Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -Türkmenistan Maliye Bakanı Dovletgeldi Sadykov:…

  • Yazı boyutu
Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu
  -Türkmenistan Maliye Bakanı Dovletgeldi Sadykov:…

Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -Türkmenistan Maliye Bakanı Dovletgeldi Sadykov: -"2013-2016 döneminde Türkmenistan'da devlete ait işletme ve tesislerin özelleştirilmesi planı yürürlüğe girdi. Şu anda özelleştirilecek işletme ve tesislerin listesi hazırlanıyor" -"2012-2016 yılları arasında ekonomimizin çeşitli alanlarında 70,2 milyar dolar yatırım yapılması hedefleniyor"

Türkmenistan Maliye Bakanı Dovletgeldi Sadykov, 2013-2016 döneminde Türkmenistan'da devlete ait işletme ve tesislerin özelleştirilmesi planının yürürlüğe girdiğini, şu anda özelleştirilecek işletme ve tesislerin listesinin hazırlandığını söyledi.
     Türkmenistan Maliye Bakanı Dovletgeldi Sadykov, Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu'nun açılışında, Türkmenistan'ın dünyada hızlı gelişen ülkeler arasında yer aldığını, 2008-2012 yılları arasında ülkedeki toplam iç üretimin 2 kattan fazla arttığını bildirdi.
     Aynı dönemde ülke ekonomisine yapılan yatırımların toplam tutarının 3 kattan fazla arttığını kaydeden Sadykov, 2012 yılında sadece temel yatırımların tutarının, 2011 yılına kıyasla 1,3 kat arttığını kaydetti.
     Şu anda Türkmenistan'da sıkı yatırımlara dayanan verimli ve güçlü bir ekonomik yapı bulunduğunu dile getiren Sadykov, "Bu yapı, doğrudan yabancı yatırımların çekilmesine önem vermekte. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın 2012 yılında dünya yatırımlar raporuna göre Türkmenistan dünyada yatırım yapılmakta olan ülkeler sırasında ilk 10'da yer almaktadır" dedi.
     Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov önderliğinde ülkeyi kalkındırmayı hedefleyen orta ve uzun vadedeki planlarını hayata geçirildiğini anlatan Sadykov, "Türkmenistan Devlet Başkanı, 2012-2016 yıllarını kapsayan refah seviyesini geliştirme planına çok önem verdi. 2012-2016 yılları arasında ekonomimizin çeşitli alanlarında 70,2 milyar dolar yatırım yapılması hedefleniyor. Büyük üretim ve diğer sektörlere ait tesislerin 450'den fazlasının inşası ve yenilenmesi amaçlanıyor" diye konuştu.
     Plana göre, orta vadeli dönemde petrol ve doğalgaz sektörlerinin temel alanlarını geliştirmekle birlikte ülkem yeni teknolojilerle donatılmış petro-kimya sektörünü oluşturmanın hedeflendiğini belirten Sadykov, şunları kaydetti:
     "Elektrik enerji üretiminde ülkemiz elektriği kesintisiz temin etmek ve elektriği komşu ülkelere ihraç etmeyi amaçlıyor. Orta vadede ülkemiz inşaat malzemeleri sanayisini hızla geliştirecektir. Yeraltı maden ve mineral kaynaklarının ekonomik açıdan önemli rezervlerini işleyerek diğer sektörleri desteklemeyi amaçlıyoruz. 2016 yılında kadar tekstil sektöründe gelişmiş teknoloji ve araçlarla donatılmış, dünya pazarlarında rekabet edebilecek inovasyon özellikli 6 adet çağdaş tesis inşa edilecektir."
     Avaza Ulusal Turistik Bölgesi'nin geliştirilmesi çalışmalarının da sürdüğüne değinen Sadykov, bu bölgede turizm sektöründe faaliyet gösterecek yabancı ve yerli yatırımcılar için çalışma kolaylığı sağlandığını ifade etti.
    
     -Türkmenistan'daki özelleştirme planları-
    
     Sadykov, "'2013-2016 döneminde Türkmenistan'da devlete ait işletme ve tesislerin özelleştirilmesi planı yürürlüğe girdi. Şu anda özelleştirilecek işletme ve tesislerin listesi hazırlanıyor" dedi.
     Türkmenistan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliği çalışmalarını yürütecek bir çalışma çalışma grubu oluşturulduğunu belirten Sadykov, ülkenin 2020 yılına kadarki Köy Ulusal Planı çerçevesinde yaşam standartlarını yükseltmeye dönük çalışmaların devam ettiğini söyledi.
     Sadykov, "2008-2011 yıllarında Köy Ulusal Planı çerçevesinde 8,7 milyar manat kaynak kullanıldı. Sadece 2012 yılında bu alana yapılan harcamaların miktarı 5 milyar manattan fazla oldu. Bu plan çerçevesinde şu ana kadar çerçevesinde 400 adet bina ve tesis inşa edilerek kullanıma sunuldu. 564 bina ve tesis inşatı devam etmekte" diye konuştu.
     Sadykov, Türkmenistan'da bundan sonra da hızlı gelişim için güvenli yatırım imkanının hazırlandığını da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir