TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça: -"Gelecek nesillere barış borçluyuz" -"Türkiye'de yıllardır…

  • Yazı boyutu
TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça:
  -"Gelecek nesillere barış borçluyuz"
  -"Türkiye'de yıllardır…

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça: -"Gelecek nesillere barış borçluyuz" -"Türkiye'de yıllardır özlemini çektiğimiz barışın sağlanması için tüm çevreler sorumluluk içinde, barışa destek yönünde hareket etmelidir"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, terör sorununun çözümü için başlatılan sürecin, yapıcı ve kararlı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini belirterek, "Gelecek nesillere barış borçluyuz" dedi.
     Onatça, yazılı açıklamasında, terör sorununun çözülmesi ve Kürt sorununun çözümünün önünün açılması, ülkede barış ve huzurun sağlanması konusunda başlatılan çabaları desteklediklerini belirtti.
     Terör sorununun çözümü için başlatılan süreçte sorumluluğun, yalnızca hükümete ve siyasi partilere değil, sivil toplumdan medyaya ülkenin tüm kurumlarına düştüğünü dile getiren Onatça, şunları kaydetti:
     "Terör yıllardır canımızı yakıyor. İş dünyası olarak önceliğimiz; terör olaylarının son bulması, Kürt sorununun çözülmesi, barışın ve toplumsal huzurun sağlanmasıdır. Süreç kararlı ve yapıcı bir biçimde yönetilerek, sağduyuyla sürdürülmelidir."
     Tüm siyasi partiler ve temsilciler, sivil toplum örgütleri, medya, aydınlar; kutuplaştırıcı ifadelerin ve nefret söylemlerinin karşısında durarak, barış dilini öne çıkararak, ortak bir yaklaşım geliştirmelidir. Türkiye'de yıllardır özlemini çektiğimiz barışın sağlanması için bu sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi, tüm çevrelerin sorumluluk içinde barışa destek yönünde hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizin gelecek nesillerine bunu borçluyuz."
    
     -"Kürt sorununun çözümü için anahtar yeni anayasa"-
    
     Onatça, Kürt sorununun demokratik çözümü için en önemli anahtarın yeni anayasa olduğuna inandıklarını ifade ederek, "Yeni anayasanın tüm kültür, kimlik, dil, din ve inançların varlığını kabul etmesini, demokratik ve kültürel hakları anayasal güvence altına almasını, eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik olmasını bekliyoruz. Yeni anayasada ifade özgürlüğünün genişletilmesi, Kürt sorunu ile bağlantılı siyasi görüş-düşüncelerin özgürce ifadesini ve meşru siyasi zeminde tartışılarak değerlendirilmesini sağlayacaktır. Hak ve özgürlüklerin eksiksiz tanınması, Kürt sorununun çözümü için asgari zeminin oluşturulması açısından önemlidir. Yeni Anayasa, farklılıklarımız içinde birlikte yaşamamıza izin verecek, barış ve huzur ortamının yaratılmasına hizmet edecektir" değerlendirmesinde bulundu.
     Çözüme giden yolda, sivil toplumun gücünü de etkin bir şekilde kullanmak gerektiğine dikkati çeken Onatça, "TÜRKONFED olarak, bu yolda üzerimize düşenleri yapmaya ve gerçekleşecek çalışmalara destek olmaya her zaman olduğu gibi bugün de hazırız" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir