TÜRKONFED 16. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi -TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Onatça: -"Biz…

  • Yazı boyutu
TÜRKONFED 16. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi
  -TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Onatça:
  -"Biz…

TÜRKONFED 16. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi -TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Onatça: -"Biz siyasette frene, ekonomide ise gaza basmayı öneriyoruz" -ASO Başkanı Özdebir: -"Yeni teşvik sisteminde beş ya da daha fazla işletmenin bir araya gelerek yapacakları yatırımların bir alt sıradaki bölge teşviklerinden yararlandırılması, işletmelerimizin ölçek ekonomilerinden yararlanma imkanlarını artıracaktır"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, "Biz siyasette frene, ekonomide ise gaza basmayı öneriyoruz" dedi.
     Onatça, "TÜRKONFED 16. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, dünyanın 2013 yılına, küresel krizin etkileriyle girdiğini belirterek, ABD ve Avrupa Birliği ekonomilerindeki finansal risk ve belirsizliklerin, küresel büyümeyi sınırladığını ifade etti.
     Onatça, Türkiye'nin, dünya ekonomisi ve ticaretindeki yavaşlamadan etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu savunarak, en son açıklanan verilerin de ekonomideki yavaşlamayı net olarak ortaya koyduğunu anlattı.
     Gelecek yıldan umutlu olduklarını söyleyen Onatça, "Biz siyasette frene, ekonomide gaza basmayı öneriyoruz. Gündemde devamlı siyasete odaklanmanın bizi kaosa sürüklediğini düşünmekteyiz" diye konuştu.
     Türkiye'nin, orta gelir bandında en uzun süre kalan üç ülkeden birisi olduğunu belirten Onatça, "1955 yılında girdiğimiz düşük orta gelir düzeyinden 50 yıl çıkamadık" ifadesini kullandı.
     Onatça, yaptıkları çalışmayla, orta gelir tuzağı riski açısından Türkiye'yi 3 bölgeye ayırdıklarına işaret ederek, "Birinci bölgede, orta gelir tuzağı riski yok. Burada İstanbul, Ankara ve İzmir'in de bulunduğu 14 şehir mevcut. İkinci bölgede bulunan 40 şehir, orta gelir tuzağı riski ile karşı karşıya. Üçüncü bölgede bulunan 27 şehirde ise sadece orta gelir değil aynı zamanda bir yoksulluk riskiyle de karşı karşıyayız" değerlendirmesinde bulundu.
     Türkiye'nin orta gelir seviyesinden çıkıp üst gelir grubunda yer alan ülkeler arasına girememesinin önemli nedenlerinden birisini, işgücü verimliliğinin düşük olmasına bağlayan Onatça, işgücü verimliliğini artırmak için, eğitime yatırım yapılması gerektiğini vurguladı.
     Onatça, karşılıksız çek sayının artmasından en çok KOBİ'lerin etkilendiğine, söz konusu duruma ilişkin çözüm üretilmesi gerektiğine dikkati çekti.
    
     -Mesleki ve teknik eğitim veren öğretmenlerin piyasa deneyimi olmalı-
    
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de Türkiye'nin orta gelir tuzağına düşme riskini artıran temel faktörün rekabet gücündeki aşınma olduğunu belirtti.
     Özdebir, Türkiye'nin orta gelir tuzağından kaçınmak için düşük ücret maliyetlerine değil, yüksek verimliliğe ve inovasyona dayalı rekabetçi bir sanayi yapısına sahip olması gerektiğini vurguladı.
     İşletmelerin rekabet gücünü olumsuz etkileyen en önemli nedenlerden birisinin küçük ölçeklerle üretim yapılması olduğunu ifade eden Özdebir, "Yeni teşvik sisteminde beş ya da daha fazla işletmenin bir araya gelerek yapacakları yatırımların bir alt sıradaki bölge teşviklerinden yararlandırılması, işletmelerimizin ölçek ekonomilerinden yararlanma imkanlarını artıracaktır" diye konuştu.
     Özdebir, işletmelere getirilen, sermayesi belirli bir sınırı aşan anonim şirketlerde avukat bulundurma ve kuvvetli akım tesislerinde elektrik mühendisi çalıştırma gibi yükümlülüklerin iş dünyasını olumsuz etkilediğini savunarak, "Bu yükümlülükleri, iş dünyasına yabancı, hayatında bir gün bile bir kişi çalıştırmamış ve iş dünyasına 'vurun abalıya' tavrıyla yaklaşan bürokratik ve popülist zihniyet getirmektedir" diye konuştu.
     Mesleki eğitimin, işgücünün niteliğini artırmadaki en önemli araç olduğunu belirten Özdebir, "Mesleki ve teknik eğitimde hizmet verecek öğretmenlerin piyasa deneyiminin olması, yeterliliklerinin tespit edilmesi ve eğitimlerinin buna göre gerçekleştirilmesi yerinde olacaktır" dedi.
    
    
    

Bu haberi 96 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir