TÜRKONFED 9. Olağan Genel Kurulu -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2) -"Serbest Ticaret Anlaşması…

  • Yazı boyutu
TÜRKONFED 9. Olağan Genel Kurulu
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2)
  -"Serbest Ticaret Anlaşması…

TÜRKONFED 9. Olağan Genel Kurulu -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2) -"Serbest Ticaret Anlaşması konusunda Avrupa'ya rest çekmemiz lazım" -"(AB) Maalesef bunlar riyakardır ve ikiyüzlüdür" -"Benim niyetim Merkez Bankası ile kavga etmek değil. Son aldığı kararı doğru buluyorum" -"İsrail gibi S&P de Türkiye'den özür diliyor. Ben onlara 'Double Standard&Poor's' diyorum, çünkü çifte standartlı davranan bir kuruluştur"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Serbest Ticaret Anlaşması konusunda Avrupa Birliğine (AB) rest çekmek gerektiğini belirterek, "Maalesef bunlar riyakardır ve ikiyüzlüdür" dedi.
     Bakan Çağlayan, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonunun (TÜRKONFED) 9. Olağan Genel Kurulu'nda, 6. bölge teşvik başvurularında bu yıl geçen yıla oranla büyük bir artış olduğunu, 6. bölgeye boşuna teşvik vermediklerini, bu teşviklerin Doğu ve Güneydoğu'yu istihdam ve üretim merkezi haline getireceğini söyledi.
     Türkiye'de insanların doğduğu yerde doyabileceği bir sistemi oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Çağlayan, "Türkiye çözüm sürecini inşalah başarıyla tamamlayacak. Önümüze zaman zaman engeller çıkaracaklar, çomak sokmaya çalışacaklar. Toplumun her kesimi bu sürecin başarıyla sonuçlanması yönündeki isteğini ortaya koyuyor" diye konuştu.
     Çağlayan, Avrupa Birliğinin (AB) samimiyetsiz davrandığını vurgulayarak, "Maalesef bunlar riyakardır ve ikiyüzlüdür. Bunu Türkiye'nin AB'ye girmesini her zaman destekleyen biri olarak söylüyorum. AB'den iki bakan 'size pozitif gündemle geldik' dedi. 'Benim insanıma uyguladığın vizeyi mi kaldırıyorsun- Kotaları mı kaldırıyorsun- Serbest Ticaret anlaşması yaparken Türkiye'yi masada mı oturtuyorsun-' diye sordum. Onların pozitifi bu. Gelmiş olduğumuz noktada Gümrük Birliği'nden maalesef Türkiye kazık yemeye başladı. Benim derdim bu. Gümrük Birliği anlaşmasını yapanlar maalesef geleceği iyi okuyamadılar. Türkiye'nin pazarlık şartlarını iyi kullanamadılar hatta bizi kandırdılar. Bugün geldiğimiz noktada bıçak kemiğe değil iliğe dayandı" değerlendirmesinde bulundu.
     ABD ile AB arasındaki Transatlantik Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerine değinen Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Türkiye bu anlaşmanın dışında kalırsa vay bizim halimize... Eğer Avrupa centilmense ve zerre kadar vicdanları varsa Türkiye'yi de paralel bir şekilde taraf yapmalıdır. Biz olsak yapardık. Böyle bir vicdansızlığı bizim anlayışımız kabul etmez. Ama bunlar yapmıyor. O zaman bizim de Serbest Ticaret Anlaşması konusunda Avrupa'ya rest çekmemiz lazım.
     Avrupalılar adına en çok ağrıma giden Güney Kıbrıs Rum kesimini AB'nin dönem başkanı yapmaları. Avrupalılara 'kılavuzu karga olanın... Allah sonunuzu hayır etsin' dedim. Bu ayıp da onlara yeter. Bu soruna bir çözüm bulacağız. Türkiye'nin bu haksız rekabete tahammül etmesi söz konusu değildir. Türkiye yıllarca uyutuldu, ama şimdi gözümüzü açtık. 'Zafer Çağlayan niye yüzde 6,5 büyüme istiyorsun-' diyorlar. Türkiye artık eskisi gibi değil. Bugün Türkiye ezber bozdu. Enflasyonla ve faizle mücadelemizi siz görüyorsunuz."
    
     -"İsrail gibi S&P de Türkiye'den özür diliyor"-
    
     Merkez Bankasına geçmişte "Faiz indirin" derken altında yatan sebebin, kredi maliyetlerinin düşmesi ve bankaların KOBİ'lere ve yatırımcıya yeni teşvik sistemi altında düşük finansman imkanı tanıması olduğunu belirten Çağlayan, "Benim niyetim Merkez Bankası ile kavga etmek değil. Son aldığı kararı doğru buluyorum. Faiz bandını ben 5-6 ay önce 'Gelin bunu daraltın' demiştim. Ne vardı bu kadar bekleyecek- Köprünün altından çok sular aktı. Ümit ediyorum ki bu konuda yapılacak çalışmalar sizlerin finansman ihtiyacı konusunda bankaların desteğine dönüşecek" ifadelerini kullandı.
     Çağlayan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor's'un (S&P) Türkiye'nin kredi notunu artırmasına ilişkin de şunları söyledi:
     "Bir çok arkadaşımız sevinç çığlığı attı. Kimse kusura bakmasın, onlar kendi itibarlarını kurtarmaya çalışıyor ve İsrail gibi S&P de Türkiye'den özür diliyor. Ben onlara 'Double Standard&Poor's' diyorum, çünkü çifte standartlı davranan bir kuruluştur. S&P'nin de Moody'sin de önünde itibarlarını kurtarmak için tarihi bir fırsat var. Türkiye'nin notunu yeniden gözden geçirsinler. Bu not bizim notumuz değil. Sen Filipinler'e, Romanya'ya, Hırvatistan'a verdiğin notu Türkiye'ye verirsen ben senin doğru iş yaptığını kabul edemem."
     Toplantı çıkışında Gümrük Birliği'ne ilişkin bir soruya da Çağlayan, "Bir pozitif gündemle bize geldiler. Ben de onlara 'Ben pozitiflikten şunu anlarım; 'Vizeyi mi kaldırıyorsun- Benim mallarımın serbest dolaşımındaki engeli mi kaldırıyorsun- Diğer ülkelerle üyelik müzakeresi yaparken beni aynı masaya mı oturtuyorsun- Serbest Ticaret Anlaşması'nın önündeki engeli mi kaldırıyorsun-' dedim" yanıtını verdi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 245 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir