TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça: "Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için büyümenin…

  • Yazı boyutu
TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça:
  "Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için büyümenin…

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça: "Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için büyümenin yaklaşık yüzde 7 hızıyla devam etmesi ve bu seneki gibi yüzde 3'lerde kalan senelerin az olması gerekiyor" -"Yüzde 5-7 gibi bir ekonomik büyüme oranı yakalayabilmemiz için sanayinin rekabet gücünü artırmamız şart"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için büyümenin yaklaşık yüzde 7 hızıyla devam etmesi ve bu seneki gibi yüzde 3'lerde kalan senelerin az olması gerektiğini söyledi. Onatça, "Yüzde 5-7 gibi bir ekonomik büyüme oranı yakalayabilmemiz için sanayinin rekabet gücünü artırmamız şart" dedi.
     TÜRKONFED açıklamasında görüşlerine yer verilen Onatça, AB 2012 İlerleme Raporu'nda yer alan "İfade ve basın özgürlüğü", "Basına yönelik siyasi baskı", "Balyoz ve Ergenekon Davaları", "Uludere" ve "Kürt sorunu" gibi konulara dikkati çekerek, "Rapordaki eleştirileri dikkate almak ve çağdaş, ileri demokrasiyi gerçekleştirmek için kararlı adımlar atmaya devam etmeliyiz" dedi.
     Onatça, yaptığı yazılı açıklamada, raporda Türkiye'nin son yıllarda durağanlaşan AB ile ilişkilerinin geldiği noktayı gözler önüne serdiğini ifade etti.
     AB uyum sürecinin bir dönem, Türkiye ekonomisini ve demokrasisini güçlendiren, toplumun hayat standardını yükselten birçok reforma öncülük ettiğini aktaran Onatça, "Ancak bu reformların duraksadığını görmekteyiz, rapor da bunun sonuçlarına dikkat çekiyor. Türkiye reform rotasına yeniden girmeli ve AB'ye üyelik yolunda kararlılıkla ilerlemeye devam etmelidir. Ekonomimizdeki gelişmelerle uluslararası planda yakaladığımız prestiji ancak bu şekilde devam ettirebiliriz" ifadelerini kullandı.
     Raporda Türkiye ekonomisine, sivil asker ilişkilerine ve anayasa çalışmalarına ilişkin olarak olumlu değerlendirmelerin yapıldığını vurgulayan Onatça, "Rapor, Türk ekonomisinin yapısal açıdan sağlam temellere dayalı olduğunu ve Avrupa'daki krize rağmen Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini belirtiyor. Bu memnuniyet verici" dedi
     Dün açıklanan Orta Vadeli Program'da Türkiye'nin 2012 yılı büyüme oranın ancak yüzde 3,2 seviyesinde gerçekleşeceğinin belirtildiğine dikkati çeken Onatça, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Türkiye'nin yüzde 5 büyüme oranına ise ancak 2015'te ulaşması öngörülüyor. Bu büyüme oranlarıyla ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması mümkün durmuyor. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için, büyümenin yaklaşık yüzde 7 hızıyla devam etmesi ve bu seneki gibi yüzde 3'lerde kalan senelerin az olması gerekiyor. Yüzde 5-7 gibi bir ekonomik büyüme oranı yakalayabilmemiz için sanayinin rekabet gücünü artırmamız şart. Bunun için iş gücü piyasalarında verimliliği artıracak ve enerji piyasalarında maliyetleri düşürecek reformların hayata geçmesi gerekli. AB üyelik sürecinde izleyeceğimiz kararlı tutum, Türkiye'yi küresel bir çekim merkezi haline getirecektir. Bunun koşullarından biri güçlü ve canlı bir ekonomi, ikincisi ise siyasi olarak tartışılmayan model bir ülke olmaktır. Bu bölgesel ve küresel istikrara katkı için de önemlidir."
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir