TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz: -"Büyümenin önümüzdeki dönemde yüzde 4,2 civarında…

  • Yazı boyutu
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz:
  -"Büyümenin önümüzdeki dönemde yüzde 4,2 civarında…

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz: -"Büyümenin önümüzdeki dönemde yüzde 4,2 civarında olacağını tahmin ettik. Avrupa Birliği, ABD, dünya ticareti, dünyadaki büyüme beklentilerinin üzerine doğru çıkarsa, iyimser senaryo da bizi yüzde 6'ya kadar götürebiliyor" -"İmralı süreci diye adlandırdığımız sürecin, barışın ve huzurun tesisine yardımcı olacağı umudunu taşıyoruz" -"Sayın Başbakan ile hükümetle bir çatışma içerisinde olmak... Ben böyle bir algıyı değiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, "Büyümenin önümüzdeki dönemde yüzde 4,2 civarında olacağını tahmin ettik. Avrupa Birliği, ABD, dünya ticareti, dünyadaki büyüme beklentilerin üzerine doğru çıkarsa, iyimser senaryo da bizi yüzde 6'ya kadar götürebiliyor" dedi.
     TÜSİAD 2013-2014 Çalışma Programı Tanıtım Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını tesis etmek üzere görevini etkin bir şekilde yerine getirdiğini anlattı.
     Yılmaz, "Büyümenin önümüzdeki dönemde 4,2 civarında olacağı tahmininde tahmin ettik. Avrupa Birliği, ABD, dünya ticareti, dünyadaki büyüme beklentilerinin üzerine doğru çıkarsa, iyimser senaryo da bizi yüzde 6'ya kadar götürebiliyor. Gerçekte büyümenin nereden gelmesi gerektiğine bakarsak, inovasyon ve verimliki artışından gelmesi gerekiyor. Bu büyüme bizi, sürdürebilir bir rekabet gücüne kavuşturacaksa, sürdürülebilir bir büyüme de olabilecekse, verimlilik temelli ve inovasyona dayalı olmak zorunda" diye konuştu.
     Yılmaz çözüm sürecine ilişkin bir soruya, "İmralı süreci, ülkede artan barış umudunu destekleyen bir süreç oldu. Hepimizin ülkede, huzurun tesis edilmesi bakımından artan bir beklentisi var. İmralı süreci diye adlandırdığımız sürecin, barışın ve huzurin tesisine yardımcı olacağı umudunu taşıyoruz. Bunu bu çerçevede değerlendiriyorum" şeklinde yanıt verdi.
     Yılmaz, gazetecilerin kendisine başkanlık sistemiyle ilgili görüşünün sorulması üzerine, şu şanıtı verdi:
     "İmralı sürecinin, Türkiye'de huzur ve barışa teminine katkısı olacaksa, bu anayasa sürecimizi de tabii olumlu yönde etkileyecek. Esasen bu anayasanın, bir toplumsal mutabakat anayasası olmasını ve bu mutabakatın üzeride de Türkiye'nin çağdaş refah toplumunu gerçekleştirmesini diliyoruz. O yönde çalışıyoruz. Beklentilerimiz var. Bu uzlaşma, parlamento uzlaşma komisyonuda temin edildiğinde, uzlaşma komisyonun seçtiği, anayasada seçtiği yönetim biçimi tabii ki hepimizi için kabuldür. Yeter ki uzlaşılsın, Yeter ki bu uzlaşma ortamında Türkiye'nin nasıl daha etkin yönetileceğine hep birlikte karar verilsin."
     Uzlaşma ve yeni Anayasa sürecinde, herkesin üzerinde yol almak istediği, sağlam bir zemini oluşturmasını beklediklerini, bu kapsamda sosyal siyasal istikrar ortamı talep ettiklerini belirten Yılmaz, dünya yeniden yapılanırken Türkiye'nin bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini düşündüğünü ifade etti.
     Şangay İşbirliği Örgütü ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine Yılmaz, "Unutmayalım ki dünyanın çok büyük bir nüfusundan, büyüme potansiyelinden bahsediyoruz. Dikkatimizde olmaması mümkün değil" dedi.
     Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'na ilişkin bir soru üzerine, "Bizim adımıza AB Komisyonu bu sözleşmeyi yapamaz" diyen Yılmaz, yeni dönemde TÜSİAD'la hükümetin ilişkilerinin ne şekilde olacağına yönelik bir soruya şu yanıtı verdi:
     "Kafamda hiç bir çelişki yok ama Türkiye'nin tüm kurumları ile birlikte çalışırsak biz bir değerlendirme yapabiliriz. Yoksa kendi kendimize konuşmamızdan sohbetler, hikayelerin çıkmasının bir anlamı yok. Bizim gibi sivil toplum kuruluşları örgütleri düşündüklerini, çalıştıklarını paylaşabilirlerse kamu, hükümet ile o zaman bunların bir işe dönüşebilir. Üç yıldır yönetim kurulu üyesiyim. Çok memNuniyetle görüyorum ki teknik düzeyde iyi bir şekilde çalışıyoruz. Yılda 100'e kadar görüş üretiyoruz ve bunların karar alıcılara ulaşmasını sağlıyoruz" şeklinde cevap verdi.
     Yılmaz, "Sayın Başbakan ile, hükümetle bir çatışma içerisinde olmak... Ben böyle bir algıyı değiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ülkenin ihtiyacı olan çatışma algısı değil. Her alanda barış, uzlaşma, işbirliği ve bunun yarAtacağı toplumsal refahın gerçekleştirilmesi. Beklentimiz bu. Biz iş dünyası olarak bu refahın oluşmasında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ancak bunun sağlam zeminlere oturmasını beklemek de hem hakkımız, hem görevimiz. Onun için memleketin siyasi, sosyal meselelerinde de, demokrasiyle de, demokrasinin kalitesiyLe de hepsiyle ilgilenmek zorundayız. O yüzden işimizi hep birlikte verimli yapabileceğimiz bir çalışma dönemini umut ediyorum" dedi.
     Türkiye'de yerli otomobil üretilmesi ile ilgili görüşleri sorulan Yılmaz, "Yerli bir otomobil gerçekleştirecek pazar kapasitesine ve bu yatırımı yapabilecek imkanları sahip olması ülkemizin, bizi memnun eder. Biz de gelişmelere bu çerçevede bakıyoruz ama piyasanın, ekonominin kendi gerçekleri var" şeklinde konuştu" şeklinde cevap verdi.
     Yılmaz ayrıca, "Sayın Başbakan'dan tabiki randevumuzu istedik. Her yönetim dönemi başında, çalışmalarımıza yön verecek çok önemli bir girdi olarak görüyoruz. Ülkenin Başbakanının görüşlerini almak, nezaket ziyareti çerçevesinde kendi görüşlerimizi programımız aktarmak, arkadaşlarımızı tanıştırmak üzere bir randevu talebi oldu. Sayın Başbakan'ın programına göre İnşallah bu randevuyu gerçekleştireceğiz" dedi.
    
     "Nişan takıldı, sıra düğünde"
    
     Çözüm sürecini desteklediklerini açıklayan TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tarkan Kadoğlu ise, "Her kesimin bu sürece destek olması gerektiğine inanıyorum. Geçen hafta Diyarbakır'daydım. Bölgenin STK'ları ile biraraya geldik. Herkesin ortak yönü, bu barış sürecinin biran önce netleşmesi. Biz adını şöyle koyduk. Şu anda bu barış süreci, bir düğüne benzetiyoruz. Düğün, nişanları takılmış,sıra düğünü yapmaya kaldı diyoruz. Düğünün olduğu süreçte de biliyorsunuz takılar takılır. Bizler de işadamları olarak, takımızı takmaya, bu bölgeye yatırım yapmaya bir seferberlik yoluyla gideceğimize inanıyorum. Bu süreci önemsiyorum. Bu ülkenin geleceğinin, bu barışın sağlanmasında olduğuna inanıyorum" açıklamasında bulundu.
     TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Vural da, sözde Ermeni Soykırım iddialarının 2015'de 100.yılı olması dolayısıyla, TÜSİAD'ın bu konuda bir çalışmasının olup olmadığının sorulması üzerine, "2015'e ilişkin bir hazırlık içindeyiz. Bunu hem komisyon bünyesinde, hem de Boğaziçi Üniversitesi ile oluşturduğumuz dış politika forumu çerçevesinde öngöryoruz. Burada hem Türkiye'den, hem yurt dışından bazı uzmanları, tarihçileri, belki tarihçilerden çok sosyologları ve psikologların çağırmak lazım. Onları bir araya getiren birkaç etkinlikle konunun daha iyi anlaşılmasına ve 2015'ün dünyadaki değerlendirmesine yeni bir boyutta katkıda bulunulmasına çalışılacak. Bazı toplantıların kamuoyuna, basına açık olmasını öngörüyoruz" şeklinde cevap verdi.
     Irak ve Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geleceğine dair yöneltilen bir soruya TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Osman Boyner, "Irak'ta olan bazı problemler malum. Fakat bizim bakış açımız iş dünyasıyla. Irak, şu anda Türkiye'nin ihracat konusunda neredeyse ipin ucunda gibi, bir numaralı partneri olma yolunda. Bu kadar olumsuzluğa rağmen. Biz şöyle bir açlık gördük orada. ABD şirketleri, halen çekiniyorlar Irak'a tek başına gitmeye bazı sektörlerde. Türk şirketlerinde de bir inovasyon, teknoloji eksikliği var. Dolayısı ile böyle bir birlikteliğin, üçüncü ülkelerle iş yapma konusnda burada çok güzel bir uygulamasını görebileceğimiz için böyle bir yol açıktık" şeklinde yanıt verdi.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir