TÜRKTOB Başkanı Gençer: -"Türkiye'de kullanılan tohumlukların ve üretilen bitkisel ürünlerin…

  • Yazı boyutu
TÜRKTOB Başkanı Gençer:
  -"Türkiye'de kullanılan tohumlukların ve üretilen 
  bitkisel ürünlerin…

TÜRKTOB Başkanı Gençer: -"Türkiye'de kullanılan tohumlukların ve üretilen bitkisel ürünlerin tek bir gramı bile GDO'lu değildir" -"Milyonlarca üreticimizin ekmeğiyle oynanıyor"

Türkiye Tohumcular Birliği ( TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, Türkiye'de kullanılan tohumlukların ve üretilen bitkisel ürünlerin tek bir gramının bile Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) içermediğini belirterek, "Milyonlarca üreticimizin ekmeğiyle oynanıyor" ifadesini kullandı.
     Gençer, yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda vatandaşların meyve sebze tüketimini etkileyen, tohumculuk sektörüne yönelik yanlı bilgilerin gündeme getirildiğini bildirdi.
     Türkiye'de GDO'lu tohum üretilmediğine işaret eden Gençer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 1999 yılında çıkarılan İthalat Genelgesi ile GDO'lu tohumluk ithal edilmesinin de yasaklandığını hatırlattı.
     Gençer, şunları kaydetti:
     "Milyonlarca üreticimizin ekmeğiyle oynanıyor. GDO'lu tohumluk üretimi, ithalatı ve kullanımıyla ilgili tüketicilerimiz emin olmalıdır. Türkiye'de kullanılan tohumlukların ve üretilen bitkisel ürünlerin tek bir gramı bile GDO'lu değildir. Yurt içinde üretilen tohumlukların GDO'lu olmasına imkan yoktur. Zira GDO'lu tohumluk olması için Türkiye'de GDO'lu bitki çeşitleri olması gerekir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Türkiye'de üretilen tohumlukların her türlü denetim ve kontrolü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır."
     Hibrit ( melez) tohumlukla GDO'nun karıştırıldığına dikkati çeken Gençer, hibrit tohumluğun, GDO ile hiçbir ilgisi bulunmadığını, hibrit çeşitlerin ve tohumlukların herhangi bir sağlık riski taşımasının da söz konusu olmadığını vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir