Söz konusu haberlerin tamamen yanlış olduğu belirtilen açıklamada, sigara ve diğer tütün mamulleri kaçakçılığı ile mücadelenin, 27 Ekim 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Tütün ve Tütün Mamulleri Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı (2011-2013)" ile belirlendiği ifade edildi.
     Açıklamada şöyle denildi:
     "Eylem Planında, yakalanan kaçak sigaraların bandrollenerek devlet tarafından satılması ve bu suretle ekonomiye katkı sağlaması gibi bir politika yer almamakta, aksine yakalanan sigaraların derhal imhası yönünde çalışmalar yapılmasının temel strateji olarak belirlenmesi yer almaktadır. Öte yandan, ülkemizin taraf olduğu ve iç mevzuatımız haline gelmiş olan Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'nin 15'inci maddesi uyarınca ülkemizin de dahil olduğu 135'in üzerinde ülkenin katılımıyla oluşturulan Hükümetlerarası Müzakere Organı nezdinde yapılan ve 4 yıl süren müzakereler sürecinden sonra, tütün mamullerinde yasa dışı ticaretin önlenmesine yönelik uluslararası bir protokol metni üzerinde uzlaşılmıştır. Protokol taslağında kaçak tütün mamullerinin imha suretiyle tasfiyesi esası kabul görmüş olup, bu hüküm Protokol Taslağının hazırlanmasında lokomotif ülke konumunda olan ülkemizin katkılarıyla taslağa dercedilmiş bulunmaktadır."
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir