Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: -"Türk müteahhitlik…

  • Yazı boyutu
Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu
  -TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:
  -"Türk müteahhitlik…

Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: -"Türk müteahhitlik şirketleri 2012 yılında, Türkmenistan'da 4,9 milyar dolar değerinde 80 yeni proje üstlendi. Türkmenistan, Türk müteahhitlerinin en çok iş yaptığı ülke oldu" -"Yeniden şekillenen küresel güç dengeleri içinde, Türkmenistan, sahip olduğu doğal ve beşeri kaynaklarla, İpek Yolu havzasının parlayan yıldızı olacaktır"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk müteahhitlik şirketlerinin 2012 yılında, Türkmenistan'da 4,9 milyar dolar değerinde 80 yeni proje üstlendiğini belirterek, Türkmenistan'ın, Türk müteahhitlerinin en çok iş yaptığı ülke olduğunu söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un himayelerinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türk-Türkmen İş Konseyi'nin girişimleri ile Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, forumun İstanbul'da düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Hisarcıklıoğlu, Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilanından hemen sonra, ikili ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla, DEİK bünyesinde, Türk-Türkmen İş Konseyi'nin faaliyete geçtiğini hatırlatarak, "TOBB ve DEİK olarak, ortak tarihi, dili, dini ve kültürü paylaşan iki kardeş ülke ve halk arasında, 'Bir Millet, İki Devlet' temelinde, ilişkilerimizi daha ileri seviyelere taşımanın gayreti içindeyiz" dedi.
     İki ülke arasındaki ilişkilerin 2007 yılından sonra Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül öncülüğünde yeni bir ivme kazanarak hızla gelişmeye devam ettiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, liderler arasındaki yoğun ve yüksek seviyeli temasların, ülkeler arasında dev projelere, büyük işbirliklerine yansıdığını söyledi.
     Bundan tam bir yıl önce, Türkmenistan Devlet Başkanının, Türkiye ziyaretinde, 2012 yılını Türkiye-Türkmenistan ilişkilerinin altın senesi yapma niyetini açıkladığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, bu irade sonucunda, ülkeler arasında diplomatik İlişkiler kurulmasının 20'inci yılı olan 2012'de, aradaki ilişkilerin en ileri seviyesine ulaştığını ifade etti.
     Hisarcıklıoğlu, karşılıklı ticaret hacminin 2 milyar dolar seviyesine çıktığına vurgu yaparak, "Türk müteahhitlik şirketleri 2012 yılında, Türkmenistan'da 4,9 milyar dolar değerinde 80 yeni proje üstlendi. Türkmenistan, Türk müteahhitlerinin en çok iş yaptığı ülke oldu" dedi.
     Dünya siyasi ve iktisadi güç haritasının yeniden şekillendiği değerlendirmesinde bulunan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:
     "Avrasya'nın küresel iktisadi düzendeki ağırlığı hızla artıyor. Küresel ekonominin ağırlık merkezi Atlantik'ten Asya Pasifik'e kayarken, yükselen Asya ile Avrupa arasında geçiş havzası olarak Avrasya bölgesinin önemi daha da artıyor.
     Ortaya çıkan bu yeni yapıda, Türkmenistan, sahip olduğu zengin doğal kaynakları, Hazar kıyısındaki stratejik konumu ile vazgeçilmez bir ülkedir. Türk iş dünyası olarak, Türkmenistan'da devam eden reformları ve kalkınma stratejilerini, dış politika atılımlarını ve açılımlarını yürekten destekliyor, yakinen takip ediyoruz."
     Sahip olduğu potansiyeli ve zengin doğal kaynaklarını, milli menfaatlerine en uygun şekilde kullanan, küresel ekonomik sisteme entegre olmuş bir Türkmenistan'ın, Türk ve Türkmen iş dünyalarının ortak arzusu olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Ortak coğrafyamız yeniden bir cazibe merkezi haline gelirken, İpek Yolu eksenindeki rekabet ve işbirliği, önümüzdeki dönemde küresel refahı ve istikrarı şekillendirecek. Yeniden şekillenen küresel güç dengeleri içinde, Türkmenistan, sahip olduğu doğal ve beşeri kaynaklarla, İpek Yolu havzasının parlayan yıldızı olacaktır" diye konuştu.
    
     -"Türkmenistan'ı İstanbul'da bir yatırım ofisi açmaya davet ediyorum"-
    
     Türkiye ile Türkmenistan'ın aynı genden geldiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz kaynakları olmaksızın, sadece girişimci ruhu sayesinde bu noktalara geldiğine vurgu yaptı.
     Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası olarak, Türkmenistan'ın kalkınma hamlesine şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da katkıda bulunacaklarının altını çizerek, Türkiye ve Türkmenistan'ın ekonomilerinin daha da ileri noktalara gelmesi için birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi.
     Bugüne kadar Türk şirketlerinin, Türkmenistan Devlet Başkanı'nın verdiği sonsuz destek sayesinde, Türkmenistan'da 30 milyar dolar tutarında projeyi başarıyla tamamladığını belirten Hisarcıklıoğlu, "2017 yılında yapılacak Asya Kapalı Salon Oyunları'na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan'ın bu alanda duyacağı ihtiyaçlarını da karşılayabiliriz. Türkiye ile Türkmenistan, bugün İstanbul'da düzenlediğimiz bu yatırım forumunda olduğu gibi, Türkmenistan'daki yatırım imkanlarını küresel piyasalara tanıtımını birlikte yapabilir" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir