TÜRKONFED 9. Olağan Genel Kurulu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (1) -"(Çözüm süreci) Türkiye…

  • Yazı boyutu
TÜRKONFED 9. Olağan Genel Kurulu
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (1) 
  -"(Çözüm süreci) Türkiye…

TÜRKONFED 9. Olağan Genel Kurulu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (1) -"(Çözüm süreci) Türkiye önemli bir sürece girdi. Türkiye inşallah bu süreci başarıyla çözecektir, ama süreç kolay bir yol değil. Bu süreci sağlam bir irade, hükümet ve liderle yapabilir" -"Türkiye'yi, 300 beygir güce sahip, 300 kilometre hızla gidecek bir araca benzetiyorum" -"(Aman mali disiplini elden bırakmayın) diye istekler oldu. Merak etmeyin, öyle bir hükümet var ki geçmişten ders almış" -"Evelallah hükümetimiz görevde olduğu sürece mali ve bütçe disiplininden bir adım geriye götürmeyiz Türkiye'yi"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, çözüm süreciyle Türkiye'nin önemli bir sürece girdiğini belirterek, "Türkiye inşallah bu süreci başarıyla çözecektir, ama süreç kolay bir yol değil. Bu süreci sağlam bir irade, hükümet ve liderle yapabilir" dedi.
     Bakan Çağlayan, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) 9. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 10 yıl önceyle kıyaslandığında hayal edilemeyecek bir noktaya geldiğini, IMF'ye olan borcunun son taksidini de ödeyip yeni bir döneme gireceğini söyledi.
     Türkiye'nin borç almak için IMF'nin kapılarında yattığı günlerden bu günlere geldiğini vurgulayan Çağlayan, "Bu Türkiye için son derece önemli bir gelişmedir. Borç yiyen kesesinden yer. Bugün dünyada bir Türk ekonomi mucizesi anlatılıyor, böyle bir döneme geldik. Dünya krizi 5. yılına girdi. AB'de 4 milyon insan işini kaybetti. Türkiye de ise 5 milyon insan istihdama kavuştu. Türkiye AB üyesi bir ülke olsaydı, AB 2011'de yüzde 1,5 değil yüzde 1,8 büyüyecekti. Daha az insan işsiz kalacaktı" diye konuştu.
     Çağlayan, Türkiye'nin ekonomideki başarısının bütün dünyada anlatıldığına vurgu yaparak, Türk iş adamlarına vize konusunda yapılan kötü muamelenin artık tamamen değiştiğini kaydetti.
     Türkiye'nin gitmesi gereken daha çok yolu olduğunu dile getiren Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Türkiye'yi, 300 beygir güce sahip, 300 kilometre hızla gidecek bir araca benzetiyorum. Ama geçmişte ya çomak soktular ya lastiği patlattılar. Ama şimdi önü açık ve itibar edilen bir Türkiye var. 'Aman mali disiplini elden bırakmayın' diye istekler oldu. Merak etmeyin, öyle bir hükümet var ki geçmişten ders almış. 38 yaşında genç emekli cenneti oldu Türkiye. Ama ne oldu, hala onların sıkıntısını yaşıyoruz. Artık Türk iş insanı bu tür politikalara itibar etmiyor.
     Mali disiplini elden bırakmanın ülkeleri ne hale getirdiğini bu kriz bütün dünyaya çok net bir şekilde gösterdi. Türkiye böyle bir krizden teğet geçtiyse ve krizi fırsata çevirdiyse bunu mali disiplin sayesinde gerçekleştirdi. Türkiye bir tarih yazdı. Frene biraz fazla basılamsıyla beraber balata kokusuna rağmen rakam yüzde 2'lere kadar çıktı. Evelallah hükümetimiz görevde olduğu sürece mali ve bütçe disiplininden bir adım geriye götürmeyiz Türkiye'yi."
    
     -"Türkiye'nin şimdi bir makas değişikliğine ihtiyacı var"-
    
     Çağlayan, Türkiye'nin 2023 stratejisine dikkati çekerek, Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisi içine sokacaklarını ve ihracatı 500 milyar dolar seviyesine getireceklerini belirtti.
     Türkiye'nin bu hedeflerini yapacak kapasitede olduğunu ifade eden Çağlayan, "Türkiye'nin şimdi bir makas değişikliğine ihtiyacı var. Türkiye'nin bir altyapı hamlesi var. Bunların içinde 3. havaalanı, 3. körü ve daha birçok proje bulunuyor. Türkiye bunları yaptığı sürece yatırımcıyı çeker" dedi.
     Türkiye'nin ekonomik ve siyasi istikrarı sağladığında yabancı yatırımcıyı çektiğini anlatan Çağlayan, "Türkiye alacağı yatırım, yapacağı yeni açılımlar ve teşvik sistemleriyle inşallah uçacak" benzetmesini yaptı.
    
     -"Türkiye 2023 hedeflerini uçarak yakalayacak"-
    
     Türkiye'nin çözmesi gereken konular olduğuna işaret eden Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Maalesef Türkiye'nin ayağında prangalar var. Türkiye kardeşin kardeşi vurduğu bir dönemi yaşadı. Birbirimizi ötekileştirdik. Birbirimizi yıllarca kandırdık. Biz kardeşiz. Şimdi Türkiye önemli bir sürece girdi. Türkiye inşallah bu süreci başarıyla çözecektir, ama süreç kolay bir yol değil. Bu süreci sağlam bir irade, hükümet ve liderle yapabilir.
     Bu süreci başarıyla sonlandırmak için toplumun her kesimine görev düşüyor. İnşallah daha sonra Türkiye 2023 hedeflerini uçarak yakalayacaktır. Türkiye'ye uçmak yakışır. Türkiye hem demokratik hem de ekonomik standartlarının kalitesini yükseltecek."
    
     (sürecek)
    
    
    

Bu haberi 270 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir