TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak: -"Biz, Türkiye toprağında yaşıyoruz. Bir bütünüz. Böyle…

  • Yazı boyutu
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak:
  -"Biz, Türkiye toprağında yaşıyoruz. Bir bütünüz. Böyle…

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak: -"Biz, Türkiye toprağında yaşıyoruz. Bir bütünüz. Böyle algılanmasını temenni ediyorum ben. TÜSİAD, tüm ülkenin, Türkiye'nin sanayici ve iş adamları dernekliğini veya kurumluğunu yapmakta" -"Irak'la önemli bir dış ticaret hacmimiz var. Suriye'deki hadiseler, İran'la olan zaman zaman gerilmeler... Sanıyorum önümüzdeki en büyük sıkıntılardan bir tanesi dış politikadaki riskler veya tehditler"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak, Türkiye toprağında yaşadıklarını ve bir bütün olduklarını belirterek, TÜSİAD'ın tüm ülkenin derneği olduğunu söyledi.
     TÜSİAD'ın 43. Genel Kurul toplantısında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Boydak, TÜSİAD'ın ekonomik faaliyetlere ve demokrasinin gelişimine yön vermeye çalışan saygın bir kurum olduğunu söyledi.
     Burada "Anadolu sermayesi" ya da "İstanbul sermayesi" gibi kategorilere girilmemesi gerektiğini, bu tanımların geçerliliğini yitirmiş tanımlar olduğunu kaydeden Boydak, "İstanbul'da faaliyet gösteren kurumlarımız nasıl ki Anadolu'suz iş yapamazlarsa, Anadolu'da faaliyet gösterenler de İstanbul'suz iş yapamaz. Dolayısıyla biz, Türkiye toprağında yaşıyoruz. Bir bütünüz. Böyle algılanmasını temenni ediyorum ben. TÜSİAD, tüm ülkenin, Türkiye'nin sanayici ve iş adamları dernekliğini veya kurumluğunu yapmakta" ifadelerini kullandı.
     Boydak, TÜSİAD'ın yönetim kurulunda yer almasına ilişkin olarak şunları kaydetti:
     "Biz TÜSİAD yönetiminde 10 yıldır üye olarak bulunuyoruz. Zaman zaman komisyon teklifleri oldu ama grubumuzda çok yoğun işlerimiz olduğu için komisyonlarda ailede yer alan arkadaşlarımız oldu. Kardeşimiz Bekir Bey kurumsal yönetim yapısında çalıştı. Başkanımızda sağ olsun bu yeni dönemde çalışmak istediğini ifade edince, biz de kendi ailemiz içerisinde değerlendirdik. Akabinde, ailede oluşan kanaatin üzerine tabi olduk ve ortak istişarenin neticesinde bu dönemde TÜSİAD'daki yönetime destek vermenin uygun olabileceği yönünde karar çıktı ve bu görevi kabul ettik."
    
     -"Ekonomik gerçekler, babayiğitlik olarak algılanmamalı"-
    
     TÜSİAD'ın yeni dönemde somut projelere eğilip eğilmeyeceği ve yerli otomobil ile ilgili konularda da açıklamalarda bulunan Boydak, ekonomik gerçeklerin babayiğitlik olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.
     Türkiye'nin idealinde, hedefinde bir otomotiv yapma gibi idealleri olduğunu anımsatan Boydak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Ama bunların ekonomik gerçeklere oturtulması lazım. Bunlar sadece heyecan, motivasyon ve duygusal yaklaşımlarla yapılacak işler değil. Altının doldurulması lazım. Ekonomik temellere oturtulması lazım. Elbette ki TÜSİAD burada yeni yönetim anlayışıyla Türkiye'ye yön vermeye, birtakım kanaatleri oluşturmaya gayret edecek."
     Türkiye'nin önünde bir takım fırsatlar ve riskler olduğunu vurgulayan Boydak, özellikle bölge coğrafyasında gelişen hadiselerin Türkiye'nin tehditleri olduğunu söyledi.
     "Irak'la önemli bir dış ticaret hacmimiz var. Suriye'deki hadiseler, İran'la olan zaman zaman gerilmeler... Sanıyorum önümüzdeki en büyük sıkıntılardan bir tanesi dış politikadaki riskler veya tehditler" diyen Boydak, bu sürecin barışcıl bir şekilde yönetilmesi gerektiğini, devletteki ve siyasi yapıdaki iradenin öyle göründüğünü, yetkililerin bu işleri toparlamaya çalıştığını dile getirdi.
     (Kürt meselesine ilişkin) Şu anki uzlaşı sürecini desteklediklerini aktaran Boydak, konuşmasını şöyle tamamladı:
     "Ben şahsen bir sanayici olarak destekliyorum. Aslında geç de kalmış bir süreç. Şöyle ki, Türkiye'nin Güneydoğusundaki sorun istihdamsa, işsizlik ise, sorunumuz başka sıkıntılar ise bunların yol açtığı şeyler, biraz da ekonomiden geçiyor. Ama güvenlik olmadan ekonomi selamete eremiyor. Mesela ben biliyorum TÜSİAD yönetiminde de Güneydoğu'ya yatırım yapmak isteyen insanlar var. İstanbul'dan Güneydoğu'ya, Bursa'dan Güneydoğu'ya yatırım yapmak isteyen gruplar var mesela. Buradaki güvenlik sorunu aşıldığı zaman oradaki sanayileşme hamlesinin, gelişme hamlesinin, değişim ve kalkınma hamlesinin çok daha ileri seviyelere gittiğini hep beraber göreceğiz. Zaten siyasi iradenin bahşettiği güzel teşvikler de var, sanayiciler için güzel avantajlar bunlar. Ama bu uzlaşı sürecinin, bu barış sürecinin iyi yönetilmesi lazım. Bir kısım tahriklere kapılınmaması lazım. Sağduyulu olmak lazım. Bu sürece çomak sokmak isteyenler elbette olabilir. Ama bu süreci düzgün yönettiğimiz sürece Türkiye, özlediği barış ve kardeşlik ortamına kavuşacaktır diye umut ediyorum."
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir