TÜSİAD Yönetim Kurulu'nun İrlanda temasları sona erdi -TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz:…

  • Yazı boyutu
TÜSİAD Yönetim Kurulu'nun İrlanda temasları sona erdi
  -TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz:…

TÜSİAD Yönetim Kurulu'nun İrlanda temasları sona erdi -TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz: -"Son ekonomik kriz evresinden de çıkmaya başlayan İrlanda Türkiye için önemli bir ekonomik işbirliği ortağıdır"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ve beraberindeki heyetin İrlanda'nın başkenti Dublin'e gerçekleştirdiği ziyaret sona erdi.
     TÜSİAD'tan yapılan açıklamaya göre, heyetin İrlanda temasları kapsamında İrlanda Başbakan Yardımcısı Eamon Gilmore ve İstihdam, Girişim ve İnovasyon Bakanı Richard Bruton ile bir araya gelindi.
     TÜSİAD heyeti ayrıca İrlanda'daki muhatap kuruluşu İrlanda İşverenler Konfederasyonu'nun (IBEC) yanı sıra İrlanda Yatırım Geliştirme Kurumu IDA Ireland ve iş geliştirme kuruluşu Enterprise Ireland ile temaslarda bulundu.
     TÜSİAD AB Dönem Başkanı İrlanda'ya şu temel mesajları verdi:
     "Küresel gelişmeler ve Euro krizi daha etkin işleyen ve daha geniş bir AB'yi zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle AB artık Türkiye konusunda hata yapmadan, tutarlı ve hızlı ilerlemelidir. Müzakerelerde açılacak "Bölgesel Politika" başlığı önemli bir gelişmedir, ancak yeterli değildir. Adalet, içişleri, temel hak ve özgürlükler, enerji gibi alanlarda da başlıklar bir an önce açılmalıdır. Güney Kıbrıs krizi bir kere daha bu ülkeye yönelik AB politikalarının zaaflarına işaret etmektedir. Sorun sadece ekonomik değil aynı zamanda siyasidir. Türkiye'nin AB üyelik sürecinde bir an önce Güney Kıbrıs kaynaklı vetoların kalkması tüm tarafların yararınadır.
     AB ile ABD arasında başlayacak olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) görüşmeleri dünya ekonomisine yeni bir yön verecektir. Gümrük Birliği ve tam üyelik yönünde AB ile mevzuat uyumu sürecinde olan Türkiye'nin mutlaka Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı içinde yer alması gerekmektedir. Bunun için AB'nin daha önce yaptığı üçüncü ülkeler ile serbest ticaret anlaşmalarındaki yöntem tercih edilmemelidir. Türkiye bu sürece en baştan dahil olmalıdır."
    
     -"İrlanda, Türkiye için önemli ekonomik iş birliği ortağıdır"-
    
     TÜSİAD heyeti İrlanda'da çok sayıda iş dünyası kuruluşu ve temsilcisi ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmeler hakkında değerlendirme yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, şunları kaydetti:
     "İrlanda birçok açıdan başarılı bir ekonomik ve sosyal kalkınma modeli oluşturuyor. İrlanda, AB ve Euro üyeliği fırsatını iyi değerlendirerek, özellikle son 15 yılda Avrupa'da kişi başına düşen milli gelir sıralamalarında en altlardan, bugün üst sıralara yerleşmiştir.
     Bu başarıda insan sermayesi, eğitim, Ar-Ge ve teknoloji anahtar rol oynamıştır. Ayrıca girişimciliği ve yatırım ortamını destekleyen kamu politikaları ve kuruluşları da bu başarıda pay sahibidir. Son ekonomik kriz evresinden de çıkmaya başlayan İrlanda Türkiye için önemli bir ekonomik iş birliği ortağıdır."
     Yılmaz, Nisan ayında Türkiye'ye Dışişleri Bakanı ile resmi ziyarette bulunacak İrlanda heyetinin, iki ülkenin şirketleri arasında ortaklıklar için önemli bir zemin oluşturacağını belirtti.
     TÜSİAD Başkanı Yılmaz, "TÜSİAD'ın İrlanda'daki muadili IBEC ile toplantımızda bu yönde atılımlar için büyük bir potansiyel olduğunu tespit ettik. IBEC'in hem İrlanda'da hem de birlikte üyesi olduğumuz Avrupa özel sektörünün temsil kuruluşu Businesseurope dahilinde ve AB kurumları nezdinde Türkiye'nin AB üyeliğine olan desteği de iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin uluslararası boyutunu güçlendirmektedir" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir