Tütün mamulü ve alkollü içki satış belgelerinde süre uzatımı -TAPDK: "İşlemlerin sorunsuz olarak…

  • Yazı boyutu
Tütün mamulü ve alkollü içki satış belgelerinde süre uzatımı
  -TAPDK: "İşlemlerin sorunsuz olarak…

Tütün mamulü ve alkollü içki satış belgelerinde süre uzatımı -TAPDK: "İşlemlerin sorunsuz olarak tamamlanmasına yönelik alınan tedbirlere rağmen, 90 günlük sürenin son günlerinde, özellikle satıcı sayısı yüksek illerde yoğunluktan kaynaklanan bazı sorunlarla karşı karşıya kalındığı görülmektedir" -"Sıkıntıların giderilmesine yönelik her türlü idari tedbir alınmış olup, satış belgelerini vermeye yetkili odalar talimatlandırılmıştır" -"Mevcut satış belgesini yenilemeyenler, yönetmelikte tanınan süre sonunda söz konusu ürünleri satamayacaklardır"

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK), tütün mamulü ve alkollü içki satış belgeleri için süre uzatım işlemlerinin tamamlanmasına yönelik verilen 90 günlük sürenin son günlerinde, özellikle satıcı sayısı yüksek illerde yoğunluktan kaynaklanan sorunlar yaşandığını, bunların giderilmesine yönelik idari tedbirlerin alındığı, süre sonunda satış belgesini yenilemeyenlerin, söz konusu ürünleri satamayacaklarını bildirdi.
     TAPDK'dan, satış belgeleri için 2013 yılı süre uzatım işlemlerine ilişkin yazılı ve görsel basında yer alan haberler üzerine yapılan yazılı açıklamada, tütün mamulü ve/veya alkollü içki satıcılarının TAPDK'dan yetki almasının yasal bir zorunluluk olduğu hatırlatıldı.
     TAPDK'nın bu yetkiyi ilgili mevzuatta aranan şartları taşıyan başvuru sahipleri adına "Satış belgesi" düzenleyerek kullandığı vurgulanan açıklamada, söz konusu belgeler için her yıl "Süre uzatım işlemi" yapıldığı belirtildi.
     Kurum tarafından, 2011 yılında güncellenen mevzuatla tütün mamulü ve/veya alkollü içki perakende satışının ancak bakkal, market, büfe, kuru yemişçi gibi satış noktalarından yapılmasının düzenlendiğine değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "İçinde bulunduğumuz yıl itibarıyla süre uzatım işlemi yapılabilmesi için belgeli satıcıların Kurum hesabına işlem bedelini yatırmaları ve mevcut faaliyetlerine izin veren belge ruhsatları ile Kurumumuz tarafından işlemleri yürütmek üzere yetkilendirilmiş bulunan 81 ilde 192 farklı noktada faaliyet gösteren meslek odalarına/ticaret odalarına başvurmaları talep edilmiş ve bu yolla yürütmekte oldukları faaliyetin yukarıda belirtilen düzenlemeye uygunluğunun kontrolü hedeflenmiştir.
     Söz konusu uygulama konusunda ocak ayı başında her bir satıcıya posta yoluyla bilgilendirme yazısı gönderilmesinin yanı sıra toptan satıcı firmalar aracılığıyla satıcılar bilgilendirilmiş, ayrıca işlemlerin yürütülmesinde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için satıcılara üç ay süre verilmiştir.
     Kurumumuzca yapılan tüm bu geniş kapsamlı bilgilendirme çalışmasına ve işlemlerin sorunsuz olarak tamamlanmasına yönelik alınan tedbirlere rağmen, 90 günlük (üç aylık) sürenin son günlerini yaşadığımız bu hafta özellikle satıcı sayısı yüksek olan illerde yoğunluktan kaynaklanan bazı sorunlarla karşı karşıya kalındığı görülmektedir. Bu yoğunluktan kaynaklanan sıkıntıların da giderilmesine yönelik her türlü idari tedbir alınmış olup, satış belgelerini vermeye yetkili odalar talimatlandırılmıştır.
     Şartları taşıyan her bir satıcının yeni satış belgesi alma hakkı saklıdır. Mevcut satış belgesini yenilemeyenler, yönetmelikte tanınan süre sonunda söz konusu ürünleri satamayacaklardır."
    
    
    

Bu haberi 379 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir