Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever:…

  • Yazı boyutu
Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu
  -Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever:…

Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever: -"Türkmenistan'a bu güne kadar 32 milyar dolarlık proje üstlenmiş ve 808 adet proje gerçekleştirmişiz. Bir yılda ülke bazında gerçekleştirilen en büyük proje 4,9 milyar dolar ile 2012 yılında Türkmenistan'da gerçekleştirildi" -İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Birama Boubacar Sidibe: "Bölgesel işbirliği girişimine baktığımız zaman ben her iki ülkenin de çok büyük projelere destek verdiklerini görüyorum. İslam Kalkınma Bankası olarak bu çabalara katkıda bulunmak ve destek vermek istiyoruz"

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Türkmenistan'ın Türkiye için önemine değinerek, "Bu güne kadar 32 milyar dolarlık proje üstlenmiş ve 808 adet proje gerçekleştirmişiz. Bir yılda ülke bazında gerçekleştirilen en büyük proje 4,9 milyar dolar ile 2012 yılında Türkmenistan'a gerçekleştirildi" dedi.
     Sever, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un himayelerinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türk-Türkmen İş Konseyi'nin girişimleri ile Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada, ekonomide büyük başarılara imza atan bir ülke olarak Türkiye'nin Türkmenistan ile arasındaki mevcut ticari ve ekonomik ilişkileri daha yüksek seviyelere taşımanın öncelikli hedefleri arasında yer aldığını söyledi.
     İki ülke arasındaki ilişkilerin uzun vadeli ve kalıcı bir yapıda geliştirilmesinin karşılıklı sanayi yatırımlarının arttırılmasına bağlı olduğunu ve bu konuda da geçen yıllarda önemli mesafeler katedildiğini anlatan Sever, "Türkmenistan'da Türk firmalarınca daha çok yatırım yapılabileceğini düşünüyoruz. Türkmenistan'da özellikle önümüzdeki yıllarda devletin ekonomideki payının azaltılması ve özel sektörün payının artırılması çalışmalarıyla ilgili yürütülen çalışmaları yakından takip ediyoruz. Firmalarımızı Türkmenistan'daki fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum" dedi.
     Türk müteahhit firmalarının uluslararası arenada özellikle de Türkmenistan-da başarı gösterdiğine işaret eden Sever, şunları kaydetti:
     "1972 yılından bu yana 100 farklı ülkede 244,6 milyar dolar 7 bin 22 adet proje üstlenmiş ve realize edilmiştir. 2006'dan bu yana üstlenilen projelerin değeri 20 milyar doların altına düşmedi. Burada yıl itibariyle rekorumuzu da 2012 yılında gerçekleştirdik ve 26,6 milyar dolarlık proje üstlenildi. Türkmenistan bizim için son derece önemli ve bu güne kadar 32 milyar dolarlık proje üstlenmiş ve 808 adet proje gerçekleştirmişiz. Bir yılda ülke bazında gerçekleştirilen en büyük proje 4,9 milyar dolar ile 2012 yılında Türkmenistan'a gerçekleştirildi. Müteahhitlik firmalarının bu performansının Türkmen makamlarının ülkemiz firmalarına olan güvenini artırdığını görüyoruz."
    
     -"Belki 20 yıl sonra belki 5 yıl sonra uluslararası doğalgaz fiyatından söz edebiliriz"-
    
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yardımcısı Hasan Murat Mercan da konuşmasında, şimdiye kadar doğalgaz fiyatının ABD, Avrupa ve Asya'da bölgesel piyasalarla belirlendiğine dikkati çekerek, "Bugün bu hala böyle yeni bulunan kaynaklar bu piyasaların petrol piyasası gibi global piyasa oluşmasına doğru gelişim gösteriyor. Yani belki 20 yıl sonra belki 5 yıl sonra tıpkı Brent petrol ve WTI fiyatı gibi uluslararası doğalgaz fiyatından söz edebiliriz" dedi.
     Türkiye'nin doğalgazın taşınmasında transit ülke olmaya devam edeceğini belirten Mercan, "Gerek şu anda var olan boru hatları gerek boğaz geçişleri gerekse TANAP gibi boru hatları projeleriyle Türkiye hem doğalgaz ticaretinde hem de petrol ticaretinde çok önemli ülke konumunu artırarak sürdürecektir. Ceyhan bölgesinin kısa bir zaman sonra Rotterdam gibi petrol ve doğalgaz piyasasının oluşacağı bölge olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'nin doğalgaz ve petrol zengini olmadığını ifade eden Mercan, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Biz gerek özel sektör olarak gerekse kamu olarak TPAO Botaş, TPIC olsun, Türkiye dışındaki arama ve geliştirme faaliyetlerimizi artırma arzusundayız. Bu nedenle Türkmenistan ile işbirliği konusunda ciddi çalışmalar yapılabileceği kanaatindeyim. Hazar geçişli doğalgaz taşıma projeleri konusunda Türkmen kardeşlerimizle ciddi çalışmalar yapılabilir. Hatta ortak çalışma komisyonu bile kurulabilir. Çünkü bugün atılacak adımlar 3-5 sene sonra realize olacak."
    
     -"İslam Kalkınma Bankası olarak Türkmenistan'daki desteğimiz 528 milyona ulaştı"-
    
     İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Birama Boubacar Sidibe foruma davet edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Sidibe, İstanbul'un kıtaları buluşturan bir kent olduğunu ifade ederek, "Bugünkü toplantı için bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü burada tartışılan zaten uluslararası ortaklıklar konuşulacak" dedi.
     İslam Kalkınma Bankası'nın iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiye ve diğer üye ülkeler arasındaki ilişkiye nasıl katkılar sunacağından bahseden Sidibe şunları kaydetti:
     "Bildiğiniz gibi İslam Kalkınma Bankası küresel ve çok yönlü bir kurumdur. 4 kıtada 56 üyemiz var. İslam Kalkınma Bankası kurulduğu günden beri gerçek bir işbirliği modeli olmuştur. 2012 yılında 9,8 milyar dolar kredi verdi, kuruluşundan bu yana da 87 milyar proje ve üye ülkelerde yatırıma destek verdi. Bu çalışmalarında İslam Kalkınma Bankası son yıllarda çok büyük gelişme kaydetti. Toplam son 3 yıldaki krediler 25 milyar dolar, kuruluşundan beri verilen kredilerin üçte biri oranında."
     Sosyo-ekonomik gelişmeye üye ülkelerde her zaman katkıda bulunduklarını dikle getiren Sidibe, değişik sektörlere destek verdiklerini söyledi.
     Sektör oranlarını yüzde 25 enerji, yüzde 22 taşımacılık, yüzde 13 su ve kentsel hizmetler, yüzde 12 tarım, yüzde 8 eğitim olarak sıralayan Sidibe, İslam Kalkınma Bankası'nın Türkmenistan'daki çalışmalarına ilişkin de bilgiler verdi.
     Türkmenistan'ın 1994 yılında üye olduğunu hatırlatan Sidibe, "Bizim oradaki desteğimiz 528 milyona ulaştı. Türkmenistan'daki en büyük projelerimiz Bereket-Türkmenistan-İran sınırlarındaki demiryolları projesi. Bunun toplam finansmanı 371 milyon oldu. Bu projenin gelişmesi bizim için çok önemli, çünkü bu demiryolları kuzey-güney uluslararası taşıma koridorunun çok önemli bir boyutu" dedi.
     İslam Kalkınma Bankası olarak, Türkiye ve Türkmenistan arasındaki ilişkilerin gelişmesinden çok memnuniyet duyduklarını belirten Sidibe,"Bölgesel işbirliği girişimine baktığımız zaman ben her iki ülkenin de çok büyük projelere destek verdiklerini görüyorum. İslam Kalkınma Bankası olarak bu çabalara katkıda bulunmak ve destek vermek istiyoruz" diye konuştu.
     Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı da, Türkiye ve Türkmenistan arasındaki tarihi bağlardan bahsederek, kalıcı ekonomik bağların kurulması gerektiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir