TürkTraktör'ün SPK kurumsal yönetim notu 89,02

  • Yazı boyutu
TürkTraktör'ün SPK kurumsal yönetim notu 89,02

TürkTraktör'ün SPK kurumsal yönetim notu 89,02

TürkTraktör, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yönetim ilkelerine uyum notunu, 2011'e kıyasla yüzde 5 artırarak, 85,04'ten 89,02'ye çıkardı.
     TürkTraktör tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket, SPK tarafından belirlenen kurumsal yönetim ilkelerine uyum notunu açıkladı. SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri AŞ tarafından gerçekleştirilen derecelendirme doğrultusunda TürkTraktör'ün uyum notu 89,02 olarak belirlendi.
     SPK tarafından yayınlanan Kurumsal Yönetim İlkeleri, pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu olmak üzere dört ana başlıkta sınıflandırılıyor. 2007 yılında kurulan İMKB Kurumsal Yönetim Endeksine dahil olan ilk 5 şirket arasında bulunan TürkTraktör, önceki döneme kıyasla kurumsal yönetim notunu yüzde 5 oranında artırdı.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, kurumsal yönetim ilkelerine uyum notunu her geçen yıl artırmalarının, bir anlamda şirketin pay sahiplerinin çıkarlarına ne derecede hizmet ettiğinin önemli bir göstergesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "İyi bir kurumsal yönetim, daha yüksek piyasa değeri ile birebir bağlantılı olmakla birlikte aynı zamanda şirketlerin performansını da olumlu yönde etkilemektedir. Mevcut piyasa koşullarında yatırımcılar yatırım kararlarını verirken şirketlerin finansal sonuçları kadar yönetimlerinin kalitesi, finansal olmayan verileri de içeren kurumsal yönetim uygulamalarının kalitesini de göz önünde bulundurmaktadırlar. İyi kurumsal yönetimin, sadece işletmeler için değil aynı zamanda bir bütün olarak ekonomik gelişme için de çok önemli olduğu gerçeğinin bilincinde olarak, kurumsal yönetim kalitemizi artırmaya yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir