"Turunçgil Çeşit Geliştirme Projesi" -Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever: "Projeyle uluslararası…

  • Yazı boyutu
"Turunçgil Çeşit Geliştirme Projesi"
  -Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever: "Projeyle uluslararası…

"Turunçgil Çeşit Geliştirme Projesi" -Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever: "Projeyle uluslararası pazarlarda Türkiye'de geliştirilen ve marka haline getirilebilecek yeni çeşitlere kavuşmayı ümit ediyoruz"

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, "Turunçgil Çeşit Geliştirme Projesi" ile uluslararası pazarlarda Türkiye'de geliştirilen ve marka haline getirilebilecek yeni çeşitlere kavuşmayı ümit ettiklerini söyledi.
     Sever, Mersin'in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından yürütülen projeyle ilgili İstasyon Müdürü Davut Keleş ve projeyi yürüten ziraat yüksek mühendisi Güçer Kafa'dan bilgi aldı.
     Sever, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin sektör açısından önemine işaret etti.
     "Projeyle uluslararası pazarlarda Türkiye'de geliştirilen ve marka haline getirilebilecek yeni çeşitlere kavuşmayı ümit ettiklerini" belirten Sever, Mersin'de üretilen narenciyenin en çok pazarlanmasında sıkıntı yaşandığına dikkati çekti.
     Mustafa Sever, şöyle devam etti:
     "Hasat dönemi geldiğinde kısa zamanda hasat edilmesi, hasat için gerekli işçilerin bulunması ciddi bir mesele. Bunun ötesinde hasat edilen ürünleri pazara indirdiğimizde fiyatlar anında düşüşe geçiyor ve üreticilerimiz hak ettiği değeri alamıyor. Pazarlayamadığı ürünü götürüp depoya bırakıyor, depoda ürünün raf ömrü azalıyor, kalitesi düşüyor ve dolayısıyla albenisi azalıyor. Tüm bu sıkıntıları aşmanın yolu bu projenin tamamlanmasına bağlı."
     Sever, proje sayesinde yetiştirilen narenciyelerin hasat sezonunun ağustos sonunda başlayıp nisan sonuna kadar sürdürülebilir hale getirileceğini dile getirerek, "Bunu başardığımız zaman bugün yaşadığımız sorunların tamamını aşmış olacağız" diye konuştu.
     Güçer Kafa ise projeye Temmuz 2011'de başladıklarını, Türkiye için yeni bazı mandarin ve portakal çeşitlerinin bölgesel performanslarının belirlenmesi için deneme çalışmalarının başladığını ve bu çalışmanın 5 yıl süreceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir