Turquality'nin desteklenmesi hakkında tebliğde değişiklik -Şirketlerin patent, faydalı model ve…

  • Yazı boyutu
Turquality'nin desteklenmesi hakkında tebliğde değişiklik
  -Şirketlerin patent, faydalı model ve…

Turquality'nin desteklenmesi hakkında tebliğde değişiklik -Şirketlerin patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tesciline ilişkin harcamalarına yüzde 50 ve yıllık en fazla 50 bin dolar destek verilecek -Şirketlerin hedef pazarlar olarak belirtecekleri ülkelerde destek kapsamına alınan markaları ile ilgili olarak açtıkları bazı birimlere ilişkin kimi giderleri için de yıllık en fazla 600 bin dolar destek sağlanacak

Şirketlerin patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tesciline ilişkin harcamalarına yüzde 50 ve yıllık en fazla 50 bin dolar destek verilecek.
     Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu'nun "Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality'nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, şirketlerin, Bakanlık tarafından Marka Destek Programı kapsamına alındığı tarihten sonra "patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tescili"ne ilişkin harcamaları, yüzde 50 ve yıllık en fazla 50 bin dolar desteklenecek.
     Ayrıca, şirketlerin stratejik iş planlarında hedef pazarlar olarak belirtecekleri ülkelerde, destek kapsamına alınan markaları ile ilgili gerçekleştirecekleri tanıtım, reklam ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin harcamalara yönelik de aynı oranda ve yıllık en fazla 300 bin dolar destek sağlanacak.
     Söz konusu ülkelerde destek kapsamına alınan markalar ile ilgili olarak açılan mağaza/lokanta/kafe, ofis, depo ve satış sonrası servis hizmeti veren birimlere ilişkin brüt kira (depo için ardiye gideri, vergi/resim/harç dahil), belediye giderleri, anılan birimlerin kiralanmasına yönelik uygun mahal araştırması ve komisyon harcamaları ile hukuki danışmanlık giderleri için yüzde 50 ve yıllık en fazla 600 bin dolar destek verilecek.
     Kiralanan birimin konsept mimari çalışma ve kurulum/dekorasyon giderleri de yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 300 bin dolar desteklenecek.
     Şirketlerin söz konusu desteklerden yararlanabilmesi için kapsamdaki markalarına ve ilgili destek dönemine ilişkin, Bakanlık tarafından yetkilendirilen danışmanlık şirketlerince gerçekleştirilecek Gelişim Yol Haritası çalışmasını yaptırmaları zorunlu olacak.
     Şirketlerin bu anlamda yaptığı harcamalara, ilgili destek dönemi için en fazla 200 bin dolar ve ve yüzde 75 destek verilecek.
    
     -Markaların bulunduğu reyonlar için destek-
    
     Farklı markaların satıldığı teşhir mekanı, büyük mağazalar ve marketlerde destek kapsamına alınan markalarla ilgili olarak kiralanan reyon, raf, dekorasyonlu köşe, kiosk, stand gibi tahsis edilmiş satış alanlarına ilişkin brüt kira, belediye giderleri, komisyon, hizmet, konsept mimari çalışmaları harcamaları ile anılan birimlerin kiralanmasına yönelik uygun mahal araştırması ile hukuki danışmanlık giderleri ve bu birimlere ilişkin kurulum/dekorasyon giderleri için yüzde 50 ve yıllık en fazla 200 bin dolar destek sağlanacak.
     Şirketlerin markaları ile ilgili franchise vermeleri halinde, franchising sistemi ile yurt dışında açılacak ve faaliyete geçirilecek yıllık en fazla 10 mağazanın kurulum/dekorasyon harcamaları, yüzde 50 ve mağaza başına en fazla 50 bin dolar, kira giderleri de aynı oranda, mağaza başına en fazla iki yıl süresince ve yıllık mağaza başına azami 50 bin dolar desteklenecek.
     Şirketlerin, kurumsal kimlik oluşturulması, stratejik şirket yapılandırılması, kalite kontrol sistemi oluşturulması, moda ve trendler, gastronomi, ürün ve ambalaj tasarımı, stratejik pazarlama, perakende operasyonlar, şirket kuruluşu, mağaza açılması ve işletilmesi, uluslararası ihracat ve hukuk, risk yönetimi, uluslararası pazarlarda rekabet avantajını artırıcı diğer her türlü iş yönetimi kapsamında satın alacakları danışmanlık giderleri ile Bilgisayarlı Tasarım (CAD), Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM), Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Kurumsal Performans Yönetimi (EPM), Perakende Yönetimi gibi bilgi yönetimi kapsamında satın alacakları veya kiralayacakları yazılım ürünlerinin lisansları ve bunların yıllık bakım-güncelleme bedelleri ile yazılımların devreye alınması, iyileştirilmesi ve idamesi için yapacakları danışmanlık, eğitim ve dış kaynak kullanımı harcamalarına yüzde 50 ve yıllık en fazla 500 bin dolar destek verilecek.
     Şirketlerin açtıkları birimlerin kirasının ciroya bağlı olması durumunda; Ekonomi Bakanlığı tarafından uygun görülen temel kira tutarı ile söz konusu temel kira tutarının yüzde 50'sine kadar olan ciro kirası, tebliğde belirtilen limitler dahilinde desteklenecek.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir