Türksat Genel Müdürü Dalbay: "Elektronik ortamın bu kadar etkin hale geldiği günümüzde önemli…

  • Yazı boyutu
Türksat Genel Müdürü Dalbay: "Elektronik ortamın bu kadar 
  etkin hale geldiği günümüzde önemli…

Türksat Genel Müdürü Dalbay: "Elektronik ortamın bu kadar etkin hale geldiği günümüzde önemli olan, bu bilgilerimizi güvenli bir şekilde korumaktır. Biz bu güveni sağlamaya çalışıyoruz" -"Artık hayatımız, e-hayata dönüştü"

Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, "Elektronik ortamın bu kadar etkin hale geldiği günümüzde önemli olan, bu bilgilerimizi güvenli bir şekilde korumaktır. Biz bu güveni sağlamaya çalışıyoruz" dedi.
     Dalbay, Ağrı Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen "Kamusal Hizmetlerin Sunumunda Teknolojinin Etkisi" adlı konferansta yaptığı konuşmada, Türksat'ın 2013 yılı hedefleri, Kamusal Hizmetlerin Sunumunda Teknolojinin Etkisi, e-devlet projesi ve Kamuda Bilgi Güvenliği konuları hakkında bilgi verdi.
     Türksat'ın 1968 yılında kurulduğunu ve o günden bu yana büyük gelişme göstererek, bir teknoloji şirketi haline geldiğini anlatan Dalbay, şunları kaydetti:
     "Bugün dünyada 2.3 milyar, Türkiye'de ise 50 milyon internet kullanıcısı var. Artık mektup, kağıt faturalar gibi işlemlere son verdik ve her şeyimizi elektronik ortamda yapıyoruz. Elektronik ortamın bu kadar etkin hale geldiği günümüzde önemli olan, bu bilgilerimizi güvenli bir şekilde korumaktır. Biz bu güveni sağlamaya çalışıyoruz. Artık hayatımız e-hayata dönüştü. 2013 yılı planlarımız kapsamında, Türksat 4A ve 4B uydularımızı 2013 yılı sonunda işletmeye alarak, iletişim ve uydu yayıncılığı alanında ülkemizin uzaydaki kapasitesini yaklaşık 3 kat artıracak ve bu altyapıyı Afrika'nın tamamını içine alacak şekilde geliştirmeyi hedefliyoruz."
     Türksat'ın çeşitli kamu kurumlarının ana bilişim sistemlerinin donanım ve yazılımlarına yedeklik hizmeti de vermeye başladığını ifade eden Dalbay, "Mesela Tapu Kadastro, Hazine Müsteşarlığı ana bilişim ve yazılımının birebir yedeği bizde mevcut. Yazılımda bir sorun oluşursa bizdeki yedeği bir saniye bile beklemeden direk iletişime geçiyor ve bizden çalışmaya başlıyor" diye konuştu.
     Dalbay, 2008 yılı Aralık ayında hizmete giren e-devlet sisteminin son derece avantajlı olduğunu ve bu sistem sayesinde devletin vatandaşa en hızlı şekilde hizmet sunumunu sağladığını vurguladı.
     Özkan Dalbay, şöyle devam etti:
     "E-devlet sistemiyle devletin şeffaflaşması, hızlı ve etkin bir şekilde işleyişinin sağlanması, her düzeyde vatandaşın yönetime katılımının sağlanması, kurumlar arası bilgi alışverişinin sağlanarak, iş ve veri yinelemesinin önlenmesi ve kamunun hizmet verdiği vatandaşların yaşamalarının kolaylaştırılması sağlandı."
     Konferansın sonunda Türksat Genel Müdürü Dalbay'a, Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan tarafından İshak Paşa Sarayı tablosu hediye edildi.
    
    
    

Bu haberi 364 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir