TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bayazıt: -"Rusya, Türkiye'nin en önemli ikinci ticari…

  • Yazı boyutu
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bayazıt:
  -"Rusya, Türkiye'nin en önemli ikinci ticari…

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bayazıt: -"Rusya, Türkiye'nin en önemli ikinci ticari partneridir" -Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ilıcak: -"Bu platform Rusya'nın 2 trilyon dolarlık ekonomisinden pay almak isteyen tüm ülkelerin yarattığı rekabetçi ortamı çok net bir şekilde ortaya koyuyor"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tayfun Bayazıt, Rusya'nın, Türkiye'nin en önemli ikinci ticari partneri olduğunu bildirdi.
     Bayazıt, "Türkiye ve Rusya-Bölgesel Kalkınma için Ekonomik Entegrasyon" panelinde yaptığı konuşmada, son birkaç yıldır Türkiye ile Rusya arasında siyasi ve ekonomik anlamda ciddi bir yakınlaşma yaşandığını belirtti.
     Türkiye ile Rusya arasında 2011 yılında karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasında görülen olumlu gelişmeleri TÜSİAD olarak memnuniyetle karşıladıklarını, ikili ekonomik ilişkilerin yakın gelecekte de büyük bir potansiyel teşkil edeceğine inandıklarını belirten Bayazıt, "2012 yılı itibariyle 2 trilyon dolar gayrisafi milli hasılası, satın alma gücü paritesine göre dünyanın 6. büyük ekonomisi olan, OECD'ye yakın zamanda üye olması beklenen, 2012'de kural temelli çok taraflı ticaret sisteminin temsilcisi olan Dünya Ticaret Örgütü'ne resmen üye olan Rusya, Türkiye'nin en önemli 2. ticari partneridir" dedi.
     Rus özel sektörünün son yıllarda Türkiye'deki özelleştirme ihalelerine olan ilgisinin ve yatırım kararlarının, Türkiye'nin de Rusya için cazip bir yatırım üssü haline geldiğinin göstergesi olduğunu aktaran Bayazıt, bu ülkedeki gelişmelerin başta TÜSİAD Küresel Ekonomik İlişkiler Komisyonu olmak üzere TÜSİAD tarafından yakından takip edildiğini dile getirdi.
     Rusya'ya yönelik son girişimlerinin 21-23 Haziran 2012 tarihleri arasında "Etkili Liderlik" başlığı ile gerçekleştirilen Saint Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda (SPIEF) Türkiye'nin ele alındığı bir oturum düzenlenmesi olduğunu vurgulayan Bayazıt, sözlerine şöyle devam etti:
     "Rusya'nın Davos'u olarak bilinen bu forum, 1997 yılında kurulan ve 2006 yılından bu yana Rusya Federasyonu Devlet Başkanı'nın himayesinde yıllık olarak düzenlenen ve uluslararası iş ve siyaset dünyasının önde gelen liderlerinin, medya, akademi ve sivil toplumdan etkin isimlerin katıldığı üst düzey bir zirve toplantısı niteliğindedir.
     2012 yılında 100'e yakın ülkeden 5 bini aşan katılımcıyı ağırlamıştır. TÜSİAD da kurumsal olarak ilk kez 2012'de bu foruma katılarak SPIEF bünyesinde 'Türkiye'nin Değişen Yatırım Akımları' isimli bir oturum düzenlemiştir."
    
     -SPIEF'in Türkiye'deki tek bölgesel ortağı-
    
     Bayazıt, TÜSİAD'ın Rusya ile olan ilişkilere ve bu foruma verdiği önemin bir göstergesi olarak, SPIEF ile Kasım 2012'de İstanbul'da imzaladıkları anlaşma ile dünyadaki en etkili iş dünyası forumlarından biri olan SPIEF'in Türkiye'deki tek bölgesel ortağı olduğunu söyledi.
     SPIEF'in iş dünyası için öneminin bu yıl B-20 Zirvesi nedeniyle bir kat daha arttığını belirten Bayazıt, "B-20 (Business20), G-20 ülkelerinin özel sektörlerinin görüşlerini G-20 hükümetlerine iletmek amacıyla oluşturulmuş bir platformdur" dedi.
     Her yıl G-20 gündeminin belirlenmesine katkıda bulunmak ve G-20 gündeminde yer alan konulara ilişkin iş dünyası görüşlerini oluşturmak üzere çalışma gruplarının kurulduğunu ve bu çalışmalarda derlenen görüşlerin B-20/G-20 Zirvelerinde sunulduğunu vurgulayan Bayazıt, konuşmasına şöyle devam etti:
     "2013 yılının G-20 dönem başkanlığını Rusya Federasyonu yürütürken, B-20 başkanlığını da TÜSİAD'ın Rus muadili olan Rus Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) yürütmektedir. RSPP koordinasyonundaki B-20 Zirvesi, bu yıl SPIEF kapsamında 20-22 Haziran tarihlerinde Saint Petersburg'da gerçekleştirilecektir. Dünyanın en önde gelen iş dünyası temsilcilerini bir araya getiren B-20 Zirvesi nedeni ile bu yıl SPIEF'in iş dünyası açısından ayrıca özel bir önemi bulunmaktadır. Burada sunulan iş dünyası görüşleri geliştirilerek daha sonra 5-6 Eylül 2013 tarihlerinde yine Saint Petersburg'da gerçekleştirilecek olan G-20 Zirvesi'nde liderlere iletilecektir.
     TÜSİAD, 2009 yılı Londra Zirvesi'nden bu yana Türk iş dünyasının kurumsal temsilcisi olarak G-20 özel sektör zirvelerine katılmaktadır. Bu çerçevede 2010 yılında Seul, 2011 yılında Cannes ve 2012 yılında Los Cabos'ta yapılan B-20 zirvelerine ve zirveler öncesi yapılan çalışma gruplarına aktif katılım ve katkı sağlamıştır. TÜSİAD, bu yıl da RSPP başkanlığında yürütülen çalışmalara katkı sağlamakta olup, bu çerçevede SPIEF'te en üst düzeyde varlık gösterecektir."
    
     -"Bu yarışın önemli bir oyuncusuyuz"-
    
     Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Ilıcak ise Saint Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nun Rusya Federasyonu Devlet Başkanı'nın himayesinde, her yıl haziran ayında iş ve siyaset dünyasının önde gelen liderlerini, devlet başkanlarını, bakanlarını, CEO'larını, girişimcilerini ve fikir liderlerini buluşturduğunu söyledi.
     Bu platformun Rusya'nın 2 trilyon dolarlık ekonomisinden pay almak isteyen tüm ülkelerin yarattığı rekabetçi ortamı çok net bir şekilde ortaya koyduğunu aktaran Ilıcak, "Türkler olarak, biz de bu rekabetçi ortamda varlığımızı kanıtladık. Bu yarışın önemli bir oyuncusuyuz. Rönesans olarak, bu misyonu destekliyoruz" dedi.
     Rusya'da daha fazla Türk girişimini ve aynı zamanda Rusya'nın Türkiye'deki varlığının ticaretin ötesine geçip, yatırıma dönüşmesini hedeflediklerini vurgulayan Ilıcak, şunları kaydetti:
     "Asya ve Afrika gibi farklı coğrafyalarda da müşterek ticari faaliyetlerde bulunabileceğimize inanıyoruz. Rönesans hem Rusya'da, hem de Türkiye'de kendini evinde hissediyor. Firmamız, 1993 yılında Saint Petersburg'da kuruldu. Bu sene ise 20. yılımızı kutluyoruz ve bu başarıyı, Rusya'daki 2. en büyük uluslararası inşaat şirketi ve Türkiye'deki 1. en büyük ticari gayrimenkul geliştirme şirketi unvanıyla her iki ülkemizde de sergiliyoruz. İnsan kaynaklarımızın yarısı Rusya'da yer alırken, diğer yarısı ise 9 farklı ülkeye dağılmış durumda. Yalnızca Rusya'da 11 bini tam zamanlı çalışan olmak üzere, 16 bin kişiyi istihdam ediyoruz.
     Rusya'da Türk Bankalarının sadık müşteri tabanını bizler teşkil ediyoruz ve en sık çalıştığımız Rus Sberbank'ın geçen yıl itibariyle Türkiye'de faaliyet göstermesinden mutluluk duyuyoruz. Bunun yanı sıra, Rus devlerinin Türkiye'deki girişimlerini, örneğin, InterRao'un santral yatırımını ve Rosatom-Atomstoy'un nükleer santral projesini iki ülke arasındaki olumlu ticari ve ekonomik gelişmeler olarak görüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir