TÜSEMKOM Başkan Vekili Öztürk: "Mısır pazarına, gümrük vergisinden muaf olan Yunan ürünleri…

  • Yazı boyutu
TÜSEMKOM Başkan Vekili Öztürk:
  "Mısır pazarına, gümrük vergisinden muaf olan Yunan ürünleri…

TÜSEMKOM Başkan Vekili Öztürk: "Mısır pazarına, gümrük vergisinden muaf olan Yunan ürünleri hakim. Mısırlı tüketici, 2 kuruş fazla olmasına rağmen kaliteli Türk malı ürünleri almak istiyor. Türk hükümetinin Mısır'la gümrük vergisi sorununu bir an önce çözmesini istiyoruz" -"Anlaşmaya varılan ilk parti 500 ton elma ihracatı, Türk ürünlerine uygulanan yüzde 21'lik gümrük vergisi nedeniyle gerçekleştirilemedi"

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, "Mısır pazarına, gümrük vergisinden muaf olan Yunan ürünleri hakim. Mısırlı tüketici, 2 kuruş fazla olmasına rağmen kaliteli Türk malı ürünleri almak istiyor. Türk hükümetinin Mısır'la gümrük vergisi sorununu bir an önce çözmesini istiyoruz" dedi.
     Öztürk, EGS Park Fuar alanında düzenlenen 9. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen ay Mısır'a giderek sebze ve meyve ihracatçılarıyla görüşmeler yaptıklarını bildirdi.
     Kahire ve İskenderiye'de sebze ve meyve sektörüyle ilgili temaslar gerçekleştirdiklerini ifade eden Öztürk, "Mısırlı tüccarlar ürünlerimizi özellikle Suriye üzerinden alabiliyorlar. Yani ihracatçımızın, önce Adana'ya, ardından Hatay'a gönderdiği mal, Suriye üzerinden Mısır pazarına ulaşıyor. Yeterli tanıtım yapamadığımız için, direkt Mısır'a ürün ulaştıramıyoruz. Bu ülkede Türk ürünlerine, başta elma olmak üzere sebze meyve ve çereze büyük bir talep var. Türk ürünlerini hasretle bekliyorlar" dedi.
     Mısır'a yaptığı ziyaret sonrası işadamlarını Denizli'ye davet ettiği kaydeden Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Geçtiğimiz hafta bir grup Mısırlı işadamı ilimize geldi. İşadamlarını önce Çivril'e ardından da Serinhisar ilçelerimize götürdük. Çivril elması ve Serinhisar leblebisine hayran kaldılar. İlk etapta 500 ton, toplamda da 5 bin ton elma ihracatı için prensipte anlaşmaya vardık. Anlaşmaya varılan ilk parti 500 ton elma ihracatı Türk ürünlerine uygulanan yüzde 21'lik gümrük vergisi nedeniyle gerçekleştirilemedi. Mısır pazarına, gümrük vergisinden muaf olan, gümrük ödemeyen Yunan ürünleri hakim. Mısırlı tüketici, 2 kuruş fazla olmasına rağmen kaliteli Türk malı ürünleri almak istiyor. Türk Hükümetinin Mısır'la gümrük vergisi sorununu bir an önce çözmesini istiyoruz. Arap baharı ile Mısır'da yaşanan yönetim değişikliğinde en çok bu ülkeye biz yardım ettik, biz kucak açtık. Aramızda bir yatkınlaşma var. Mısır, Türkiye için oldukça önemli bir pazar. Türk ürünlerine yoğun ilgi ve talep var. Tek sorun yüksek gümrük vergisi."
    
    
    

Bu haberi 236 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir