TÜTED Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi tanıtıldı

  • Yazı boyutu
TÜTED Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi tanıtıldı

TÜTED Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi tanıtıldı

Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği'nin (TÜDED), İstanbul Kalkınma Ajansı (ISTKA), Yıldız Teknik Üniversitesi ve Türk Telekom iş birliğiyle kurduğu "Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi"nin tanıtımı yapıldı.
     TÜDED'in, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ve Türk Telekom'un ana sponsorluğu ile hayata geçen, "Sektör-Akademi-Sivil Toplum kuruluşu" işbirliğindeki, "Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi" projesi, ISTKA'nın "Kar Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı" kapsamında hayata geçirildi.
     Merkezin tanıtımı, sektör temsilcileri, üniversite öğretim görevlileri ve öğrencilerin katıldığı törenle gerçekleştirildi. Törende konuşan TÜDED Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, "Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi" projesinin KOBİ'ler de dahil olmak üzere, telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren firmaların teknoloji ve inovasyon ihtiyaçlarına yönelik verilecek teknik eğitimler ile mevcut ve potansiyel işgücünün, teknolojik yeteneğinin artırılması, yeni araştırmacı ve geliştirmecilerin yetiştirilmesi, ayrıca sektördeki Ar-Ge personelinin bilgi birikimini artırarak yeni yetenekler kazanmalarının sağlanmasına katkıda bulunacağını ifade etti.
     Müftüoğlu, projeyle İstanbul bölgesinin, telekomünikasyon sektöründe yeni teknolojilerin geliştirileceği, Ar-Ge altyapısının güçlendirilerek, katma değeri yüksek ürünlerin tüm dünyaya servis edildiği küresel odak noktalarından biri haline gelmesini hedeflediklerini belirtti.
     Türk Telekom Akademi Direktörü Ayhan Artar da, açılan laboratuvarın asıl amacının mesleki gelişimde farkındalığın ötesinde gelişim sağlayacak teknik kişileri yetiştirmek olduğunu söyledi. Projede, üniversite, iş adamları ve uygulamacıların yanı sıra uygulamaya yönelik bir içeriğinde olduğunu kaydeden Artar, "Dolayısıyla burayı bitiren arkadaşlar çok rahatlıkla iş hayatına girmiş ve iş hayatında başarılı olmuş olacak" dedi.
     Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve Dekan Celal Kocatepe'nin de katılımıyla açılışı yapılan merkezde, Telekomünikasyon Teknolojileri Sertifika Programı ve Bilişim Teknolojileri Sertifika Programı gibi başlıklar altında eğitimler sunulacak.
     Sektör çalışanlarının bilgi seviyesinin yükseltilerek niteliklerinin arttırılması, ara eleman kalitesinin yükselmesi sonucu istihdam olanaklarının genişletilmesi ve sektörün bölgesel ve ulusal rekabet gücünün arttırılması hedeflenen merkezde, üniversitelerin Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümleri ile Meslek Teknik Yüksek Okulu öğrencileri en güncel telekomünikasyon teknolojileri konusunda ek eğitim alabilecekler.
     Ayrıca, sektör kuruluşlarının istihdam ettikleri elemanların da merkezde eğitilmesi amaçlanırken, telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar, üniversitelerin Elektronik ve Haberleşme Fakültelerinde eğitim alan öğrenciler, ilgili konularda çalışanlar, meslek ve teknik liselerin ilgili bölüm öğrencileri, TÜTED ve diğer telekomünikasyon sivil toplum kuruluşlarının üyeleri yararlanabilecek.
     Telekomünikasyon Teknolojileri ve Bilişim Teknolojileri alanındaki eğitimler Türk Telekom Akademi tarafından verilecek.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir