TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça: -"5084 sayılı yasanın sağladığı destekler özellikle yoksulluk…

  • Yazı boyutu
TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça:
  -"5084 sayılı yasanın sağladığı destekler özellikle yoksulluk…

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça: -"5084 sayılı yasanın sağladığı destekler özellikle yoksulluk tuzağı riski taşıyan Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerimiz için önemlidir. Bu açıdan ekonomi yönetiminin bu uygulamada süreyi uzatacağına inanıyoruz"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, 5084 sayılı yasanın sağladığı desteklerin özellikle yoksulluk tuzağı riski taşıyan Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri için önemli olduğunu belirterek, "Bu açıdan ekonomi yönetiminin bu uygulamada süreyi uzatacağına inanıyoruz" dedi.
     Yapılan açıklamada, TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, 31 Aralık'ta uygulaması sona erecek 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkında Kanun'da süre uzatımı istediğini belirtti.
     Onatça, bir süre önce kamuoyuyla paylaştıkları "Orta Gelir Tuzağı" raporuna atıfta bulunarak, "27 kenti yoksulluk, 40 kenti orta gelir tuzağında yer alan Türkiye'nin ekonomik kalkınmasını, siyasi istikrarını ve sosyal huzurunu sürdürebilmesi için bu büyük gelir farklılıklarını azaltması elzemdir.
     İller arasındaki bu farklılıklar kendiliğinden kalkmıyor ancak, teşviklerle kalkıyor. Yoksul kentlerimizde yeni teşviklere ihtiyaç varken mevcut teşvikte sürenin sona erdirilmesi bazı Anadolu kentlerinin ekonomik ve sosyal yapısına ciddi zarar verir" dedi.
     5084 sayılı yasanın 49 kentte birçok işletme kurdurduğunu, yeni istihdam sağladığını, kayıt dışı işsizliği ve kaçak elektrik kullanımını azalttığını ve maliyetleri düşürerek birçok şirketi ihracatla tanıştırdığını ifade eden Onatça, şunları kaydetti:
     "5084 sayılı yasayla ekonomisini toparlayan hatta atılım yapan birçok kentimiz var. Bu kentlerimiz için yeni teşvik sistemi istihdam açısından 5084 sayılı yasanın sağladığı imkanları tam olarak karşılamamaktadır. 5084 sayılı yasanın sağladığı destekler özellikle yoksulluk tuzağı riski taşıyan Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerimiz için önemlidir. Bu açıdan ekonomi yönetiminin bu uygulamada süreyi uzatacağına inanıyoruz."
     2013'te en büyük endişelerinin işsizlik olacağına dikkati çeken Onatça, "Süre uzatımı yapılmazsa işsizlik ve kayıt dışı ile mücadele daha da zorlaşacak. Biz ekonomi yönetiminin durumu yeniden değerlendirerek bu kentlerimizdeki girişimcilerin mağduriyetlerini ortadan kaldıracağına inanıyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir