TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak: -"Gelecekteki savaşlar su savaşları olacak"

  • Yazı boyutu
TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak:
  -"Gelecekteki savaşlar su savaşları 
  olacak"

TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak: -"Gelecekteki savaşlar su savaşları olacak"

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, suyun kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini, gelecekteki savaşların su savaşları olacağını belirtti.
     Sarıtoprak, yaptığı yazılı açıklamada, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Ajansı'nın (OECD) bir raporuna göre 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 40'ının su sıkıntısı çekeceğini ifade etti. Türkiye'nin bu raporu göz ardı etmemesi gerektiğine dikkati çeken Sarıtoprak, "Gelecekte büyük bir su sorunu hem Türkiye'de hem de dünyada gündeme gelecek. Bugünden tedbir almamız ve çözüm üretmemiz şart. Bize göre su, petrolden daha önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.
     Sarıtoprak, insanların petrolsüz yaşayabileceğini ancak susuz yaşayamayacağını kaydettiği açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:
     "Gelecekteki savaşlar su savaşları olacak. Petrol güneş enerjisi veya başka bir enerji ile ikame edilebilir ancak suyun ikamesi olmaz ve alternatifi de yoktur. Ulus olarak suyun kıymetini bilmemiz, evde, işyerinde, nerede olursa olsun suyu tasarruflu ve idareli kullanmamız gerekir."
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir