TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça: -"Zamlar ihracata darbe vurur"

  • Yazı boyutu
TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça:
  -"Zamlar ihracata darbe vurur"

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça: -"Zamlar ihracata darbe vurur"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, son bir yılda yüzde 48'lere ulaşan doğalgaz ve elektrik zamlarının; ihracatçı, sanayici ve iş insanlarının üretim maliyetlerine ve rekabet gücüne zarar verdiğini kaydetti.
     Onatça yaptığı yazılı açıklamada, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların iş insanları ve sanayiciyi derinden etkileyeceğini belirtti.
     Son bir yılda enerji girdi maliyetlerinde büyük bir artış olduğunu dile getiren Onatça, şunları kaydetti:
     "Enerji fiyatlarındaki artış sanayicinin yüksek maliyetlerle üretim yapmasına neden oluyor. Son yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarıyla birlikte sanayicinin rekabet gücünün olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz. Bu durumun yeni yatırımların önünü keseceğini ve istihdamı etkileyeceğini de unutmamalıyız.
     Enerji zamlarının ihracatçıya ve ihracata da etkileri olacak. Özellikle tüm dünyadaki ekonomik daralmalar ve yakın coğrafyamız Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler ihracatçımızı olumsuz yönde etkiledi. Küresel ekonomik tablo, önümüzdeki dönemde dış talep konusunda ciddi sıkıntı çekeceğimizi gösteriyor. Enerji zamları da buna eklenince özellikle enerjiyi yoğun kullanan sektörlerin ihracatlarının darbe alacağını düşünüyoruz."
     Onatça, enerji zamlarının seramik, demir çelik, cam ve yalıtım malzemeleri sektörlerinin ihracatını etkileyerek uluslararası rekabet güçlerini zayıflatacağına dikkati çekerek, "Ekonomimizin ihracata ihtiyacı var. Bu sebeple, enerji yoğun sektörlerin enerji girdi maliyetlerinde birtakım iyileştirmeler yapılabileceğini düşünüyoruz" dedi.
     Enerji zamlarının enflasyon artışına da neden olacağını vurgulayan Onatça, zamların tüketici fiyatlarına yansıyarak enflasyon hedefinin tutturulmasını zorlaştıracağını belirtti.
     Onatça, "Büyümedeki yavaşlama sorununa bir de enflasyon sorunu eklendiği zaman ekonomideki canlandırıcı politikaları uygulamak zorlaşacak" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir