Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu: "(Her türlü öğretim ve eğitim kurumları yerleşkeleri…

  • Yazı boyutu
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu:
  "(Her türlü öğretim ve eğitim kurumları yerleşkeleri…

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu: "(Her türlü öğretim ve eğitim kurumları yerleşkeleri dahilinde kalan iş yerlerinde) alkollü içki satışı yapılması mümkün olmayacaktır" -"Yazılı ve görsel basında çıkan haberlere konu olay Yükseköğretim Kurulunun, bahsi geçen mevzuatı uygulamasından kaynaklanan bir sonuçtur"

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan (TAPDK) yapılan açıklamada, "her türlü öğretim ve eğitim kurumları yerleşkeleri dahilinde kalan iş yerlerinde" alkollü içki satışı yapılmasının mümkün olmayacağı belirtilerek, "Yazılı ve görsel basında çıkan haberlere konu olay Yüksek Öğretim Kurulu'nun, bahsi geçen mevzuatı uygulamasından kaynaklanan bir sonuçtur" denildi.
     TAPDK Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, yazılı ve görsel basında çıkan "ODTÜ-Eymir Gölü çevresindeki işletmelerde, alkollü içki satışına son verildiği" yönünde haberler yer alması üzerine açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü ifade edildi.
     Tütün mamulü ve alkollü içki piyasasına yönelik düzenleme yapma görev ve yetkisinin 4733 sayılı Kanunla TAPDK'ya verildiği anımsatılarak, bu kapsamda 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanununun "Öğrenci yurtları, spor kulüpleri, her türlü öğretim ve eğitim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastahane, bezik ve briç salonlarında alkollü içkilerin satışı için ruhsat verilmez" şeklinde düzenlenen 19/3 maddesinde zikredilen "öğrenci yurtları" ve "her türlü eğitim ve öğretim kurumları" kavramlarına netlik kazandırılması ve uygulamada karşılaşılan tereddütlerin giderilmesi suretiyle tüm üniversitelerde uygulama birliğinin sağlanması amacıyla 28 Kasım 2012 tarihli ve 7102 sayılı Kurul Kararı ile söz konusu kavramların çerçevesinin çizildiği kaydedildi.
     Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "Bu kapsamda Kanunda yer alan 'öğrenci yurtları' kavramı 'doğrudan hizmetin verildiği mekanlar ve/veya açık alanlar ile müstakil olarak bu hizmetin verildiği yapılar, yapıların eklentileri ve bahçeleri' şeklinde, 'her türlü öğretim ve eğitim kurumları' kavramı ise 'doğrudan hizmetin verildiği mekanlar ve/veya açık alanlar ile müstakil olarak bu hizmetin verildiği yapılar, yapıların eklentileri ve bahçeleri, bu kapsamda yerleşke sınırları içinde faaliyet gösteriyorlar ise yerleşke sınırları içi' şeklinde değerlendirilmiş ve ilgili Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra Yüksek Öğretim Kuruluna da 30 Kasım 2012 tarihli yazımız ile bilgi verilmiş, bu tanım kapsamında kalan iş yerlerinin tespit edilerek, Kurumumuza bildirilmesi istenmiştir.
     Yukarıda yer alan açıklamalarda da belirtildiği üzere, 'her türlü öğretim ve eğitim kurumları yerleşkeleri dahilinde kalan iş yerlerinde' alkollü içki satışı yapılması mümkün olmayacaktır.
     Yazılı ve görsel basında çıkan haberlere konu olay Yükseköğretim Kurulunun, bahsi geçen mevzuatı uygulamasından kaynaklanan bir sonuçtur.
     Kamuoyuna arz olunur."
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir