Türksat'ın Akıllı Eğitim Portalı "AstroNot"'un açılışı -Türksat Genel Müdürü Dalbay: -"Türkiye…

  • Yazı boyutu
Türksat'ın Akıllı Eğitim Portalı "AstroNot"'un açılışı
  -Türksat Genel Müdürü Dalbay:
  -"Türkiye…

Türksat'ın Akıllı Eğitim Portalı "AstroNot"'un açılışı -Türksat Genel Müdürü Dalbay: -"Türkiye artık kabına sığmıyor, artık uzaya açılma, uzayı fethetme zamanı. İşte uzayı, adaletle, gönlümüzle eğitimle fethedeceğiz, Fatih Projesiyle fethedeceğiz"

Türksat tarafından, Milli Eğitim Bakanlığına uygun olarak, internet üzerinden öğrencilerin derslerine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan "Akıllı Eğitim Portalı AstroNot", hizmete girdi.
     Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, AstroNot'un açılışı ve Türksat ile Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) arasında Fatih Projesi İşbirliği Protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, "eğitimde uzay çağı" sloganıyla hazırladıkları Türksat'ın Akıllı Eğitim Portalı AstroNot'un bugünden itibaren hizmete girdiğini belirtti. Türksat olarak, bundan 6 ay önce Malezyalı astronot Sheikh Muszaphar Shukor'u ağırladıklarını hatırlatan Dalbay, "Türkiye'nin geleceği çok parlak, çok aydınlık. Ülkemizin astronotlarını yetiştirmeye, eğitimde uzay çağını yakalamaya, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşümüne yardımcı olacak bir projenin açılışındayız" dedi.
     Tüm dünya gibi Türkiye'nin de bilgi toplumuna dönüşmek için yoğun bir çaba içerisinde olduğunu vurgulayan Dalbay, bilgi toplumunun ancak teknolojiyi özümsemiş, donanımlı insan gücü ve eğitimle olacağını kaydetti. Almanya'nın, Japonya'nın 2. dünya savaşından sonraki durumları ile şimdiki durumları örnek veren Dalbay, iki ülkenin bu kadar gelişmeyi nitelikli insan gücüyle başardıklarını anlattı.
     Fatih Projesi'nin Türkiye'nin nitelikli insan gücünü oluşturacak bir proje olduğunu ifade eden Dalbay, proje kapsamında yer alan akıllı tahta ve tablet gibi donanımlar kadar, akıllı içeriğin de çok önemli olduğunu belirti. Dalbay, buradan yola çıkarak Akıllı eğitim Portalı AstroNot'u hazırladıklarını söyledi. Dalbay, AstroNot'un, akıllı tahta ve tabletlerde çalışabildiğini belirterek, "AstroNot, Fatih Projesi'ne uyumlu ve destekleyen ilk ve tek eğitim içeriğidir. Dünyanın bir adım önüne geçmek AstroNot ve benzeri programlar sayesinde olacak" diye konuştu.
     AstroNot'un öncelikle eğitim hizmetini zaman ve mekandan kurtardığını ifade eden Dalbay şöyle konuştu:
     "Eğitim hizmeti 7 gün 24 saat internet üzerinden sunuluyor. AstroNot ile eğitim internet üzerinden çocuğunuzun bulunduğu her yere götürülebilir. Bir başka özelliği ise çağımızda gittikçe artan insan mobilitesine uyum sağlanabiliyor. Tablet bilgisayar ve mobil cihazlardan bu hizmet sunulabiliyor. Teknolojiyi kullanan öğrenci, veli, öğretmeni kesintisin 7 gün 24 saat buluşturuyor. Öğretmen öğrenicinin çalışıp çalışmadığını hemen görebiliyor. Öğrencinin ölçme-değerlendirme sonuçlarına ulaşabiliyor. öte yandan öğrenciyi planlı düzenli çalışmaya teşvik edecek bir sisteme sahip.
     Türkiye artık kabına sığmıyor, artık uzaya açılma, uzayı fethetme zamanı. İşte uzayı, adaletle, gönlümüzle eğitimle fethedeceğiz, Fatih Projesiyle fethedeceğiz."
     YEĞİTEK Genel Müdür Mahmut Tüncel de Fatih Projesi'nin toplumsal bir proje olduğunu belirterek, toplumun bütün kesimlerinin katkısına açık olduğunu söyledi. Projenin donanımlarının yerli olmasına dikkat ettiklerini vurgulayan Tüncel, bunun yanı sıra içeriğinin de yerli olmasını istediklerini, bu açıdan AstroNot'un eğitim camiasına kazandırılmasının çok önemli olduğunu kaydetti.
     AstroNot'ta bu sene 2-8. sınıfların ders konuları ve yardımcı içerikler yer alıyor. 8-12. sınıflar için ise 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde ders konuları ve yardımcı içerikler yer almaya başlayacak. Akıllı tahta ve tablet bilgisayarlarla da girilebilecek eğitim portalı AstroNot'u öğretmen ve öğrenciler okul içerisinde ücretsiz kullanabilecek. Öğretmenlere okul dışında da ücretsiz kullanma imkanı verilirken, öğrenci ve veliler AstroNot'u okul dışında ücret ödeyerek kullanmaları gerekecek.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir