TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta: -"Yılın ilk yarısında toplam ciromuz yüzde 32 artış…

  • Yazı boyutu
TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta:
     -"Yılın ilk yarısında toplam ciromuz yüzde 32 artış…

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta: -"Yılın ilk yarısında toplam ciromuz yüzde 32 artış göstererek, 894 milyon liradan 1,1 milyar liraya ulaştı. Geçen yıl 1,8 milyar liraya tüm yılda ulaşmıştık" -"2012 bizim için oldukça başarılı bir yıl olacak. Her yıl 30 bin traktör satılırdı, bu yıl ilk 6 ayda 21 bin traktör sattık" -"TürkTraktör, 2011'in ilk yarısında 3 bin 311 traktör ihracatı gerçekleştirmişti. Bu sayı, 2012 yılının ilk yarısında ise 7 bin 873 traktöre ulaştı"

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, 2012'nin ilk yarısında toplam cirolarının yüzde 32 artış göstererek, 894 milyon liradan 1,1 milyar liraya ulaştığını belirterek, "Geçen yıl 1,8 milyar liraya tüm yılda ulaşmıştık" dedi.
     Votta, TürkTraktör 2012 yılı 6 aylık finansal sonuçlarına ilişkin düzenlediğini basın toplantısında yaptığı konuşmada, traktörlerini bütün dünyaya ihraç ettiklerini belirterek, bu yıl 80 ülkeye ihracat yaptıklarını ve Türkiye'de üretilen her iki traktörün birini kendilerinin ürettiğini kaydetti.
     Bu yılın ilk 6 ayının oldukça iyi geçtiğini ifade eden Votta, geçen yıl Türk tarım sektörü için çok üstün bir yıl olduğunu ve traktörler konusunda Türkiye'nin dünyadaki en büyük 4. pazar olarak yer aldığını söyledi.
     Votta, önceki yıllarda Türkiye'de ortalama yılda 30 bin traktör satıldığını anlatarak, şunları aktardı:
     "2011 yılında 60 bine ulaştık. Pazarda bazı yavaşlamalar görüyoruz ama yine de ilk 6 ayda yapılan traktör satışı oldukça yüksek. 2012 bizim için oldukça başarılı bir yıl olacak. Her yıl 30 bin traktör satılırdı, bu yıl ilk 6 ayda 21 bin traktör sattık. Tahıl hasatı ile ilgili bütün dünyada sıkıntılar var. Tahıl hasatı da bütün dünyada düşüyor. Geçen yıla göre Türkiye'de de bir azalma var. ABD ile kıyaslandığında Türkiye'nin durumunun iyi olduğunu söyleyebiliriz. Toplam pazarda 4 bin ünitelik bir düşüş var. TürkTraktör, pazar lideri pozisyonunu koruyor. Türkiye'de satılan ürünlerin büyük bir kısmı yerli üretim. Yurt içi traktör satışlarına bakıldığında iç pazarda 3. çeyrek olarak büyümemizi sürdürüyoruz. İhracatımız çok yüksek rakamlara ulaştı. TürkTraktör, 2011'in ilk yarısında 3 bin 311 traktör ihracatı gerçekleştirmişti. Bu sayı, 2012 yılının ilk yarısında ise 7 bin 873 traktöre ulaştı."
    
     -İlk 6 ayda 1,1 milyar lira ciro-
    
     Votta, toplam traktör satışlarının geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 17 artış ile 23 bin 808 adete yükseldiğini belirterek, "Yılın ilk yarısında toplam ciromuz yüzde 32 artış göstererek, 894 milyon liradan 1,1 milyar liraya ulaştı. Geçen yıl 1,8 milyar liraya tüm yılda ulaşmıştık" diye konuştu.
     Yeni ürün lansmanının da ihracatın armasına katkı sağladığını ifade eden Votta, şunları söyledi:
     "Dış piyasalar yeni bir ürünün lansmanını bekliyorlardı. Geçen sene ikinci yarısında tanıtmıştık. Bunun etkilerini bu yıl görüyoruz. 2011 yılının ilk yarısına kıyasla ihracatımız iki katı artmış durumdadır. Traktör sektöründe en karlı üretim yapan şirketiz. İMKB'deki şirketimiz, 230 milyon temettü ödemesi yaptı. Genel olarak ilk yarı çok başarılı geçti. Gelirler ve kar açısından bakıldığında bütün bu olumsuz şartları biliyoruz. AB'deki durgunluk, dünyadaki kuraklık, Çin'deki yavaşlamaya rağmen Türkiye'deki tarım sektörü güçlü durumdadır. Ülkemiz dünyadaki durumla kıyasla gurur duyması gerekiyor. Tarım sektörünün başarısını gösteriyor. Tüm dünyaya gıda ihracatı da yapıyoruz."
    
     -Türkiye'de Afrika Kıtası'nın 3 katı satış yapıldı-
    
     Bir gazetecinin, yıl sonu beklentilerini sorması üzerine Votta, "Politika olarak Türk traktörde biz finansal sonuçlara ilişkin hedefler koymuyoruz. Bu öngörülemeyen bir sektördür. Yıllara göre iniş çıkışlar oluyor. Politika olarak, yüzde 100 bir şey bilmiyorsak bir açıklama yapmıyoruz. Pazar 35 binin üzerinde bir pazar... İlk yarıda 21 bine ulaştık bile. İhracatımızın artacağını da tahmin ediyoruz. İhracatta ortalamanın 1000 traktör üstünde olacağız" diye konuştu.
     Votta, son 2-3 yılda AB'ye yaptıkları ihracatı daha aktif hale getirdiklerini belirterek, "Genel olarak bizim traktörlerimiz uygun bir şekilde satışa sunuluyor. Traktörlerimizin yüzde 30-40'ı ABD ve Kanada'ya gidiyor. Bazı ülkeler lüks traktörleri istiyor, bazı ülkeler uygun fiyatlı olan traktörleri istiyor. Afrika büyük bir pazar değil, geçen yıl Türkiye'de 60 bin traktör satıldı. Bütün Afrika Kıtası'nda 20 bin traktör satıldı. Siyasi istikrar oluşunca daha da iyi pazar olacak" şeklinde konuştu.
     Yeni teşvik paketine ilişkin soruya da Votta, "Bizim tesisimiz Ankara 1. bölgede, büyük teşvik verilmiyor. Geçen sene marttan bu yana Adapazarı'nda da üretime başladık. Bu yatırımları teşvik çerçevesinde yapmıyoruz. Bizim için yatırımızı yönlendiren bir şey değil. Uzun vadeyi düşünerek karar almamız gerekiyor. Biz büyüme ışığı gördüğümüz noktalara yatırım yapıyoruz. Türk tarım ürünlerinin daha çok ihraç edileceğine inanıyorum" şeklinde yanıt verdi.
     Gelişmiş traktör talebine ilişkin soruya da Votta, "Türkiye'deki tarım üretimini etkileyen faktör çiftliklerin boyutlarının orta büyüklükte olmasıdır. GPS ile kontrol edilen traktörler orta ve büyük boyuttaki traktöre uyarlanıyor. Türkiye'de talep olursa sunmaya hazır oluruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir