TÜSİAD 43. Olağan Genel Kurulu -TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner: (3) -"Türkiye tarihi sayesinde…

  • Yazı boyutu
TÜSİAD 43. Olağan Genel Kurulu
  -TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner: (3)
  -"Türkiye tarihi sayesinde…

TÜSİAD 43. Olağan Genel Kurulu -TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner: (3) -"Türkiye tarihi sayesinde ortaya çıkarabildiği, daha ileri noktalara götürmeye çaba sarf ettiği sentez arayışları sayesinde dünyada önem taşıyor. Bu nedenle ilgi görüyor. Yöneticilerinin söyledikleri bu nedenle izleniyor, yaptıkları merak ediliyor" -"Bu dernek neredeyse 42 yıldır üyeleri sayesinde var oldu. Üyelerinin enerjisiyle gelişti. Üyeleri sayesinde etkin, gönüllü ve bağımsız olmayı sürdürebiliyor" -"Çabamız yeni Türkiye'nin birinci sınıf bir demokrasi, önde gelen bir ekonomik güç, tüm vatandaşlarının kendini zirvelerdeki bir ülkenin vatandaşı olarak hissettiği bir ülke olması için"

Türk Sanayicileri ve İş adamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye'nin tarihi sayesinde ortaya çıkarabildiği, daha ileri noktalara götürmeye çaba sarf ettiği sentez arayışları sayesinde dünyada önem taşıdığını belirterek, "Bu nedenle ilgi görüyor. Yöneticilerinin söyledikleri bu nedenle izleniyor, yaptıkları merak ediliyor" dedi.
     TÜSİAD 43. Olağan Genel Kurulu'nda Boyner, 2000'li yılların başında AB adayı bir ülke olarak, Türkiye'nin bölgeye bir esin kaynağı haline gelmesini sağlayan çerçevenin sentez olduğuna vurgu yaparak, Türkiye'nin, tarihi sayesinde ortaya çıkarabildiği, daha ileri noktalara götürmeye çaba sarfettiği sentez arayışları sayesinde dünyada önem taşıdığını, ilgi gördüğünü, yöneticilerinin söylediklerinin bu nedenle izlenip yaptıklarının merak edildiğini anlattı.
     "Böylesi bir konumda olmanın gururumuzu okşamaması mümkün değil" diyen Boyner, ancak böyle bir konumda olmanın aynı zamanda önümüze sorumlu ve ölçülü davranmak gerekliliğini koyduğunun da kabul edilmesi gerektiğini, bu sorumlulukların, içeride toplumsal mutabakatın ve dayanışmanın derinleştirilmesi ve sağlamlaştırılmasını içerdiğini, dışarıda ise Türkiye'nin gücünü iyi ölçerek, değerlerini iyi tartarak ve gerçekçilikten uzaklaşmadan politikalar üretmesini gerektirdiğini kaydetti.
     Türkiye'nin tarihsel ve toplumsal birikiminin bunları yapmasına, hedeflerin gerçekleştirilmesine ziyadesiyle yeterli olduğuna inandığını belirten Ümit Boyner, TÜSİAD'ın Türkiye'nin evrimine kendisi de evrilerek katıldığını vurguladı.
     Boyner, şöyle devam etti:
     "Bu dernek neredeyse 42 yıldır üyeleri sayesinde var oldu. Üyelerinin enerjisiyle gelişti. Üyeleri sayesinde etkin, gönüllü ve bağımsız olmayı sürdürebiliyor. Ufku geniş ve hem yerel hem evrensel ölçekte düşünen, bu şekilde topluma ilham verebilecek kurumlar ve iş insanlarından oluşuyoruz. Çabamız yeni Türkiye'nin birinci sınıf bir demokrasi, önde gelen bir ekonomik güç, tüm vatandaşlarının kendini zirvelerdeki bir ülkenin vatandaşı olarak hissettiği bir ülke olması için. Bu hedeflere ulaşabilmek amacıyla öncelikle insana yatırım yapmalıyız. Arzuladıklarımızı yapmak, istihdam yaratmak için gerekli ortamın sağlanması hedefinde ısrarcı olmalıyız."
     Türkiye'nin rekabetçiliğini sadece ihraç ettiği ürünlerle, ticaret yaptığı ülkelerin çeşitliliği ile değil, tüm bunların yanında genç nüfusun dünya üzerinde en donanımlı, en nitelikli eğitime sahip, düşünen, üreten, yaratıcı beyinler olarak yetişebilmesine imkan sağlayarak, bunda ısrar ederek pekiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Boyner, ancak insan haklarını, imkanlarını, fırsatlarını, katılımcılığını ve özgürlüğünü katlayarak gelişmiş bir ülke olunabileceğini dile getirdi.
     TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Derin bir uyum içinde çalıştığım Yönetim Kurulu'ndaki arkadaşlarımın desteği bu üç yıldaki sarsıntılara mukavemet edebilmemde en güçlü dayanağımdı. Siz sayın üyelerin uyarıları, önerileri hep yol gösterici oldu. Komisyon çalışmalarındaki özveriniz, en kritik anlarda kendisini gösteren dayanışma ruhunuz göreve daha bir şevkle asılmamı sağladı. Başta Genel Sekreterliğimiz olmak üzere, bölüm sorumlularından en taze çalışanına, onlarsız hiç bir şey yapamayacağımız sekreterlerimize kadar tüm TÜSİAD örgütüne Başkanlık dönemimde arkamda durdukları, beni çabalarıyla, sevgileriyle cesaretlendirdikleri için huzurlarınızda şükranlarımı sunmak istiyorum. Hepinize bu kurumu canlı tuttuğunuz için, burada ve yanımda olduğunuz için, beni dinlediğiniz için çok teşekkür ediyor, her zaman kendilerine yardımcı olmayı görev bileceğim yeni Yönetim Kurulu'nun Başkan ve üyelerine de sonsuz başarılar diliyorum."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir